Teknik Bilgiler

Ölçüm Uygulamanız İçin Doğru Veri Toplama Sistemini Nasıl Seçersiniz?

Ölçüm Uygulamanız İçin Doğru Veri Toplama Sistemini Nasıl Seçersiniz?

Doğru veri toplama sistemini seçmek, en deneyimli test ve ölçüm mühendisleri ve teknisyenleri için bile zor olabilir. DAQ seçim sürecinde göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli faktör vardır. Bu makale, süreç boyunca size mantıklı bir şekilde rehberlik edecek ve ardından seçim sürecini otomatikleştiren icat ettiğimiz bir yazılım aracını size sunacaktır.

Veri Toplama Donanımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemen başlamak gerekirse, doğru veri toplama donanımını seçerken bu 5 ölçüt çok önemlidir:

Aşağıya doğru ilerlediğinizde, sizin için en iyi veri toplama sistemini seçmek için kendinize sormanız gereken tüm önemli soruları inceleyeceğiz.

Doğru Veri Toplama Sistemini Seçerken Kendinize Hangi Soruları Sormanız Gerekiyor?

Teknik Hususlar ve Uygulamanıza Uyumluluk

 1. Ne tür analog sinyalleri/sensörleri ölçmem gerekiyor?
 2. Hangi dijital sinyalleri ve veri yolu verilerini kaydetmem gerekiyor?
 3. Hangi ölçüm çözünürlüğüne ihtiyacım var?
 4. Ne kadar dinamik aralığa ihtiyacım var? 80 dB mi, 100 dB mi, 130 dB mi, yoksa 160 dB mi?
 5. Ölçülen bir sinyalde tespit etmem gereken en küçük değişiklik nedir?
 6. Ne düzeyde doğruluğa ihtiyacım var?
 7. Ne tür bir gürültü performansına ihtiyacım var?
 8. DAQ sistemimin izolasyona ihtiyacı var mı?
 9. Filtreleme özelliklerine ihtiyacım var mı?
 10. Kenar yumuşatma korumasına ihtiyacım var mı?
 11. Sinyali ne kadar hızlı almam veya örneklemem gerekiyor?
 12. DAQ sistemim gelecekteki ihtiyaçları karşılamak için yükseltilebilir veya genişletilebilir olmalı mı?
 13. Taşınabilir, tezgah üstü veya raf montajlı bir sisteme ihtiyacım var mı?
 14. Tek Başına Bir Cihaza mı İhtiyacım Var Yoksa Bir PC’ye mi Bağlı Olmalı?
 15. Suya, toza, ağır darbelere veya titreşime dayanabilecek sağlam bir sisteme ihtiyacım var mı?
 16. Geniş bir sıcaklık aralığına sahip bir sisteme mi yoksa toz geçirmez veya su geçirmez bir sisteme mi ihtiyacım var?
 17. Kullanım Kolaylığı, Özellikler ve Destek

Kullanım Kolaylığı, Özellikler ve Destek

 1. Kullanım kılavuzları mevcut mu ve okunması kolay mı?
 2. Hangi teknik destek hizmetlerinden faydalanabilirim?
 3. Kullanıcı arayüzünü öğrenmek kolay mı?
 4. Sistem farklı uygulamalar için kolayca yeniden yapılandırılabiliyor mu?
 5. Uygulamalarım için kurulumları kaydedebilir miyim?
 6. Verilerimi DAQ sistemi üzerinde analiz edebilir miyim? Çevrimdışı da analiz edebilir miyim?
 7. Veriler diğer analiz programlarına kolayca aktarılabilir mi?
 8. Hangi analiz programları destekleniyor?

Yatırım Maliyeti ve Mülkiyet Maliyetine İlişkin Hususlar

 1. Veri Toplama Yazılımı Dahil mi Yoksa Ekstra Ödeme Yapmam Gerekiyor mu?
 2. Yazılım güncellemeleri ücretsiz mi yoksa bunlar için ödeme yapmam mı gerekecek?
 3. Yıllık bakım ücreti var mı?
 4. Kalibrasyon ücreti ne kadardır? Ne dahildir?
 5. Garanti süresi ne kadardır?
 6. Hangi teknik destek mevcut ve ücreti ne kadar?

Teknik Hususlar ve Uygulamanıza Uyumluluk

Hangi Analog Sinyalleri/Sensörleri Kullanabilirim?

