FSI Analizleri

FSI analizlere akışkanın yapı üzerinde şekil değişimine neden olduğu durumlarda ihtiyaç duyulur. Bu şekil değişimi aynı zamanda akış için sınır koşullarının da değişimine sebep olmaktadır. Bu yüzden bu analizler hem akışkan ve yapı için beraberce çözülmeli ve sınır koşulları bu sorun göz önüne alınarak oluşturulmalıdır.

RMC Mühendislik, akışkanların yapılarla beraber çözülmesi gereken ve bu yüzden aşırı şekilde doğrusal olmayan çözüm ihtiyacı duyan FSI analizleri için uzmanlaşmış bir analiz ekibine sahiptir. Bahsedilen bu doğrusallığı bozan sebepler; büyük şekil değiştirmeler, elastik olmayan malzeme davranışları, temas ve sıcaklığa bağlı malzeme özelliklerinin değişmesi olabilir.

FSI analizleri birbirinden farklı sektörlerdeki, önemli problemleri çözmek için kullanılmaktadır.

Otomotiv: şok tutucular, hidrolik motor kulakları, vanalar, pompalar, kompresörler, hava yastığının açılması, egzoz sistemleri araç kapısı keçeleri v.b.

Biyomekanik: kardiovasküler mekanik, serebrospinal mekanik, implant tasarımı, hücre ve doku tasarımı, yapay akciğer, göz yaralanmalar damar destek araçları karpal tüneli, vokal kort, yapay kalp kapakçıkları, anevrizma, biyoreaktörler v.b.

Turbomakinalar: rüzgar türbinleri, gaz türbinleri, impeller

Aeroelastise: Flutter Analizi

Rüzgar Mühendisliği: Rüzgarın yüksek yapılara etkileri, halatlı köprüler

Kompresörler, pompalar ve boru hatları

Mikro Elektro Mekanik Sistemler (MEMS)

Diğer: Kaymalı yataklar, Paraşüt açılmasının modelenmesi, kağıt sektörü, yazıcı ve fotokopi makinaları, denizaltı araçları v.b.