Kompozit Çözümleri

PAM-COMPOSITES, çeşitli kompozit üretim proseslerinin üretim hatalarının azaltılıp, son ürün kalitesini artıracak şekilde optimize edilmesini sağlayan bir çok yönlü bir imalat simülasyonu yazılımıdır.
Yazılım sürekli karbon, cam veya doğal fiberlerden oluşan ve tek yönlü, dokuma(woven) veya kıvrımsız (non-crimp) kumaş konfigürasyonuna sahip, termoset veya termoplastik takviye malzemeli kompozitlerin simülasyonunda sektöründe lider konumundadır.

Uygulama alanları:

 • Kuru kumaşların kalıba serilmesi (draping)
 • Termoset veya termoplastik prepreglerin ısıl şekillendirmesi
 • Likit kompozit (LCM) & reçin transfer (RTM) kalıplama
 • Termoset kompozit malzemelerin kürlenmesi
 • Kürleme sonucu oluşan artık gerilmelerin ve çarpılmaların hesaplanması

Kabiliyetleri:

 • Fiber yönü ve açılarını belirleme
 • Kalınlık dağılımını belirleme
 • Kompozit açınımlarının optimizasyonu
 • Gerilme-gerinim değerlerinin tespiti
 • Kırışma, yırtılma, delik oluşumu, delaminasyon ve lif köprüleme gibi hataları tespit edebilme
 • Deney tasarımı (DOE) araçlarını kullanarak üretim parametrelerini optimize edebilme
 • Sonuçları HDF5 formatında herhangi bir CAE yazılımına (yapısal, akustik, NVH vb.) aktarabilme imkanı
 • Kompozit tasarımını CATIA CPD, FiberSIM veya CAD üzerinden doğrudan aktarabilme imkanı
 • Simülasyon sonucu oluşan geometriyi CATIA-RSO aracılığıyla dışa aktarabilme imkanı

ESI, gerçekçi olarak ürünün test sırasındaki davranışını tespit etmek, ürünün istenen performans ile birlikte üretim işlemi sırasında ince ayarını yapmak ve ürünün kullanımı esnasında oluşabilecek çevresel etkileri değerlendirmek için tamamıyla sanayiye yönelik uygulamalar geliştirmiştir. ESI, plastiklerin ve kompozit parçaların tasarımını, tasarım sonrası değerlendirmesini ve üretimini temsil etmek için gerekli bütünleşik çözümleri sunmaktadır.

PAM-RTM

Üretim stratejileri en iyi şekilde değerlendirilirken işlem parametreleri nasıl optimize edilir?

Kompozit malzemelerin her türlü endüstride kullanımının giderek artmasıyla beraber, mühendislerin yaratıcılıklarını rahatlıkla kullanmalarını sağlayan ve verimliliklerini artıran simülasyon araçları da önem kazanmıştır.

Sıvı Kompozit Kalıplama (SKK) sanayi de uzun süredir kullanılan fiberle güçlendirilmiş katmana reçine enjekte edilmesi yoluyla gerçekleştirilen bir üretim tekniğidir.  Kompozit sanayinde sıkça kullanılan bu teknik özellikle yapısal termoset matris kompozit parçaların üretiminde tercih edilir. SKK kullanılarak yüksek fiyat/performans oranına sahip yapısal kompozit parçaların tasarlanması mümkündür.

PAM-RTM simülasyon yazılımı, atılım yaratan teknolojisi ile mühendislere tasarım ve üretim için gerekli zamanı ve maliyeti düşürme imkanı sunmaktadır.