Bir DAQ sisteminin temel işlevi, çeşitli sensörlerden ve elektrik sinyallerinden ölçümler yapmaktır, örneğin bir tür fiziksel fenomeni ölçmek için. Bu nedenle, ölçmeniz gereken sinyallerin ve sensörlerin türlerinin ve miktarlarının kapsamlı bir listesini yapmak yapmanız gereken ilk şeydir. Bu bilgi, bundan sonraki her şeyi yönlendirecektir.

Sıcaklık, titreşim, basınç, gerilme, voltaj, akım, direnç ve daha pek çok şeyi ölçmek için çok sayıda sensör ve transdüser vardır.

Hangi Dijital Sinyalleri ve Veri Yolu Verilerini Kaydetmem Gerekiyor?

Günümüzün DAQ sistemleri voltaj ve sıcaklık gibi analog sinyallerden çok daha fazlasını ölçebilmektedir. Örneğin enkoderlerden, RPM sensörlerinden, dişli diş ve tako sensörlerinden gelen dijital sinyaller farklı türde bir giriş gerektirir. Bu “sayaç” girişleri analog girişlerden çok daha hızlı örneklenmelidir.

Ayrıca her otomobil ve kamyonda bulunan CAN veri yolundan, RS232 ve Ethernet arayüzleri üzerinden iletilen verilerden, GPS sensörlerinden gelen konum verilerinden ve IMU’dan (atalet ölçüm birimleri) gelen 3D yönlendirme verilerinden, sayısız endüstriyel ve proses kontrol ortamında bulunan EtherCAT verilerinden, ticari ve askeri uçaklarda bulunan ARINC 429 ve MIL-STD-1553 veri yolu verilerinden ve daha fazlasından görüntülenebilen ve yakalanabilen dijital veri yolu verileri de vardır. Bunlardan herhangi birinden veri yakalamanız mı gerekiyor?

Diğer verilerinizle senkronize olarak video çekebilen endüstriyel video kameralar vardır. Bu sizin için bir gereklilik mi? Gelecekte olacak mı?

Hangi Ölçüm Çözünürlüğüne İhtiyacım Var?

Günümüzde en yaygın ölçüm çözünürlüğü 16 bittir, ancak özellikle gürültü ve titreşim uygulamaları için gerekli olduğu düşünülen 24 bit çözünürlük sağlayan üst düzey DAQ sistemleri ve düşük uçlu veri kaydedici uygulamaları için 12 bit çözünürlüklü sistemler vardır.

Her bit DAQ sisteminin olası çözünürlüğünü iki katına çıkarır. Bu, 24 bitin 16 bit çözünürlükten sadece %50 daha fazla çözünürlük anlamına gelmediği anlamına gelir. Aslında, 24 bit ADC’ler 16 bit ADC’lere göre 256 kat daha fazla olası çözünürlük sağlar.

Bit çözünürlüğüne dayalı teorik maksimum değerler:

Bit Sayısı Maksimum Değerler
12 bit 4,096
14 bit 16,384
16 bit 65,536
24 bit 16,777,216

Ne Kadar Dinamik Aralığa İhtiyacım Var? 80 dB mi, 100 dB mi, 130 dB mi, yoksa 160 dB mi?

Dinamik aralık, sinyalin gözlemlenebilir en küçük parçası ile en büyük parçası arasındaki farktır. Daha yüksek dinamik aralığa sahip sistemler daha fazla dikey eksen çözünürlüğü sağlar. Buna bakmanın bir başka yolu da şu soruyu sormaktır…

Ölçülen Bir Sinyalde Tespit Etmem Gereken En Küçük Değişiklik Nedir?

Bu, dinamik aralık ile el ele gider. Bir sinyalde görmek istediğiniz en küçük değişiklik hakkında bir fikriniz olmalıdır.

En yüksek dinamik aralığa sahip sistemler mümkün olan en iyi dikey eksen ölçüm çözünürlüğünü sağlar. Ancak zaman eksenini de göz önünde bulundurmanız gerekir, çünkü genlikteki değişiklikler örnekler arasına düşerse ölçülemezler.

100 dB’den fazla dinamik aralığa ve en az 200 kS/s örnekleme hızına sahip sistemler çoğu uygulamanın üstesinden gelebilir. Şok, gürültü ve titreşim uygulamaları için 120 ila 160 dB’lik bir dinamik aralık son derece arzu edilir.

