Yapı Sağlığı İzleme Nedir?

Güvenlik, Yapısal Sağlık İzlemede (SHM) anahtar kelimedir. Binalar ve köprüler gibi mühendislik yapıları için bir hasar tespiti ve karakterizasyon stratejisi sorunudur.

Bu yapıların yaşlanması veya bozulması gibi faktörler, performansı potansiyel olarak etkileyebilir veya en kötü durumlarda hasara veya çökmeye neden olarak insanları tehlikeye atabilir.

Mühendislik yapılarının sahipleri ve bakım yöneticileri, bu yapıların güvenliğini ve güvenilirliğini sağlamak için sürekli olarak uygun maliyetli ve güvenilir inceleme ve izleme çözümleri aramaktadır.

Yapı Sağlığı İzleme’nin Önemi?

Yapıları izlerken, yapıda hasarın varlığını tespit edebilmek, hasarın yerini tespit edebilmek, hasarın türünü belirleyebilmek ve hasarın ciddiyetini ölçebilmek önemlidir. Sensör çözümleri tipik olarak bu amaç için kullanılır ve sürekli olarak kontrol sistemine veri gönderme olasılığı esastır

Yapı Sağlığı İzleme Uygulamalarındaki Zorluklar

SHM’nin değeri açık olsa da, SHM’yi daha büyük ölçekte engelleyen birkaç engel var. Bunlar, mevcut birçok SHM sisteminin nispeten pahalı olduğu SHM sistemlerinin maliyetlerini içerir.

Ayrıca, her türlü hava koşulunda güvenilir bir şekilde performans gösterebilen sensörleri bulma sorununun baskın olduğu durumlarda ne tür sensörlerin kullanılacağına ilişkin soruları da içerir. Son olarak, SHM sisteminin kurulumu zaman alıcı, emek yoğun ve dolayısıyla pahalı olabilir.

ElastiSense Sensör Çözümleri

Yer değiştirme sensörlerinin seçimi tarihsel olarak temassız sensörlerle (manyetik, kapasitif veya ultrasonik) veya LVDT’ler, potansiyometreler ve lineer kodlayıcılar gibi piston tabanlı sensörlerle sınırlandırılmıştır. Temassız sensörler rijit ve sağlamdır, ancak çalışmak için saha hattı ve temiz ortam gerekir, bu nedenle arazi araçlarında kullanımları sınırlıdır. Piston tabanlı sensörler, yapıları nedeniyle şoka, aşırı yüke ve yanlış hizalamaya karşı çok hassastır.

Arazi araçları için etkili bir yer değiştirme sensörü çözümü bu nedenle tarihsel olarak zorlayıcı olmuştur – şimdiye kadar!

Yapı Sağlığı İzleme Uygulamalarındaki Zorluklar?

Sensörlerimiz, arazi araçlarının üreticilerine ve son kullanıcılarına, bu araçlarda daha fazla güvenilirlik ve uzun ömür için etkin bir şekilde izleme ve kestirimci bakım yapabilmesine olanak tanır.

Bu sensörler, çığır açan “aktif kauçuk” sensör teknolojimiz sayesinde hassas ancak mekanik olarak esnektir. Piston tabanlı yer değiştirme sensörlerinin aksine, sensörlerimiz şok, aşırı yük ile kurulum ve çalıştırma esnasında yanlış hizalamaları tolere eder. Bunun nedeni, çekirdek algılama elemanının kauçuktan yapılmış olması ve dolayısıyla her yöne deforme olabilmesidir.

Ayrıca, yer değiştirme sensörlerimiz rijit yapıdadır ve tamamen kapsüllenmiştir, bu da onları ısı, soğuk, su, kar, buz vb. gibi zorlu çevre koşullarında kullanımlarına izin veren IP68 korumaya sahip kılar. Sensörler özel bir montaj, koruma veya temizleme gerektirmez. Diğer sensör çözümlerine kıyasla kurulum, çalıştırma ve bakım maliyetlerini %90’a kadar azaltabilir.

Yapı Sağlığı İzleme Projelerinde Sensör Uygulamaları

ElastiSense’in sensör çözümleri, Yapısal Sağlık İzleme içindeki herhangi bir uygulama ve kontrol sistemine uyacak şekilde özelleştirilebilir ve herhangi bir mühendislik yapısının güvenliğini ve dayanıklılığını artırmaya yardımcı olan değerli veriler sağlar.

ElastiSense Sensör Çözümleri

ElastiSense’in yer değiştirme sensörleri, SHM içindeki çoğu uygulama için mükemmeldir. ElastiSense sensör çözümleri, kolay kurulum, düşük bakım ve aşırı dayanıklılık ile uygun maliyetlidir.

Piston tabanlı yer değiştirme sensörleri (LVDT’ler, Potansiyometreler ve Lineer Kodlayıcılar) gibi diğer sensör çözümleriyle karşılaştırıldığında, çekirdek algılama elemanı kauçuktan yapıldığından ve bu nedenle her yöne deforme olabildiğinden, sensörlerimiz öngörülemeyen hareketleri tolere ederken yer değiştirmeyi ölçebilir.

Dış mekan uygulamaları için mükemmel bir şekilde tamamlanmıştır ve şiddetli yağmur, UV ışığı, rüzgar, aşırı ısı ve aşırı soğuk dahil olmak üzere her türlü hava ile ilgili koşullara dayanabilir. ElastiSense’in sensör çözümleri, özel bir montaj, koruma veya temizlik gerektirmez. Bu, diğer sensör çözümlerine kıyasla kurulum, çalıştırma ve bakım maliyetlerini düşürmeye yardımcı olduğu için Yapısal Sağlık İzlemede büyük bir artıdır.