SEMTECH EFM-HS

Sensors firması tarafından geliştirilen ve EFM 2 yerine sunulan EFM-HS saniyede 2500 ölçüm yapabilen yüksek hızlı ölçüm yapabilen bir akış ölçerdir (flowmetre). 4 adet cift basamaklı diferansiyel basınç transdüserleri sayesinde ileri ve geri yönde akışı ölçebilir ve aracın rölanti devrinden tam güce kadar aralıkta çalıma imkanı sunabilmektedir.

Yüksek hızda çalışabilmesi, yavaş hızlı akış ölçerlerin yakalayamadıkları yüksek frekanslardaki pulsları yakalayabilmesine ve hata oranının düşmesine sebep olmaktadır. Araç üzerinde veya test bankosunda kullanılabilen SEMTECH EFM-HS, diğer özellikleri ile de rakiplerine göre büyük avantajlar sağlamaktadır.

  • Yüksek Hızlı Örnekleme: Motorun rölanti devrinden maksimum devrine kadar aralıktaki tüm atımları yakalayabilen saniyede 2500 örnek alan sistem. Çıktı frekansı 5 Hz’dir.

  • Gömülü (embeded) Kalibrasyon: Üzerindeki kalibrasyon barındıran elektronik devreler sayesinde kontrolcü tarafından direk algılamaya izin verir. Aynı zamanda tek kontrolcü ile farklı akış tüpleri kullanılmasına olanak sağlar.

  • Farklı Tüp Boyutları: 8 farklı boy ile 0.8 litre ile 24 litre arasındaki tüm motorlarda kullanılabilir.

  • Kendini Otomatik Temizleme: Yazılım ile kontrol edilen temizleme pompası pitot tüpe geri yüksek basınç uygulayarak sistemin kirletici maddelerden arınmasını sağlar. Bu işlem herhangi bir söküm-takım işlemi gerektirmeden otomatik olarak yapılmaktadır.

  • Otomatik Sıfırlama: Motor çalışması esnasında selenoidler vasıtasıyla basınç sıfırlaması yapılabilmektedir.

  • Hava Koşullarından Etkilenmeyen Yapı: Ünite off-road ve kötü koşullarda kullanıma yönelik tasarlamış ve IP54 standardına koruma mevcuttur.

  • Isıtılan Bileşenler: Yoğuşma ve sonrasında buzlanmalara karşı pitot tüp ve basınç hatları ısıtılmaktadır.