Ne Düzeyde Doğruluğa İhtiyacım Var?

İdeal bir dünyada, ölçüm sistemleri %100 doğru olurdu, ancak mükemmellik gerçekten mümkün değildir. Sensörün kendisinden başlayarak ölçüm zincirine her zaman bazı yanlışlıklar eklenecektir.

Herhangi bir ölçüm sisteminin yanlışlığına katkıda bulunan en yaygın faktörler, analog alandaki kazanç hataları, ofset hataları ve sıcaklık kayma hataları ile ADC (analogdan dijitale dönüştürücü) ve dijital sayaçların zaman tabanı doğruluğudur.

İyi bir DAQ sistemi doğruluğunu açık ve tutarlı bir şekilde belirtir. Örneğin, zaman tabanı doğruluğu normalde “Tipik 5 ppm, Maks: 12 ppm” şeklinde ifade edilir, yani osilatör tipik olarak nominal değerinden milyonda 5 parçaya kadar sapabilir, ancak bu örnekte maksimum sapma 12’dir.

Kazanç doğruluğu normalde yüzde olarak yazılır, örneğin: “Okumanın ±%0,05’i.” Yani sistem +1,000 V okuyorsa, kazanç hatası ±0,0005 V kadar olabilir. Tam ölçeğin yüzdesi olarak da yazılabilir.

Ofset doğruluğu, anlaşılması kolay olan “±0,02 mV” gibi mutlak bir değer olarak yazılır.

Sıcaklık kayması hem kazanç hem de ofset doğruluğunu etkileyebilir. Kazanç sıcaklık ofseti örneğin “±200 μV/K okumanın ±50 ppm/K’sı” gibi yazılır. Bu, hatayı doğrudan Kelvin cinsinden ortam sıcaklığındaki değişime bağlar.

Ne Tür Bir Gürültü Performansına İhtiyacım Var?

Muhtemelen “Gürültü istemiyorum!” diye düşünüyorsunuz. Ancak gerçek dünyada elektriksel ve manyetik “gürültü” DAQ sistemlerini sürekli bombardımana tutmaktadır. Sensör kabloları düzgün bir şekilde ekranlanmış olsalar bile anten gibidirler. Buna ek olarak, çoğu DAQ ölçüm ortamında yakınlarda EMI ve RFI kaynakları vardır.

Önemli olan en iyi izolasyona ve en iyi topraklama uygulamalarına sahip sistemi bulmaktır. İzolasyon hakkında daha fazla ayrıntı için lütfen bir sonraki soruya bakın.

DAQ Sistemimin İzolasyona İhtiyacı Var mı?

Elektriksel galvanik izolasyon, örneğin yüksek voltajlarla uğraşırken güvenlik açısından önemlidir. Ancak aynı zamanda ölçümlerinizi belirsizleştirebilecek veya tamamen yok edebilecek gürültü, karışma ve toprak döngülerini ortadan kaldırarak veya azaltarak voltaj seviyesinden bağımsız olarak ölçülen tüm verilerin bütünlüğünü korur.

Kanaldan kanala izolasyon, tüm kanallar arasında ve kanallar arasında gürültü veya çapraz konuşmanın önlendiği anlamına gelir.

Girişten çıkışa izolasyon, sensörün veya ölçüm kablosunun dış dünyada bağlı olduğu her şeyin DAQ sisteminden izole edildiği anlamına gelir.

Hem kanaldan kanala hem de girişten çıkışa izolasyona sahip sistemler en sağlam izolasyonu sağlar.

Filtreleme Özelliklerine İhtiyacım Var mı?

Filtreleme, analog sinyal koşullandırmanın en önemli unsurlarından biridir. Filtreleme, seçilebilir bir frekans bileşeninin üzerindeki veya altındaki frekansların kaydedilmesini azaltmanıza veya tamamen engellemenize olanak tanır. Ayrıca, dahil etmek veya hariç tutmak için belirli bir frekans aralığını seçmenize olanak tanıyan bant geçiren ve bant durduran filtreler de vardır.

Yaygın analog filtre türleri

Filtreleme bazen yakındaki elektrik güç sistemlerinin yarattığı 50 veya 60 Hz gürültüyü veya elektromotorlardan, jeneratörlerden, güç kaynaklarından, floresan ışıklardan vb. kaynaklanan daha yüksek frekansları engellemek için gereklidir. Ölçümlerinize müdahale edebilecek birçok elektriksel gürültü kaynağı vardır.

