Sarsıcı Sistemleri(Shaker)

Masa Tipi - Model Sarsıcılar ve Kontrolcü

Şok Test Sistemleri

Titreşim ve şok test sistemleri

Sarsıcı sistemleri (Elektro-dinamik titreşim test sistemi, permanent-magnet titreşim sitemi) havacılık, savunma, otomotiv, denizcilik vb birçok alanda ürün performans ve dayanım testleri için kullanılmaktadır

Elektro-dinamik titreşim test sistemi, sarsıcı, güç amplifikatörü, titreşim kontrolcüsü, soğutma ünitesi ve ölçüm cihazından (örneğin: ivmeölçer) vb. oluşan tipik bir kapalı döngü kontrol sistemidir.
Titreşim veya şok hareketi, kontrolcüde ortaya çıkan güçlendirilmiş bir tahrik sinyaline yanıt olarak sarsıcı tarafından üretilir. İvmeölçer, kontrolcüye gerçek zamanlı ivme değerinin düzeltilmesi bilgisini verir kontrolcü de bu bilgiyi kullanarak güm amfisine geri bildirim sağlar. Elektro-dinamik titreşim test sistemleri hava ve su soğutmalı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bu sistemler ile MIL-STD 810 G/H/F/C, RTCA-DO-160 gibi test standartlarına uygun testler yapılabilmektedir. Shock, Sine, Random and Random, Sine on Random, RSTD, SRS, FDS gibi testler bu test sistemleri ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Permanent-Magnet titreşim sistemi, genellikle modal shaker, inertial shaker gibi seçenekleri de bulunan sarsıcı sistemleridir. Bu sarsıcılar düşük kuvvetli olmasına rağmen oldukça hafif, kullanışlı ve elektro-dinamik sarsıcılara göre oldukça ekonomiktir. Özelikle modal testlerde veya küçük komponent/ürün titreşim testlerinde kullanıldıklarından dolayı da geniş bir kullanıcı portföyüne sahiptir.

Şok test sistemleri ise sarsıcı sistemleri ile yapılamayan ya da çok yüksek ivmeler gerektiren şoklarda kullanılmaktadır. Pnomatik ve hidrolik olarak ikiye ayrılmaktadır. Test numunesinin ağırlığı ve yapılmak istenen testin profili şok test cihazının seçilmesi konusunda oldukça önemlidir. Half-sine, sawtooth, post peak, trapezoid tipi şok testlerini 3000 g değerine kadar yapabilmektedir. Özellikle MIL-STD, RTCA-DO, IEC68-2-27 gibi test standartlarında geçen testler bu test sitemleri ile yapılabilmektedir.