RÜZGAR TÜRBİNİ İZLEME
RÜZGAR TÜRBİNLERİNİN YAPISAL SAĞLIK İZLEME VE DURUM İZLEMESİ

Dewesoft veri toplama sistemleri, rüzgar enerjisi maliyetini azaltmak ve yatırım getirisini optimize etmek amacıyla çevrimiçi rüzgar türbini durum izleme ve rüzgar türbini yapısal sağlık izleme için açık deniz rüzgar türbinlerinde kullanılmaktadır.

Durum izleme sistemi, dağıtılmış yüksek kanal sayısı ve uzaktan izleme sağlar. Windows tabanlı veri işleme ve üst düzey bulut tabanlı izleme yazılımı ile birlikte DAQ sistemlerinden, veri kaydedicilerden sensörlere kadar anahtar teslimi bir çözüm sunuyoruz.

Data Logger

Vibrations

IEPE

Strain and Stress

Full Bridge

Half Bridge

Quarter Bridge

Force

Angle

Orientation

Temperature

Thermocouple

RTD

TEDS compatible

GPS and GLONASS

Video

EtherCAT

OPC UA

XCP/CCP

XCP/CCP

Fanless

IP67

LAN

Shock rating 100g

-40°C to +85°C

ANA ÖZELLİKLER

 • KOMPLE ANAHTAR TESLİM ÇÖZÜM: Dewesoft durum izleme sistemi, yüksek hassasiyetli sinyal koşullandırma sistemleri, veri toplama ve işleme yazılımları, sensörler ve rüzgar türbini kulelerinin yapısal sağlık ve durum izlemesinde kullanılan aksesuarları içeren eksiksiz bir çözümdür.

 • HER TÜRLÜ SENSÖR İÇİN DESTEK: giriş amplifikatörleri, herhangi bir gerinim ölçer, düşük frekanslı ivmeölçer, sıcaklık, hava durumu, rüzgar gücü ve rüzgar türbini performans izleme sensörleri için destek sunar.

 • MUHTEŞEM DİNAMİK ARALIK: 160dB’ye kadar dinamik aralıklara sahip amplifikatörler sunuyoruz. Bu doğrulukla müşterilerimiz balıkların yapıya çarptığını görebileceklerini iddia etmektedirler.

 • GÜÇLÜ YAZILIM: DewesoftX yazılımı, güçlü matematik ile gerçek zamanlı tanılama, ön işleme ve veri azaltma sunar. Güçlü görselleştirme seçenekleriyle çok çeşitli depolama seçenekleri mümkündür.

 • UZAKTAN ÇALIŞTIRMA: Tüm sistem uzaktan çalıştırılabilir ve tetiklenen depolama, alarmlar ve verileri yerel olarak veya uzak uzak konumlarda saklama yetenekleri olan diğer izleme özellikleri sunar.

 • DAĞITILMIŞ ÖLÇÜM CİHAZLARI: Dewesoft cihazları her koşulda dağıtılmak üzere tasarlanmıştır. EtherCAT teknolojisi, cihazların sensörlerin yanına yerleştirilmesine ve güç, veri ve senkronizasyon için tek bir kabloyla bağlanmasına olanak tanır. Kablo, DAQ düğümleri arasında 100 m’ye kadar uzanabilir veya EtherCAT – fiber optik dönüştürücüler kullanılarak neredeyse sınırsız olabilir.

 • MÜKEMMEL SENKRONİZE VERİLER: Tüm veri kanalları, derin yapısal analiz için gerekli olan mikro saniye doğruluğunun oldukça altında senkronize edilir.

 • GENİŞ YAPILANDIRMA ÇEŞİTLİLİĞİ: Uygun maliyetli çözümlere IP67 koruması ile son derece sağlam DAQ cihazları sunuyoruz. Binlerce veri noktasını izleme ve analiz etme olanağı ile neredeyse her yapı için özel olarak tasarlanmış bir yaklaşım.

 • AÇIK ARAYÜZLER: Dewesoft kullanılarak veriler çok çeşitli standart veri formatlarında mevcuttur. OPC UA ara yüzü, Rest API veya modern bulut veri hizmetleri aracılığıyla canlı verileri aktarabiliriz.
 • YAŞAM BOYU ÜCRETSİZ YAZILIM YÜKSELTMELERİ: Veri toplamamız, ödüllü DewesoftX veri toplama yazılımıyla birlikte gelir. Yazılım paketi her zaman gelişmektedir ve yeni özellikler eklenmektedir. Tüm kullanıcılarımıza ömür boyu ücretsiz yazılım yükseltmeleri sunuyoruz.