Kendinize tahribatsız filtrelemeye ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Kayıttan önce uygulanan filtrelerin daha sonra kaldırılabilmesi veya tamamen değiştirilebilmesi yararlı olur mu? Dewesoft sistemleri bu özelliğe sahiptir.

Anti-aliasing Korumasına İhtiyacım Var mı?

Sinyal örnekleme hızına kıyasla çok hızlı hareket ettiğinde oluşan yanlış bir sinyaldir. Aliasing ölçüm yapılmadan önce önlenmelidir, aksi takdirde gerçek sinyali daha sonra yeniden oluşturmanın bir yolu yoktur.

Örtüşmeyi önlemenin iki yolu vardır:

 • Örnekleme hızını her zaman gözlemlenen en yüksek frekansın en az iki katı olacak şekilde ayarlayın. (Bazen bu mümkün değildir çünkü en yüksek frekans tahmin edilemez).
 • Yerleşik bir kenar yumuşatma filtresi (AAF) sistemine sahip bir DAQ sistemi seçin. Esasen bu, otomatik olarak seçilen örnek hızının bir yüzdesine ayarlanan çok dik bir alçak geçiren filtredir. Bu AAF filtresi, seçilen örnekleme hızının yeniden üretemeyeceği kadar yüksek frekansları engeller ve böylece taklit sinyallerin oluşmasını önler.

Gürültü, şok ve titreşim için kullanılan herhangi bir DAQ sistemi veya AC dalga formlarını içeren uygulamalar, ölçümlerinizin bütünlüğünü sağlamak için sağlam, tamamen otomatik kenar yumuşatma özelliğine sahip olmalıdır.

Sinyali Ne Kadar Hızlı Almam veya Örneklemem Gerekiyor?

Bir DAQ sisteminin görevi, sinyalin karakterini mümkün olduğunca aslına sadık kalarak yeniden üretmektir. En iyi ihtimal en hızlı sinyalden en az 10 kat daha hızlı örnekleme yapabilen bir sistem seçmektir.

Örneğin, 20 kHz içeriğe sahip sinyalleri yakalamanız gerekiyorsa, sisteminiz 200 kHz’de örnekleme yapabilmelidir. Sadece 2 kat fazla örneklemeye, yani Nyquist frekansına ihtiyacınız olduğunu okuyabilirsiniz. Periyot başına sadece 2 örneklemenin dalga biçiminin görünümünü yeniden üretemeyeceğini unutmayın.

DAQ Sistemim Gelecekteki İhtiyaçları Karşılamak için Yükseltilebilir veya Genişletilebilir Olmalı mı?

Çoğu mühendisin her yıl sınırlı bir bütçesi vardır ve gelecek yıl ve takip eden yıllarda yükseltilmesi veya eklenmesi kolay sistemleri tercih etme eğilimindedirler.

Ortak bir “ekosistem” etrafında inşa edilen ürün hatları kolayca birbirine bağlanır ve modüler unsurları paylaşır. Birbirleriyle kolayca senkronize edilebilirler. Hepsini entegre eden ve tamamen farklı sistemleri kullanmayı öğrenme zorunluluğunu ortadan kaldıran ortak bir yazılım platformunu paylaşırlar.

Bir üreticinin tekliflerine bakarken, böyle bir ekosistem etrafında inşa edilip edilmediklerini öğrenin: bunları birbirine bağlayabilir misiniz ve ortak donanım ve yazılımı paylaşıyorlar mı?

Taşınabilir, Tezgah Üstü veya Raf Montajlı Bir Sisteme İhtiyacım Var mı?

Bunu analiz etmek kolay olmalıdır – her şey DAQ sisteminin çalışması beklenen ortamla ilgilidir.

Elbette, araba, kamyon, tren vb. gibi her türlü mobil ortam taşınabilir bir sistem gerektirir. Genellikle daha küçük ve hafif olmalarının yanı sıra, taşınabilir sistemler tipik olarak AC veya DC gücüyle çalışır, böylece araçların içinde kolayca çalıştırılabilirler. Birçoğu dahili bataryalarla da çalışır, bu da onları saha çalışması için ideal hale getirir. Pille çalışan veri toplama sistemleri dahili bir UPS’e sahip olmanın ek avantajlarına sahiptir ve ölçmeye çalıştığınız şey buysa güç sisteminden çekmezler.

