ACE+ SUITE

ACE+ Suite, yarı iletkenler, mikro akışkanlar, enerji ve ileri otomotiv uygulamaları için HAD ve çoklu fizik çözümleri sunmaktadır. ACE+ Suite yazılım paketi, ABD, Avrupa ve Asya’daki uzman bilim adamları ve mühendisler tarafından sürekli olarak geliştirilmekte ve desteklenmektedir.

ACE+ Suite, simülasyon ihtiyaçlarınızı karşılamak için modüler ve özelleştirilebilir bir pakettir. Yazılım, otomatik ve geleneksel grid oluşturucu modülleri içermektedir. Çözücü, akış, ısı transferi, stres/deformasyon, kimyasal kinetik, elektrokimya, biyokimya, elektrostatik, elektromanyetik, mikroelektronik, biyoloji gibi çok geniş bir fiziksel alan için herhangi bir kombinasyonda birleştirilebilir. Bu disiplinler kararlı (steady) yada kararsız (transient) rejimler için çözülmektedir. ACE+ Suite ile sonuçlar ise kolay ve kabiliyetli bir arayüz aracılığıyla görüntülenir, işlenir ve dışa aktarılır.

Yarı İletkenler

Mikro Akışkanlar

Enerji

Otomotiv

ACE+ Suite Modülleri

ACE+ Suite, tek başına yada bütünleşik olarak kullanılabilir modüller ihtiva etmektedir.

 • CFD-ACE+
 • CFD-FASTRAN
 • CFD-GEOM
 • CFD-TOPO
 • CFD-VIEW
 • CFD-VisCART
 • CFD-CADalyzer
 • SimManager

CFD-ACE+

ESI Group, kullanıcıların karmaşık simülasyon ve modelleme problemlerini tek bir araçla çözmelerine yardımcı olur. Kullanıcıların yararları açıktır: ESI Group’un geniş bir endüstri spektrumunu kapsayacak bir şekilde, karmaşık simülasyonlar ve zorlu modellemeler için geliştirilmiş güçlü ve birleştirilmiş paketi paradan tasarrufu sağlar. Ek olarak, ürününüzü doğru ve hızlı bir şekilde tasarlayıp geliştirmenize, nihayetinde pazara daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olur.

CFD-ACE +, araç aerodinamiklerinden mikro akışkanlara, yarı iletken işleme endüstrisinden yakıt hücrelerinin modellenmesine kadar geniş bir yelpazede fiziksel ve kimyasal fenomenleri modelleme yeteneği nedeniyle dünya çapında 400’den fazla kuruluş tarafından kullanılan ideal bir mühendislik tasarım ve analiz aracıdır.

Modüler ve genişletilebilir yapısı, kullanıcıların işlevsellik ve maliyet açısından yüksek derecede esnekliğe sahip olabileceği anlamına gelir. CFD-ACE+, son teknoloji ürünü sayısal ve fiziksel modelleri ve gelişmiş ön (pre-processing) ve son işlem (post-processing) modülleri içermektedir. Multi-block structured, polyhedral unstructured, arbitrary interfaces ve moving grid yapılarıda dahil olmak üzere tüm gridleme teknolojileri desteklenmektedir. Ayrıca optimum esneklik için yaygın olarak kullanılan CAD, CAE ve EDA veri formatlarının çoğunu destekler. Kuruluşunuzun büyüklüğünden bağımsız olarak, CFD-ACE+ çoğu ofis ortamına kolayca uyum sağlar ve tüm yaygın bilgisayar donanımı / yazılım sistemleriyle çalışır. CFD-ACE+, yüksek başarımlı sistemlerde paralel olarak çalışmaya da uygun olarak tasarlanmıştır. CFD-ACE +, akış, ısı transferi ve türbülansı içeren bir temel paket olarak sunulmaktadır.

CFD-FASTRAN

CFD-FASTRAN, aerodinamik ve aerotermodinamik uygulamalar için sektör lideri ticari CFD yazılımıdır.