PAM-RTM maliyet düşürücü bir simülasyon yazılımı olması yanında bir çok SKK üretim tekniğini içinde barındırır: Reçine Geçişli Kalıplama (RGK), Vakum Yardımlı RGK (VYRGK), Vakum Yardımlı Reçine Aşılama (VYRA),  Basma Reçine Geçişli Kalıplama (BRGK) …

PAM-RTM kusurlu parça üretim riskini minimuma indirirken mastır takım tasarımı ve üretim işleme süreci konularında yardımcı oluyor. PAM-RTM ön tasarım için çabuk çözümler sağlamanın yanında kullanıcının işlem ve kalıp optimizasyonunu ve de son tasarımı kontrol etmesini mümkün kılıyor. Birçok kabiliyetinin yanında PAM-RTM izotermal olmayan işlem simülasyonlarına ve katı modelleme de ihtiyaç duyulan reçinenin kalınlık boyunca ki akışının analizine izin veriyor. Yazılımın 2010 sürümünde yüksek performanslı çözücüler bulunmaktadır. Bu çözücüler kullanılarak modelin boyutunda ve karmaşıklığından bağımsız olarak endüstriyel hesaplama zamanı garanti altına alınabiliyor.

PAM-RTM ürünün pazara ulaşma süresini kısaltmanın yanında takım tasarımına ve aşılama işlemlerine harcanan maliyetleri düşürmektedir.

PAM-RTM birçok farklı doğrulanmış işlem süreci ile birlikte kullanıcıya en iyi reçine ve fiber kombinasyonunu seçmesine olanak sağlıyor.

PAM-FORM

PAM-FORM metalik olmayan şekillendirme işlemleri için tasarlanmış ilk sanal üretim çözümüdür. Yazılım sanayi ile birlikte geliştirilmiş olup otomotiv ve havacılık gibi birçok sektöre yönelik olarak hazırlanmıştır.

PAM-FORM kullanılarak metalik olmayan malzemelerin sanal şekillendirme simülasyonları gerçekçi olarak yapılabilir. Sanal üretim işlemleri; lamine kompozitlerin, plastik levhaların, kumaşların ve araba halılarının şekillendirmesini kapsamaktadır. PAM-FORM piyasadaki birçok önemli şirketin kullandığı ve referans gösterdiği bir yazılımdır. Ayrıca yukarıda bahsedilen sektörlerde PAM-FORM ile yarışabilecek başka bir yazılım bulunmamaktadır.

PAM-FORM bütün şekillendirme işlemlerinin simülasyonunu gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanında en uygun malzemenin, doğru takım tasarımının ve en iyi işlem parametrelerinin seçimine olanak sağlamaktadır.

SYSPLY

SYSPLY kompozit malzemeli yapıların tasarımı, analizi ve optimizasyonu için geliştirilmiş üstün bir yazılımdır. Kompozit malzemeler, düşük ağırlık gerektiren fakat yüksek mekanik performans beklenen yapılarda özellikle tercih edilirler. Yalnız yüksek maliyetinin yanında bu malzemelerin üretiminin ve tasarımının oldukça karmaşık olması istenildiği kadar bu malzemelerden yararlanılamamasına neden olmaktadır.

SYSPLY kullanarak mühendisler kolaylıkla kompozitlerin lamine özelliklerini üretimi gerçekleştirmeden önce hesaplayabilirler. Yapının statik ve dinamik analizi gerçekleştirildikten sonra davranışı hakkında SYSPLY’nin ard işlem özelliklerinden faydalanarak detaylı bilgi elde edinilebilir. SYSPLY hem tasarım sürecini hızlandırmakta hem de malzeme atıklarını ve gerekli prototip sayısını azaltarak genel maliyeti düşürmektedir. Bu özelliği sayesinde çabuk çözüm gerektiren uygulamalar için özellikler tercih edilir.

Kompozit yapıların davranışlarını değerlendirilirken geniş malzeme çeşitliliği ve bunların orijinal mekanik karakterleri (heterojenlik ve anizotropik) göz önünde bulundurulmalıdır. Örnek vermek gerekirse; güçlendirilmiş plastikler, cam-polyesterler, karbon-epoksiler, merkezinde hücresel ve ya balbeteği bulunan sandviç yapılar, karbon-karbon kompozitler. SYSPLY’nin kapsamlı malzeme veritabanı çeşitli 3B yapısal uygulamalarının lamine tanımlanmasını kolaylaştırır. SYSPLY, herhangi bir katma yığının global eşdeğer mekanik özelliklerini hesaplayabilmektedir. Ayrıca kompozit parçaların tasarımının, gerilim/katman-hata değerine ve dinamik davranışlarına göre doğrulanmasını mümkündür.