Ortamınız güzel ve temiz bir laboratuvar veya üretim katıysa, tezgah üstü bir sistem genellikle iyidir. Tezgah üstü sistemler tipik olarak AC ile çalışır ve taşınabilir olanlardan daha büyüktür. Sisteminizi 19″ raf muhafazasına kalıcı olarak monte etmeyi düşünüyorsanız, raf montajlı bir sistem en mantıklısıdır.

Tek Başına Bir Cihaza mı İhtiyacım Var Yoksa Bir PC’ye mi Bağlı Olmalı?

Bu sizin tercihinizle ilgili bir konudur. PC bağlantılı DAQ sistemleri daha küçük olma avantajına sahiptir çünkü içlerinde bilgisayar, ekran veya sabit diskler yoktur. Aynı sebepten dolayı genellikle daha ucuzdurlar. Ve kendi bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Ancak sistemi güvenli olmayan bir ortamda bırakmak zorunda kalacaksanız, bağımsız bir sistem daha iyi bir seçim olabilir.

Yüksek Şok veya Titreşime Dayanabilecek Sağlam Bir Sisteme mi İhtiyacım Var?

Örneğin test pistlerinde otomobil ve kamyonların içinde zıplıyorsanız, çok fazla şok ve titreşim olacaktır. Çevrenizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz, bu nedenle muhtemelen bu sorunun cevabını zaten biliyorsunuzdur.

Düşünmeye değer bir şey. Çoğu DAQ sistemi yüksek şok ve titreşim ortamları için tasarlanmamıştır. Her zaman şok ve titreşim değerlerini kontrol edin.

100 g aralığında (EN 60068-2-27:2009) derecelendirilen sistemler sağlam olarak kabul edilir. Titreşim de bir faktördür, özellikle rastgele titreşim. MIL-STD-202G Yöntem 214A, test koşulu II-D ve üzerinde test edilen sistemler sağlam kabul edilir.

Geniş Sıcaklık Aralığına Sahip Bir Sisteme mi Yoksa Toz Geçirmez veya Su Geçirmez Bir Sisteme mi İhtiyacım Var?

Üzerinde düşünmeye değer bir diğer soru da çalışma sıcaklığı, toz ve su korumasıdır. Doğada veya odalarda yapılan çevresel testler her zaman fabrikalarda ve laboratuvarlarda bulunan çok daha geniş bir sıcaklık aralığını tolere edebilen sistemler gerektirir.

Aletleri dışarıya çıkardığınızda her türlü saha testi aşırı sıcaklıklara yol açabilir. Ayrıca tuzlu havaya, yoğun neme, sise, toza ve hatta yağmura da yol açabilir.

Çalışma ortamınız buysa, su da dahil olmak üzere partikül girişine karşı sızdırmaz olacağından IP65 veya IP67 derecesine sahip bir sistem çok iyi bir fikirdir. IP67 derecesine ve -40° ila 80°C (-40° ila 185°F) çalışma sıcaklıklarına sahip sistemler mükemmel su ve partikül girişine karşı koruma ve sıcaklık performansı sağlar.

Sistemin Teknik Özellikleri Kolay Anlaşılır mı?

DAQ üreticileri, spesifikasyonlarında ne kadar ve hangi bilgilerin sağlandığı açısından farklılık gösterir. Kanal sayısı, seçilebilir kazanç aralıkları, en yüksek örnekleme hızı ve diğerleri gibi performans özelliklerine ek olarak, doğruluk ve izolasyon özelliklerine bakmak önemlidir.

Çok fazla hassasiyete sahip spesifikasyon sayılarından etkilenmek kolaydır, ancak bu doğrulukla aynı şey değildir! Örneğin, saatin 2:00:0006437 PM olduğunu belirtirseniz, ancak gerçekte 3:15 PM ise, bu çok fazla hassasiyet, ancak çok zayıf doğruluktur.

