MOTOR VE İNVERTÖR
ELEKTRİK MOTOR TESTİ VE İNVERTER TESTİ

Dewesoft güç analizörü, çok sayıda voltaj ve akım giriş kanalının ölçülmesine izin veren birleşik elektrik motoru ve invertör test çözümleri sunar. Tamamen senkronize tek bir cihazla sekiz adede kadar 3 fazlı sistemi sıcaklık, titreşim, RPM, tork, CAN vb. ile ölçmek mümkündür.

Elektrik Motoru Testi

Zaman geçtikçe elektrik motorları, enerji verimliliği ile ilgili daha yüksek ve daha yüksek gereksinimleri karşılamalıdır . 2011’den beri tüm asenkron motorlar, IEC 60034 standardına göre en az IE2 seviyesini karşılamalıdır . Bu standart oluşturulmadan önce kayıplar %0,5 olarak kabul edildi. Artık bunlar belirlenmeli. Motorların verimliliği ve kayıplarının belirlenmesi, tüm ölçüm zincirinin en yüksek doğruluğunu gerektirir.

Dewesoft güç analizörü çözümü ve ek yazılım sensör kalibrasyonu olasılığı, tüm ölçüm sonuçları için en yüksek doğruluğu garanti eder. Modüler donanım konsepti, 12 faza kadar motorların yanı sıra hız, tork ve deformasyon gibi mekanik parametrelerin ölçülmesine izin verir . Ayrıca titreşim , ses seviyesi , sıcaklık vb . parametreler güç parametreleri ile tam senkronize olarak ölçülebilir . Güç kalitesi analizi (temel güç, harmonikler, THD, vb.) analiz yeteneklerini tamamlar.

İnverter Testi

Dewesoft güç analizörü, çeşitli invertörlerin kapsamlı ve son derece hassas analizlerini sağlar. Modüler, yüksek doğrulukta veri toplama sistemlerinin bir kombinasyonu , tüm giriş/çıkış konfigürasyonlarının (7 fazlı AC sistemlerine kadar) ölçümünü destekler.

0,5 Hz’den 3 kHz’e kadar olan temel frekansların yanı sıra birkaç yüz kHz’e kadar anahtarlama frekansları analiz edilebilir. Verimlilik belirlemeden her bir anahtarlama darbesinin ayrıntılı analizine kadar. Ham veri depolama , her bir bireysel anahtarlama darbesinin (örn. kapsamdaki geçici davranış) analizine ve sunumuna izin verir. Güç kalitesi modülü THD’yi, harmonikleri vb. otomatik olarak hesaplar . Geçici kayıt , voltaj ve akım tepe noktalarının (örneğin uzun kablo uzunlukları için) yakalanmasını sağlar.

İnverter çıkışının yüksek kenar dikliği (10 kV/μs’ye kadar) kapasitif kaçak veya yüksek motor yatak akımları oluşturabilir. Bu faktörler motora zarar verebilir. Dewesoft tüm bu parametreleri kolaylıkla ölçebilir. Tüm analiz seçenekleri ölçümün kendisi sırasında mevcuttur. Her bir darbe için voltaj dikliği (dU/dt) belirlenebilir ve istatistiksel olarak sınıflandırılabilir. Bu analiz imkanı, inverterlerin ve filtrelerin tasarımını ve test edilmesini çok daha kolay hale getirir.

Kombine Elektrik Motoru ve İnverter Testi

Kombine motor ve invertör testi, hem voltaj hem de akım ölçümü ve tamamen senkronize veri toplama için çok sayıda giriş kanalı gerektirir . Dewesoft çözümü, tek bir cihaz kullanarak 8x 3 fazlı sistemlerin ölçülmesini mümkün kılar . Bu benzersiz özellik, tüm güç sisteminin (örn. elektrikli araç, uçak, gemi) tamamen senkronize olarak ölçülmesini sağlar. Yukarıda açıklandığı gibi motor ve invertör testinin tüm işlevlerini birleştirir ve ayrıca hız, tork, sıcaklık, video , GPS & IMU , CAN/CAN FD gibi diğer parametrelerin ölçülmesine olanak tanır .

Şimdiye kadar, tipik test ortamı uygulamaları, Güç Analizörü , Osiloskop, Veri Kaydedici, CAN kaydedici vb. gibi birden fazla cihaz gerektiriyordu. Dewesoft çözümü, tüm bunları tek bir cihazla ölçmeyi ve analiz etmeyi mümkün kılıyor. Ham veriler, tam örnekleme hızıyla saklanır ve tüm analizler çevrimiçi olarak yapılabilir.

Dewesoft X DAQ yazılımının benzersiz işlem sonrası işlevleri , ölçüm tamamlandıktan sonra analiz (matematik, güç analizi) yapmanızı sağlar. Ayarları değiştirmek veya ölçüm hatalarını düzeltmek, örneğin yanlış bağlanmışlarsa faz voltajlarını değiştirmek bile mümkündür. Bu durumda ölçümün tekrarlanması gerekmez. Bu, size çok fazla özgürlük ve esneklik sağlayan tamamen yeni bir iş akışıdır.

DAQ Çözümünün Önemli Noktaları

 • 1-12 fazlı motorları analiz edin
 • Tek bir cihazda 8 adede kadar 3 fazlı sistemi analiz edin
 • Ham veri depolama ve analizi, Geçici kayıt, Kapsam, Vektör Kapsamı, Veri Kaydedici, Harmonikler, FFT analizörü tek bir cihazda
 • Hız, RPM, tork, sıcaklık, titreşim, deformasyonlar vb. gibi ek ölçümler.
 • Verimlilik ve kayıp analizi
 • Ham veri depolama ve analizi
 • Mekanik ve ek parametrelerin ölçümü
 • Farklı frekanslar (DC, 16,7Hz, 25 Hz, 50Hz, 60Hz, 400Hz, 800Hz, değişken frekans)
 • Gerilim yükselme süresi analizi (dU/dt)
 • Ek sensör kalibrasyonu
 • Filtre analizi

Tipik Veri Toplama Yapılandırması

Tipik bir konfigürasyon için  , aşağıdaki konfigürasyona sahip mobil R2DB DAQ sistemini  veya R8D/R8DB DAQ sistemini öneriyoruz :

 • 4 – 12x yüksek voltaj girişi
 • 4 -12x akım girişi
 • 1x tork girişi
 • 1x hız girişi
 • Ek girişler – analog (IEPE, termokupl), dijital, CAN/CAN FD, GPS ve IMU, video vb.

Daha fazla bilgi için R2DB  ve R8 DAQ sistem ürün sayfasını ziyaret edin.

Ölçüm Sistemleri