Off-Road Araçlar

Arazi araçları, tipik olarak inşaat, madencilik, tarım, ormancılık, askeri ve ulaşım uygulamalarında kullanılan makinelerdir. Forkliftler, traktörler, kazıcı yükleyiciler, vinçler, buldozerler, trenler ve tanklar birkaç örnektir. Kullanımları ne olursa olsun, arazi araçlarının iki önemli ve çelişkili gereksinimi vardır;

  • En zorlu koşulların bazılarında çalışmalı
  • Düşük maliyetli arıza sürelerine ve örneğin askeri uygulamalarda oluşabilecek hayatları tehlikeye atabilecek minimum arızalara neden olmalıdırlar.

Bu tür zor gereksinimleri karşılamak için izleme, kestirimci bakım ve otomasyon uygulamaları, doğal olarak sensörlere ihtiyaç duyan araçlar giderek daha önemli hale geldi. Hidrolik, süspansiyon veya diğer hareketli parçalar, sensörlerle verimli bir şekilde izleyebileceğiniz harika işlev örnekleridir.

Off-Road Araçlar İçin Sensör Çözümleri

Arazi araçlarının etkin izlenmesi, kestirimci bakımı ve otomasyonu, hassas veriler sağlayabilen, zorlu çalışma koşullarına dayanabilen ve buna rağmen maliyet açısından rekabetçi olabilen sensörler gerektirir.

Bu alandaki kiralık makineler ve teleoperasyon pazarları hızla büyüyor ve her ikisinin de makinelerin kullanımını kolaylaştırmak veya tamamen uzaktan kontrol edilmek için sensörlere ihtiyacı var.

Sıcaklık, basınç, kuvvet, dönüş ve yer değiştirme, bir arazi aracında izlenmesi gereken en önemli beş parametredir. Bu parametreler arasında yer değiştirme, sensörün şok, titreşim ve yanlış hizalamaların meydana geldiği araçların en agresif kısımlarına takılmasını gerektirdiğinden ölçülmesi en zor parametre olmaya devam etmektedir.

Yer değiştirme sensörlerinin seçimi tarihsel olarak temassız sensörlerle (manyetik, kapasitif veya ultrasonik) veya LVDT’ler, potansiyometreler ve lineer kodlayıcılar gibi piston tabanlı sensörlerle sınırlandırılmıştır. Temassız sensörler rijit ve sağlamdır, ancak çalışmak için saha hattı ve temiz ortam gerekir, bu nedenle arazi araçlarında kullanımları sınırlıdır. Piston tabanlı sensörler, yapıları nedeniyle şoka, aşırı yüke ve yanlış hizalamaya karşı çok hassastır.

Arazi araçları için etkili bir yer değiştirme sensörü çözümü bu nedenle tarihsel olarak zorlayıcı olmuştur – şimdiye kadar!

ElastiSense Sensör Çözümleri

Sensörlerimiz, arazi araçlarının üreticilerine ve son kullanıcılarına, bu araçlarda daha fazla güvenilirlik ve uzun ömür için etkin bir şekilde izleme ve kestirimci bakım yapabilmesine olanak tanır.

Bu sensörler, çığır açan “aktif kauçuk” sensör teknolojimiz sayesinde hassas ancak mekanik olarak esnektir. Piston tabanlı yer değiştirme sensörlerinin aksine, sensörlerimiz şok, aşırı yük ile kurulum ve çalıştırma esnasında yanlış hizalamaları tolere eder. Bunun nedeni, çekirdek algılama elemanının kauçuktan yapılmış olması ve dolayısıyla her yöne deforme olabilmesidir.

Ayrıca, yer değiştirme sensörlerimiz rijit yapıdadır ve tamamen kapsüllenmiştir, bu da onları ısı, soğuk, su, kar, buz vb. gibi zorlu çevre koşullarında kullanımlarına izin veren IP68 korumaya sahip kılar. Sensörler özel bir montaj, koruma veya temizleme gerektirmez. Diğer sensör çözümlerine kıyasla kurulum, çalıştırma ve bakım maliyetlerini %90’a kadar azaltabilir.

Endüstriyel Otomasyonda Elatisense Sensör Çözümleri

ElastiSense’in tüm sensör çözümleri, ağır hizmet arazi aracınızı izlemek ve kontrol etmek için ihtiyacınız olan kesin sonuçları veren tanıdık formatlarda veriler sağlayarak uygulamanıza ve kontrol sisteminize uyacak şekilde özelleştirilebilir, İŞLER ZOR OLDUĞUNDA BİLE!