Örneğin, farklı sinyal koşullandırıcılar arasında ne kadar tutarlı özellikler verildiğine bakmak iyi bir fikirdir. Birkaç modülde 1000V izolasyon gösteriliyor, ancak diğer sinyal koşullandırıcılardan hiç bahsedilmiyor mu? Bu kırmızı bir bayrak olabilir. Sizin için en önemli özelliklerin gerçekten ne olduğunu ve bunların ürünün tüm önemli yönlerine nasıl uygulandığını bildiğinizden her zaman emin olun.

Kullanım Kolaylığı, Özellikler ve Destek

Kullanım Kılavuzları Mevcut ve Okunması Kolay mı?

Bir kullanım kılavuzuna sahip olmak harikadır, ancak yalnızca onu anlayabiliyorsanız. Sizin dilinizde iyi yazılmış ve anlaşılır olmalıdır. İdeal olarak, kılavuz aynı zamanda aranabilir bir PDF dosyası olarak veya hatta kapsamlı arama özelliklerine sahip bir web sitesi olarak çevrimiçi olarak mevcut olacaktır.

Ve büyük bir kolaylık da yazılımın içine yerleştirilmiş YARDIM’dır. DAQ yazılımını çalıştırırken, F1 tuşuna basmak yazılımda ne yaptığınıza bağlı olarak içeriğe duyarlı yardım getiriyor mu? Arama yapılabilir mi? Kılavuzun tamamını içeriyor mu?

Ayrıca, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak web seminerleri, çevrimiçi eğitim kursları, nasıl yapılır kılavuzları gibi başka eğitim kaynakları olup olmadığını da kontrol edin.

Hangi Teknik Destek Hizmetlerinden Yararlanabilirim?

Yeni DAQ sisteminizi aldıktan sonra ne tür bir destek bekleyebileceğinizi sormak her zaman iyi bir fikirdir:

 • Arayacak biri var mı?
 • Benim dilimi konuşuyorlar mı?
 • Destek personeli teknik açıdan yetkin mi?
 • Ya gerçekten derin bir soru varsa, benim için bir cevap almak için mühendisliğe gidecekler mi?
 • Çevrimiçi veya şahsen eğitim sınıfları veya seminerler mevcut mu?
 • İhtiyacım olursa tesisimde bire bir eğitim alabilir miyim?
 • İnternette teknik tartışma forumları var mı?

Ne demek istediğimi anladınız. Kimse tüm bunların ücretsiz olmasını beklemiyor, ancak bunlar mevcut olmalı ve en profesyonel düzeyde, siz müşteriye odaklanarak gerçekleştirilmelidir.

Kullanıcı Arayüzünün Okunması ve Öğrenilmesi Kolay mı?

Bu, herhangi bir DAQ sistemi satın almadan önce araştırılması gereken en önemli şey olabilir. İdeal olarak, bir ürün tanıtımına sahip olacaksınız, ancak buna ek olarak, yazılımı indirmeniz ve kendi bilgisayarınızda bir tanıtım modelinde çalıştırmanız mümkün olmalıdır.

Bunu her zaman isteyin, böylece arayüzü hissedebilir ve temel yeterliliğe ulaşmanızın ne kadar süreceğini ölçebilirsiniz.

Sistem Farklı Uygulamalar İçin Kolayca Yeniden Yapılandırılabiliyor mu?

DAQ sisteminize farklı ölçüm görevleri ve uygulamaları için ihtiyaç duymanız büyük bir olasılıktır. Belirli görevlerinize uyacak şekilde sistemin yeniden yapılandırılması hem donanım hem de yazılımı içerebilir.

Örneğin, DAQ sisteminizde takılabilir sinyal koşullandırma modülleri varsa, farklı ölçümler için bazılarını değiştirmeniz gerekebilir. Bunu donanımda yapmak kolay mı ve yazılım yeni modülleri otomatik olarak tanıyor mu?

Ya da ana modülünüze harici bir modül veya sistem bağlamanız gerekebilir – bunu yapmak da kolay mı? Yazılım yeni kanalları görüyor ve bunları yazılımda yapılandırıyor mu? Senkronizasyon gerçekleştiriliyor mu?

Uygulamalarım için Kurulumları Kaydedebilir miyim?

Sınırsız sayıda kurulumu serbestçe adlandırma ve kaydetme yeteneği, her iyi DAQ sisteminin temel bir işlevi olmalıdır. Ancak, bunun desteklenip desteklenmediğini ve nasıl uygulandığını kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Bu size çok fazla test hazırlama süresi kazandıracak ve sık ölçümleri kolayca tekrarlamanızı sağlayacaktır.