Durum İzleme Rüzgar Türbinleri

Rüzgar türbini durum izleme, rüzgar türbini davranışındaki değişiklikleri mümkün olduğunca erken tespit etmeyi amaçlar. Ana amaç, performans düşüşünü ve ekonomik maliyeti en aza indirmek için gelişen hataları tahmin etmektir. Belirli parametrelerin sürekli izlenmesi ve “normal” operasyonel davranış sırasında elde edilen parametrelerle karşılaştırılmasıyla gerçekleştirilir.

Durum İzleme, rüzgar türbini aktarma organları bileşenlerini izlemeye odaklanmıştır. Dewesoft, miller, yataklar, dişli kutuları ve jeneratörler gibi her türlü dönen makine için durum izleme çözümleri sunar.

Rüzgar Türbini Durum izleme için en yaygın kullanılan sensörler şunlardır:

 • Rulman arızalarını, dişli diş arızalarını tespit etmek için ivmeölçerler.
 • Aşırı ısınmayı tespit etmek için sıcaklık sensörleri.
 • Basınç sensörleri.
 • Dönme hızı sensörleri – değişken hızlı rüzgar türbinlerinde sipariş takip analizi yapmak için.
 • Jeneratörlerdeki arızaların tanımlanması için akım sinyallerini ölçmek için akım pensleri.
 • Yağ bazlı sensörler – su içeriğini, döküntüleri, partikül konsantrasyonunu tespit etmek için.

Daha fazla ayrıntı burada: Dewesoft durum izleme çözümü.

Rüzgar Türbinlerinin Yapısal Sağlık Takibi

Temeller, kanatlar ve kuleler gibi yapısal bileşenler söz konusu olduğunda Durum İzleme, Yapısal Sağlık İzleme olarak adlandırılır. Rüzgar Türbini Yapısal bileşenlerinin arızalanması, rüzgar türbini işletme maliyetlerini önemli ölçüde etkileyebilir ve bazı durumlarda türbinin tamamen kaybolmasına (kule çökmesi) neden olabilir.

Açık deniz rüzgar türbinleri, özellikle zorlu ortamlara (rüzgar, dalga yükü, stres, korozyon) ve daha yüksek risklere maruz kalmaktadır. Bu nedenle, bakım maliyetlerini azaltmak ve katastrofik arızaları önlemek için yapısal bileşenlerin izlenmesi çok önemlidir.

Rüzgar Türbini Yapısal Sağlık İzleme için en yaygın sensörler şunlardır:

 • OMA (Operasyonel Modal Analiz) gerçekleştirmek için ivmeölçerler.
 • Uygulanan yükler altında tasarım varsayımlarını doğrulamak için gerinim ölçerler
 • Sıcaklık sensörleri – özellikle sıcaklık kompanzasyonu için gerinim ölçerlerle birlikte.
 • Kulenin stabilitesini izlemek için eğim ölçerler.
 • Anemometreler – rüzgar hızını ve yönünü izlemek için.
 • Dalga radarları – dalga yüksekliğini izlemek için.

Dewesoft, rüzgar türbini yapısal bileşenlerinin durumunu değerlendirmek için gerekli tüm parametreleri (titreşim, gerinim, eğim, sıcaklık ölçümleri) izlemek için eksiksiz bir SHM çözümü sunabilir.

Titreşim İzleme Rüzgar Türbinleri

Rüzgar türbini titreşim izleme, dönen makinelerdeki çoğu hasarın gelişmekte olan bir arızaya özgü frekanslarda daha yüksek titreşim seviyeleri olarak yansıtılması nedeniyle Rüzgar Türbini durum izlemesinde en yaygın kullanılan tekniktir.

Yapısal Sağlık İzleme durumunda, gelişen hataları tespit etmek için Operasyonel Modal Analiz tekniğini gerçekleştirmek için titreşim verileri toplanır. Geometrik ve rijitlik özelliklerindeki değişiklikler, modal şekiller, sönüm oranları ve doğal frekanslar gibi mod özelliklerindeki değişiklikler olarak yansıtılır.

Dewesoft, yapıların titreşim izlemesi için özel olarak tasarlanmış entegre veri toplamalı (IOLITE-3xMEMS-ACC) son teknoloji 3 eksenli ivmeölçerler sunar. DewesoftX veri işleme yazılımı, çok çeşitli titreşim matematik yetenekleri sunar. Operasyonel Modal Analizin performansını ve yapısal sağlığın değerlendirilmesini kolaylaştırmak için dışa aktarma seçenekleri mevcuttur.

