Direksiyon Tork Sensörü (Streeing Torque Sensor)

Direksiyon Tork/Açı Sensörü

Direksiyon tork/açı sensörü, binek ve ticari araçların direksiyonların açısını ve torkunu ölçmek için özel olarak tasarlanmış sensörlerdir. Direksiyon torku strain gage tabanlı ölçüm alırken direksiyon açısı enkoder tabanlı olarak ölçüm alır.

Araç içi birçok farklı donanım ve parça işlevi bulunmaktadır. Bu parçalar araçların doğru bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Bu parçalardan biri de direksiyon tork/açı sensörüdür.

Direksiyon açı sensörü bir bakıma denge kontrol sistemi olarak da bilinmektedir. Araç kullanımı sırasında direksiyon ile lastikler arasında kurulması gereken denge sistemini sağlamaktadır. Daha genel bir tanım yapılması gerekirse, lastiklerin konum ve dönüş hızları hakkında gerekli olan hassas ölçümlerin alınmasını sağlamaktadır.

Direksiyon tork sensörü sürücü tarafından direksiyona uygulanan kuvvet miktarının ölçülmesi, hem denge kontrolü hem de hidrolik direksiyon sistemleri tarafından kullanılır. Bilgiler, sürücünün niyetini ve hidrolik direksiyon sisteminin performansını belirlemek için kullanılabilir.

Hafif ve ince tasarımı sayesinde çok kolay bir şekilde direksiyon şaftına monte edilip sökülebilir. Direksiyon sensörleri ECE R79 , ISO 4138 ve ISO 7401 gibi standartlara uygun testleri gerçekleştirmek için kullanılabilirler.

Özellikleri:

  • 200Nm kapasitesi ile çok geniş bir test aralığa sağlar
  • ±0.3% RO çözünürlük ile yüksek oranda doğruluk sağlar.
  • 3 tam tur dönme açısı
  • ±5 VDC güç beslemesi ile çalışır.
  • Strain gage tabanlı bir sensördür.
  • Tüm direksiyon tiplerine uygundur.
  • Diresksiyon ve tüm aparatlar ile maksimum 2.5 kg ağırlığa çıkabilir ve bu sayede taşıma kullanım kolaylığı sağlar.

Direksiyon Tork Ölçümü Test Hizmetimiz

Rmc mühendislik olarak  kendi bünyemizde bulunan  direksiyon tork sensörü ekipmanları ve tecrübeli test ekibimiz ile hem binek araçlar hem de  ticari araç üretici firmalara direksiyondan tork ölçümü ve açı ölçümü konularında destekler ve test hizmeti vermekteyiz. Bu test ile araç direksiyonun uyguladığı tork değerini ölçülebilir.

Ölçmek istediğiniz araç ve direksiyon teknik özellikleri ve tasarım boyutlarını destek@rmc.com.tr adresine iletirseniz sizlere daha iyi yardımcı olur ve yapmak istediğiniz test kapasitemiz içerisinde ise destek olabiliriz.