Verilerimi DAQ Sistemi Üzerinde Analiz Edebilir miyim? Çevrimdışı da Analiz Edebilir miyim?

Çoğu DAQ sistemi, veriler elde edildikten sonra gerçekleştirilebilecek bazı düzeylerde yerleşik veri analizi sağlar. Tam olarak ne yapılabileceğini öğrenmek iyi bir fikirdir.

Örneğin, ölçüm sırasında filtreleme uygulandıysa, daha sonra değiştirilebilir veya hatta kaldırılabilir mi? Matematik fonksiyonları oluşturabilir ve bunları kaydedilen veriler üzerinde çalıştırabilir misiniz? Yeni ekranlar oluşturabilir ve verileri kolayca karşılaştırabilir misiniz?

DAQ sistemi bu yazılımı kendi bilgisayarınıza yüklemenize ve aynı analitik işlevlerin tümünü yapmanıza izin veriyor mu? Ücretsiz mi yoksa ücretli bir lisansa veya donanım dongle’ına sahip olmanız mı gerekiyor? Yazılım ücretsiz olarak veya ücretli bir lisansla başka bilgisayarlara da kurulabiliyor mu?

Açıkçası, muhtemelen tüm bunları herhangi bir ücret ödemeden yapabilmek istersiniz. Ancak bazı DAQ üreticileri bunun için ücret almaktadır, bu nedenle önceden öğrenmelisiniz.

Veriler Diğer Analiz Programlarına Kolayca Aktarılabilir mi?

Verileriniz hiçbir zaman DAQ sistemi dışında analiz gerektirmeyecekse, bir veya daha fazla yaygın veri formatında dışa aktarmak mümkün olmalıdır. Ayrıca dışa aktarılacak verilerin bir kısmını ve hangi kanalların dahil edileceğini seçmek de mümkün olmalıdır.

Yaygın veri analizi formatları şunları içerir:

 • Flexpro®
 • Excel®
 • Diadem®
 • MatLab®
 • Famos®
 • UNV / UFF (evrensel)
 • Metin/CSV
 • Nsoft®
 • RPC III.

Ancak çok daha fazlası vardır, bu nedenle DAQ sisteminizin ihtiyacınız olan belirli formatı desteklediğini doğrulamanız gerekir. Ayrıca analiz yazılımınızın içe aktarma özelliklerine de bakın, çünkü birçoğu bir dizi dosya türünü kabul edebilir.

Hangi Analiz Programları Destekleniyor?

Yukarıda belirtildiği gibi, şirketinizin kullandığı belirli bir veri analiz programı varsa, DAQ sisteminizin bu programa aktarım yapabildiğini doğrulamanız gerekir. En popüler analiz programları arasında sınırlı veri setleri için Excel® ve neredeyse sınırsız veri setleri ve çok çeşitli yerleşik analitik işlevler için Flexpro® ve Matlab® bulunmaktadır.

Ancak piyasada başka programlar da vardır. Hatta bazı şirketler kendi analiz araçlarını şirket içinde geliştirmiştir ve bunlar evrensel uyumluluk için neredeyse her zaman temel bir metin formatı da dahil olmak üzere çeşitli dosya formatlarını kabul edecek şekilde yazılmıştır.

Yatırım Maliyeti ve Mülkiyet Maliyetine İlişkin Hususlar

Veri Toplama Yazılımı Dahil mi Yoksa Ekstra Ödeme Yapmam Gerekiyor mu?

Bazı şirketler veri toplama donanımları için cazip fiyatlar sunmaktadır. Ancak dikkatli olmanız ve bu DAQ donanımını kullanmanızı sağlayan yazılımın teklif edilen fiyata dahil olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Ayrıca, yazılım gereksinimlerinizi bildiğinizden emin olun! İhtiyaç duyduğunuz özelliklerin birlikte verilen yazılım paketine dahil olup olmadığını veya herhangi bir yükseltme seçeneği gerektirip gerektirmediğini kontrol edin. Bunlar ücretsiz mi yoksa ekstra yatırım gerektiriyor mu?

Yazılım Güncellemeleri Ücretsiz mi, Yoksa Bunlar İçin Ödeme Yapmam Gerekecek mi?