İzleme Enstrümantasyon Rüzgar Türbinleri İçin

 • Hızlanma ve eğim ölçümü: Dewesoft IOLITEiw-3xMEMS-ACC-INC, EtherCAT arabirimine sahip üç eksenli bir MEMS ivmeölçer ve statik eğim ölçerdir. Rüzgar türbini titreşim analizi için 8 g ölçüm aralığı sunar.
 • Kabinler: Dewesoft, tüm enstrümantasyon önceden kurulmuş olarak özel yapım kabinler sağlayabilir.
 • Endüstriyel PC: Kendi veya 3. parti endüstriyel bilgisayarlarımızı sağlayabiliriz, Bu, kurulu sensörlerin alınması için DewesoftX yazılımımızı çalıştıracaktır. Güç Kaynağı ve UPS de mevcuttur.
 • Kablolar: EtherCAT cihazlarının zincirleme bağlanması için tek bir CAT6 kablosu kullanılır. Ucuz ve üst düzey sağlam kablolar (UV’ye dayanıklı, Yağa dayanıklı, Ozona dayanıklı, Suya ve neme dayanıklı, Korumalı, Alev geciktirici, Düşük duman ve diğer asidik gaz emisyonu, halojen içermeyen) ve ayrıca deniz sertifikalı sunuyoruz (NEK 606’dan sonra ÇAMUR dirençli) kablolar.
 • Montaj braketleri: Özel yapım montaj braketleri ve diğer aksesuarlar Dewesoft tarafından sağlanabilir.
 • Diğer aksesuarlar: Kablonun bükülmesini veya ezilmesini önlemek için kablo yırtılma koruması sağlanabilir. Kablo tepsilerinin bulunmadığı kulelerde kabloları sabitlemek için kablo kelepçeleri (mıknatıslı da) istek üzerine sağlanabilir.

İzleme Sistemi Mimarisi

Dewesoft izleme sistemi, bir EtherCAT arayüzüne sahip dağıtılmış veri toplama cihazlarına dayanmaktadır. DAQ cihazları, veri iletişimi, güç ve senkronizasyon için tek bir kablo kullanılarak zincirleme bağlanır. Cihazlar, EtherCAT bağımlı cihazları olarak hareket ederken, DewesoftX yazılımını çalıştıran PC, bir EtherCAT ana cihazı olarak hareket eder.

DAQ cihazlarından gelen ham veriler, DewesoftX veri toplama yazılımını çalıştıran ölçüm birimleri tarafından toplanır ve işlenir. Çok çeşitli yapılandırılabilir tetiklemeli kayıt ve matematik yetenekleri sağlar. Veriler, TCP/IP ağı üzerinden fabrikaya veya bulut sunucusuna toplu iş dosyaları olarak gönderilebilir veya OPC UA protokolü aracılığıyla aktarılabilir.

Verilere istemci PC’de erişilebilir, görüntülenebilir ve analiz edilebilir veya zaman serisi veritabanında (Tarihçi) saklanabilir ve OPC/UA, XCP veya Rest API gibi standart arayüzler kullanılarak SCADA sistemlerine veya Bulut Yazılımına sunulabilir. Gerçekten de Endüstri 4.0’a hazır bir mimaridir.

Aynı kuledeki EtherCAT cihazları, 1 us’a kadar senkronizasyon sunan EtherCAT zinciri üzerinden senkronize edilir. Farklı kuleler arasındaki EtherCAT cihazları, yerel NTP sunucusuyla senkronize edilir. Aralarındaki senkronizasyon, ağın gecikmesine bağlıdır ancak 10 ms içinde olması beklenir. Daha iyi senkronizasyon gerekirse, bir GPS senkronizasyon seçeneği de sunuyoruz.

Dewesoft Tarihçi Zaman Serisi Veri Tabanı Depolaması

Historian yazılım paketi, uzun vadeli veri depolama için bir zaman serisi veri Tabanı sağlar. Veri tabanı yerel olarak, uzak sunucuda veya bulutta bulunabilir. Çözüm, InfluxDB zaman serisi veri tabanı açık kaynak projesine dayanmaktadır.

Tarihçi, geçmiş verileriniz için birkaç yararlı özellik sağlar:

 • Ham ve azaltılmış veriler: Derinlemesine analiz için ham veriler her zaman ölçüm biriminde depolanırken, bir Tarihçi, bulut veri tabanına uzun vadeli azaltılmış veri depolama rolünü üstlenir.
 • Veri güvenliği ve yeniden aktarım: Ölçüm donanımı ile veri tabanı arasındaki bağlantı kesilirse, veriler ölçüm biriminde yerel olarak güvenli bir şekilde saklanır ve bağlantı mevcut olduğunda veri tabanına yeniden iletilir.
 • Trend Oluşturma ve Analiz: Tarihsel veriler her zaman geri çağrılabilir ve Historian veri tabanından yüklenebilir ve trend analizinin yanı sıra derinlemesine analiz ve kök neden tanımlaması için kullanılabilir.