Havacılık endüstrisini desteklemek için özel olarak tasarlanmış, füze fırlatma, manevra ve uçak uçuş dinamiği dahil olmak üzere en karmaşık havacılık problemlerini simüle etmek için son teknoloji çoklu hareketli gövde (multible moving body) kabiliyetine sahiptir. Bu zorlu uygulamalar, hareketli çoklu-gövde dinamiği, genelleştirilmiş sonlu oran kimyası ve termal denge olmayan modüller ile birleştirilmiş sıkıştırılabilir Euler ve Navier-Stokes çözücüleri kullanılarak ele alınmaktadır.

CFD-FASTRAN son derece esnektir, bu sayede en son teknoloji ürünü sayısal ve fiziksel modellerini, ileri ön (pre-processing) ve son işlem (post-processing) modüllerini kullanabilirsiniz. Multi-block structured, polyhedral unstructured, arbitrary interfaces ve moving grid yapılarıda dahil olmak üzere tüm grid üretim teknolojileri desteklenmektedir. Ayrıca, CFD-FASTRAN tüm bilgisayar donanımı / yazılım sistemlerinde çalışır. Yüksek performanslı iş istasyonları ve PC kümelerinde (PC Cluster) paralel hesaplama için tasarlanmıştır.

Uygulamalar

ESI Group, çok çeşitli aeromekanik uygulamalar için yüksek doğrulukta mühendislik analiz hizmetleri ve simülasyon yazılımı araçları sunar. Uygulamalar:

Genel Uçaklar (Akım Ayrılmaları, İniş Takımları)

Dış Aerodinamik (Aero-elastik, Aero-akustik, Aero-vibroakustik, Akış Kontrolü, Kontrol Yüzeyi, Çarpma, Buzlanma, Nacelle / Giriş Kanal Akış, Çevre Kontrol Sistemleri, Pompalar, Hidrolik Sistemler, Yakıt Sistemleri, Rüzgar Tüneli Düzeltme / Destek, Yangın Söndürme Sistemleri, İtki Sistemleri)

Askeri Uçaklar (Akım Ayrılmaları, Yük Yuvaları ve Kavite Akışları, Manevra, Mürettebat Kaçış Sistemleri, Paraşütler, İtki)

Döner Kanatlı Hava Araçları (Rotor Dinamiği)

Fırlatma Araçları (Dış Aerodinamik, Manevra, Tank Olayları, Aero-elastik, Aero-akustik, Aero-vibroakustik, Akım Ayrılmaları)

Uzay Araçları (Dış Aerodinamik, Atmosfer Girişi Aerodinamiği, İtki, Termal Kontrol)

Füzeler / Silahlar (Dış Aerodinamik, Manevra, Otomatik Pilot Kontrol Sistemleri, İtki sistemleri, Alt Cephe Akım Ayrılması, Fırlatma Sistemleri)

Tahrik Sistemleri (Pervaneler, Gaz Türbin Akışı, Gaz Türbini Yanması, Katı Roketler, Sıvı Roketler, Hibrit Roketler, Ramjets, Scramjets, Plume Signatures)

Başarı Öyküleri
“Havacılık Geliştirme Ajansı (ADA), bir jetin akış ve termokimya profillerini yakalamak için sonlu oranlı kimya modeli ile birleştirilmiş yoğunluk bazlı Navier-Stokes çözücüsü olan CFD-FASTRAN’ı kullanıyor. Akış yapıları ve gaz dinamiği süreksizlikleri, Barrel şokları, Mach diskleri ve şok elmas modelleri (Shock diamond patterns) oldukça iyi bir şekilde çözümlenmektedir. CFD-FASTRAN kodu aynı zamanda jetler üzerindeki yüksek irtifa etkilerini ve farklı Mach sayılarındaki uçuş koşullarını simüle etmek için de kullanılmıştır.”

Kannan, Scientist, Propulsion Systems, Aeronautical Development Agency

CFD-GEOM

CFD-GEOM, ESI Group’un güçlü ve kullanımı kolay son teknoloji ürünü geometri ve grid üretim sistemidir. Geniş bir geometri oluşturma ve manipülasyon, CAD içe aktarma ve ağ oluşturma yetenekleri ile CFD-GEOM, ESI Group’un CFD çözücü paketleri CFD-ACE + ve CFD-FASTRAN için grid yapılarını sağlar. Diğer CFD / FEA / CAE paketleri ile de kombine edilebilir.