Yazılım asla “bitmez” – her zaman iyileştirilir ve geliştirilir. Sadece hataları düzeltmekle kalmayan, aynı zamanda önemli yeni özellikler ve yetenekler ekleyen yeni sürümler de olacaktır.

Veri toplama şirketlerinin çoğu, yazılımın kendisi veya tüm sistem için yıllık bir destek sözleşmesine abone olmanızı gerektirir. Bu maliyet genellikle toplam sistem maliyetinin bir yüzdesi olarak hesaplanır. Ya da yeni sürümler için ücret alırlar.

Dewesoft, yazılımı veri toplama sisteminin yaşayan temel bir parçası olarak görür ve güncellemeleri ve yeni sürümleri için ücret talep etmez. Tüm sürümler mevcut tüm müşteriler için sonsuza kadar ücretsizdir. Dewesoft her yıl yeni özellikler, performans optimizasyonları, yeni cihaz desteği ve hata düzeltmeleri ekleyerek 4 ana yazılım sürümü yayınlamaktadır.

Yıllık Bakım Ücreti Var mı?

Bir DAQ sistemine sahip olmanın “gizli” maliyetlerinden biri yıllık bakım ücreti olabilir. Zorunlu bir bakım ücreti olup olmadığını, varsa neleri içerdiğini ve nasıl fiyatlandırıldığını önceden sormalısınız. İdeal olarak böyle bir ücret olmayacaktır, ancak sistemi sipariş etmeden önce bunu bilmeniz gerekir, çünkü bu önceden bütçelenmesi gereken bir masraftır.

Kalibrasyonun Maliyeti Ne Kadardır? Neler Dahil?

Tüm ölçüm sistemleri kalibrasyon gerektirir. Yepyeni bir sistemin fabrikadan tamamen kalibre edilmiş olarak geleceğini ve “akredite” kalibrasyon sertifikalarının dahil edileceğini varsayabilirsiniz. Bunu kesin olarak kabul etmeyin ve üretici ile doğrulayın.

Eğer onlar da dahilse, bu harika. Değilse, ne kadar tutuyor? Peki ya gelecek yıl? Ve ondan sonraki yıl?

Kalibrasyon normalde yalnızca bir yıl için geçerlidir.

Kalibrasyon işlemi RMC Mühendislik tarafından üretici firmadan onaylı sistem ile 1-2 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Kalibrasyon işlemi üretici firma tarafından ölçüm doğruluğu açısından sene de bir yapılması önerilmektedir.

Yapılacak işlemlerden kısaca bahsetmek gerekirse; cihazdaki tüm kanallar mili volt mertebesinde kontrol edilecek olup, sonrasında kalibre işlemine geçilmektedir.

Tespit edilen bazı kaymaların ayarları güncellenecektir.  Bunların dışında filtreler, beslemeler, Strain Gage devreleri vb. devreler kontrol edilip sapma varsa otomatik olarak ayar yapılmaktadır.

Garanti Süresi Ne Kadardır?

Garanti süresi de bilinmesi gereken bir diğer önemli husustur. Bir yıl, üreticiden alınan garanti için iyi bir süredir ve Dewesoft bunu standart olarak içerir. DAQ sistemlerini karşılaştırırken her zaman garantiyi ve ne sağladığını sormalısınız.

Hangi Teknik Destek Mevcuttur ve Ne Kadara Mal Olur?

Daha önce yukarıda Hangi Teknik Desteği Alabilirim sorusunda yanıtlandığı gibi? Veri toplama ve benzeri sistemler söz konusu olduğunda iyi bir teknik destek çok önemlidir. Kendinize bu soruları sorun. Teknik destek mevcutsa, genellikle ücretsiz değildir. Veri toplama sisteminizin kullanım ömrü boyunca ne gibi maliyetler ortaya çıkabileceğini görmek için bununla ilgili maliyeti iki kez kontrol edin.

Dewesoft, müşterilerimize dünya çapında ve yerel olarak ÜCRETSİZ teknik destek sunmaktadır. Küresel yazılım ve donanım teknik desteğimiz İngilizce dilinde mevcuttur ve destek temsilcilerimiz ölçüm ünitenize ödeneğinizle bağlanabilir ve ölçümlerinizde sorun gidermenize yardımcı olabilir. Tüm büyük ülkelerdeki iştiraklerimiz de yerel dilinizde ücretsiz teknik yazılım ve donanım desteği sunmaktadır.