 

Rüzgar Çiftliği İzleme için Esnek Veri Depolama Stratejisi

DewesoftX yazılımı, veri akışınız için kolay ve esnek konfigürasyonlar sunar. Verileri yapının yakınında yerel olarak depolayabilir veya bulutta veya veritabanında uzaktan veri göndermek ve depolamak için OPC UA gibi standart arayüzlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Veri akışınızı nasıl kuracağınız konusunda gerçekten herhangi bir kısıtlama yoktur.

Esnek lisanslamamız, herhangi bir ek maliyet olmadan verileri gerçek zamanlı olarak izlemek için sınırsız sayıda masaüstü veya web tabanlı görünüm istemcisini bağlamanıza olanak tanır.

Dewesoft Tarihçi Zaman Serisi Veri Tabanı Depolaması

Historian yazılım paketi, uzun vadeli veri depolama için bir zaman serisi veri Tabanı sağlar. Veri tabanı yerel olarak, uzak sunucuda veya bulutta bulunabilir. Çözüm, InfluxDB zaman serisi veri tabanı açık kaynak projesine dayanmaktadır.

Tarihçi, geçmiş verileriniz için birkaç yararlı özellik sağlar:

 • Ham ve azaltılmış veriler: Derinlemesine analiz için ham veriler her zaman ölçüm biriminde depolanırken, bir Tarihçi, bulut veri tabanına uzun vadeli azaltılmış veri depolama rolünü üstlenir.
 • Veri güvenliği ve yeniden aktarım: Ölçüm donanımı ile veri tabanı arasındaki bağlantı kesilirse, veriler ölçüm biriminde yerel olarak güvenli bir şekilde saklanır ve bağlantı mevcut olduğunda veri tabanına yeniden iletilir.
 • Trend Oluşturma ve Analiz: Tarihsel veriler her zaman geri çağrılabilir ve Historian veri tabanından yüklenebilir ve trend analizinin yanı sıra derinlemesine analiz ve kök neden tanımlaması için kullanılabilir.

 

Vaka Analizi Açık Deniz Rüzgar Türbini Kulesi İzleme

Örnek çalışmamızda rüzgar türbini kulesi izleme hakkında daha fazla ayrıntı okuyabilirsiniz.

Birçok açık deniz rüzgar türbini çiftliği yöneticisi, kulelerde sürekli yapısal sağlık izlemesi için ölçüm teknolojisi kurdu. Yapısal sağlık izlemesini gerçekleştirmek için çeşitli algılama teknikleri ve yöntemleri kullanılır. En yaygın kullanılanı, Operasyonel Modal Analiz (OMA) olarak da bilinen titreşim tabanlı tekniktir.

Açık Deniz Rüzgar Türbini Kulesi İzleme vaka çalışmasını okuyun.

Başarı hikayesi Dewesoft Dünyanın En Büyük Açık Deniz Rüzgar Çiftliğini İzleyecek

Enerji şirketi Vattenfall, dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği olacak yerde kule izleme çözümü sağlamak için Dewesoft’u seçti.

Sistem, rüzgar türbinlerinin kulelerinde kestirimci bakım yapacak. Amaç, arızaları önleyerek rüzgar türbinlerini mümkün olan en yüksek seviyede çalışır durumda tutmaktır.

Rüzgar çiftliği Hollandse Kust Zuid, Hollanda kıyılarından 18 ila 36 kilometre açıkta, Lahey ve Zandvoort yakınlarında yer alacak. Tam olarak faaliyete geçtiğinde, 140 türbinin toplam kapasitesi 1,5 Gigawatt’tır.

İzleme sistemi, ivme, eğim ve hız ölçümlerini sağlayan kulelerin yüksekliği ile birlikte dağıtılan sensörlerden oluşacaktır.

Dewesoft izleme çözümünün avantajı, entegre 3 eksenli ivmeölçer ve veri toplama cihazında yatmaktadır ve Ethercat papatya zinciri seçeneği ve standartlaştırılmış arayüz RJ45 sayesinde cihazların dağıtılmış olarak izlenmesini ve yerinde kolay kurulumunu sağlar. Veriler bir veri tabanında saklanacak ve analiz ve yorumlama için Vattenfall kontrol odasına gönderilecek. Buna göre bakım faaliyetleri planlanacaktır.