CFD-GEOM’un eşsiz bir özelliği, komut dosyası dili olan Python’un desteğidir. Tüm geometri ve ağ işlevselliğine Python script dilinden erişilebilir ve son kullanıcının kendi analiz durumu için özel parametrik script şablonları oluşturmasını sağlar.

CFD-GEOM özellikleri şunlardır:

 • Son derece anlaşılır nokta ve tıklama işlemi ile kolay öğrenilebilir, kulanımı kolay Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI).
 • Son derece hızlı mesh oluşturma (multi-block structured, tetrahedral ve unstructured, hybrid mesh)
 • Yerel ağ yoğunluğu ve global grid kalitesini belirlemek için çok sayıda kontrol
 • Geometri veya mesh modifikasyonundan sonra otomatik mesh güncellemeleri
 • Limitsiz undo/redo kabiliyeti
 • SAT, IGES ve diğer formatlar aracılığıyla kapsamlı geometri içe aktarma yetenekleri
 • Diğer CAD sistemlerinden alınan geometrilerin temizlenmesi için çok sayıda araç

CFD-TOPO

CFD-TOPO, yarı iletken malzemelerin mikroskobik ölçekte taşınmasını, kimyasını ve birikimini tahmin etmek için kullanılan bir çözücüsüdür. Elektronik cihazların termal veya plazma ile güçlendirilmiş üretimi sırasında çoklu materyaller için üç boyutlu topolojik evrimin öngörülmesini sağlar.

Öncelikli olarak Yarı iletken endüstrisi için tasarlanan CFD-TOPO, tek başına bir kod olarak çalıştırılabilen veya CFD-ACE+ reaktör ölçekli modellerle birleştirilebilen esnek, modüler bir yazılım paketidir.

CFD-TOPO’nun özellikleri şunlardır:

 • Üç boyutlu
 • Birçok malzeme seçenekleri ve karmaşık kimyasallar
 • Hızlı adaptive meshing
 • Kullanım kolaylığı ve doğruluk için özel bir reaktör veya süreçler için özelleştirilebilir

CFD-VIEW

CFD-VIEW’ın kullanımı kolay, çoklu grafik araçlarıyla etkileşimli ortamı, kullanıcının akış fiziğini kolayca görselleştirmesine, geçici veri kümelerini canlandırmasına ve mühendislik tasarımına ilişkin verileri çıkarmasına olanak tanır.

Kolay kullanımlı ve güçlü arayüzüne ek olarak, CFD-VIEW ayrıca ESI Group’un CFD çözücüleri CFD-ACE + ve CFD-FASTRAN ile sorunsuzca kullanılabilir.

CFD-VIEW’in temel özellikleri şunlardır:

 • Nesneye Dayalı Arayüzü çok kolay ve kullanışlı
 • 3B grafik donanımından yararlanarak büyük veri kümelerini hızla değiştirin
 • Structured, unstructured / hybrid (karışık eleman), polyhedral ağ veri kümeleri
 • Sıvı Sprey / Parçacık verisinin zamana bağlı animasyonu
 • Veri seti çevirme, döndürme ve aynalama
 • Çeşitli çıkış formatları (RGB, BMP, PPM, GIF, MPEG, PS, EPS)

SimManager

SimManager, daha az deneyimli CFD kullanıcılarının parametrik analiz ve optimizasyon çalışmalarını kolayca gerçekleştirmelerini ve kendi tasarım süreçlerini kişiselleştirmelerini ve otomatikleştirmelerini sağlar. GUI ve Python script dilini kullanarak, herhangi bir kullanıcı ESI Group CFD mühendislik analiz yazılımına dayalı özel uygulamalar oluşturabilir.

SimManager’ın temel özellikleri şunlardır:

 • Parametrik Analiz için standart araçlar
 • Geometrik Parametreler, Sınır ve Hacim Koşulları ve Simülasyon Parametreleri desteği ile optimizasyon çalışmaları için standart araçlar
 • SimManager, bir veya daha fazla CFD-ACE+ mühendislik analiz aracını komut dosyası aracılığıyla başlatma ve kontrol etme yeteneğine sahiptir
 • Tüm araç işlevselliğine SimManager’dan Python script dili ile erişilebilir. Scriptler sıfırdan yazılabilir veya GUI ile oluşturulabilir