KÖPRÜ SAĞLIK İZLEME
KÖPRÜLERİN YAPI SAĞLIĞI İZLEMESİ

Dewesoft veri toplama sistemleri, yapısal mekanikten büyük, karmaşık köprü yapılarının sürekli izlenmesine kadar yapısal sağlık ve sismik köprü izleme projelerinde kullanılmaktadır.

İzleme sistemleri, otoyol üst geçitleri, yollar, binalar ve köprüler için dağıtılmış, yüksek kanallı ve uzaktan izleme sağlar. DAQ sistemlerinden ve veri kaydedicilerinden sensörlere ve izleme yazılımlarına kadar eksiksiz bir çözüm sunuyoruz.

IEPE

Strain and Stress

Full Bridge

Half Bridge

Quarter Bridge

Voltage

Force

Video

EtherCAT

Fanless

Temperature

IP67

ANA ÖZELLİKLER

 • TOPLAM ANAHTAR TESLİM ÇÖZÜM: Dewesoft izleme sistemleri, yüksek hassasiyetli sinyal koşullandırma sistemlerinden, kablosuz veri kaydedicilerden, yapısal sağlık izleme projelerinde kullanılan tüm gerekli sensörlere kadar eksiksiz bir çözüm sunar.
 • HERHANGİ BİR SENSÖR: giriş amplifikatörleri, herhangi bir gerinim ölçer sensörü, sismik aktivite izleme, sıcaklık ve hava faktörleri için düşük frekanslı ivmeölçer sensörleri için destek sunar.

 • MUHTEŞEM DİNAMİK ARALIK: 160dB’ye kadar dinamik aralıklarla müşterilerimiz, yapıya vuran balıkları görebildiklerini iddia ediyor.

 • GÜÇLÜ YAZILIM: DewesoftX yazılımı, güçlü matematik ile gerçek zamanlı tanılama, ön işleme ve veri azaltma sunar. Güçlü görselleştirme seçenekleriyle çok çeşitli depolama seçenekleri mümkündür.

 • UZAKTAN ÇALIŞTIRMA: Tüm sistem uzaktan çalıştırılabilir ve tetiklenen depolama, alarmlar ve verileri yerel olarak veya uzak uzak konumlarda depolama yetenekleriyle diğer izleme özellikleri sunar.

 • DAĞITILMIŞ: Dewesoft cihazları her koşulda dağıtılmak üzere tasarlanmıştır. EtherCAT teknolojisi, cihazların sensörlerin yanına yerleştirilmesine ve güç, veri ve senkronizasyon için tek bir kabloyla bağlanmasına olanak tanır. Kablo, DAQ düğümleri arasında 100 m’ye kadar uzanabilir veya EtherCAT – fiber optik dönüştürücüler kullanılarak neredeyse sınırsız olabilir. 50 kilometreyi aşan dünyanın en uzun köprüsünü – Hong Kong – Makao’yu donattık.

 • MÜKEMMEL SENKRONİZE: Tüm veri kanalları, derin yapısal analiz için gerekli olan mikro saniye doğruluğunun oldukça altında senkronize edilir.

 • GENİŞ YAPILANDIRMA ÇEŞİTLİLİĞİ: Çok yüksek dinamik aralığa sahip son derece sağlam IP67 ünitelerinden uygun maliyetli çözümlere kadar, binlerce veri noktasını izleme ve analiz etme imkanı ile neredeyse her yapı için özel bir yaklaşım sunar.

 • AÇIK ARAYÜZLER: Dewesoft X3 kullanılarak, veriler dışa aktarılan verilerden canlı OPC UA ara yüzüne veya modern bulut veri hizmetlerine kadar çok çeşitli formatlarda mevcuttur.

 • YAŞAM BOYU ÜCRETSİZ YAZILIM YÜKSELTMELERİ: Veri toplamamız, ödüllü DewesoftX veri toplama yazılımıyla birlikte gelir. Yazılım paketi her zaman gelişmektedir ve yeni özellikler eklenmektedir. Tüm kullanıcılarımıza ömür boyu ücretsiz yazılım yükseltmeleri sunuyoruz.

Köprü İzleme Aletleri

Sensörler:

 • 1 – Hızlanma ve eğim ölçümü: Dewesoft IOLITEdiw-3xMEMS-ACC-INC EtherCAT arayüzlü Üç Eksenli MEMS ivmeölçer ve statik eğim ölçer, 8 g ölçüm aralığı.
 • 2 – Yer değiştirme ölçümü: Dewesoft IOLITEdiw-3xMEMS-ACC, ivmeyi iki kez entegre ederek yer değiştirmeyi hassas bir şekilde ölçen bir Üç Eksenli MEMS ivmeölçer.
 • 3 – Statik Gerinim ölçümü: Betonun statik gerilimini izlemek için beton yapılara gömülmek üzere tasarlanmış gömülü titreşimli tel gerinim ölçer.
 • 4 – Hepsi bir arada hava istasyonu: Bağıl nem, sıcaklık, rüzgar hızı ve yönü, parlaklık ve alacakaranlık ölçümü sağlayan hava durumu istasyonu.
 • 5 – Dinamik gerinim ölçer: Yapıya monte edilmek üzere tasarlanmış cıvatalı dinamik gerinim ölçer.
 • 6 – IOLITEdiw-3xMEMS-ACC: EtherCAT arayüzlü ve 8 g ölçüm aralığına sahip üç eksenli MEMS ivmeölçer.
 • 7 – Asfalt sıcaklık ölçümü
 • 8 – Korozyon sensörü
 • 0 – Hava sıcaklığı ve nem ölçümü

Sistem Mimarisi

Dewesoft Veri Toplama sistemleri, çok çeşitli analog ve dijital girişleri ile Yapısal Sağlık İzlemede kullanılan hemen hemen her tür 3. parti sensör için destek sunar.

Tüm EtherCAT uyumlu cihazlar (IOLITE, IOLITEd, KRYPTON) aynı ağa bağlanabilir ve güç, senkronizasyon ve veri sağlayan tek bir kablo kullanarak neredeyse sınırsız bir kanal zinciri oluşturma imkanı verir. Tüm EtherCAT zinciri, mesafe ne olursa olsun 1us ile senkronize edilir. Düğüm-düğüm mesafeleri 100m’ye kadar olabilir.

Veri toplama cihazlarından gelen tüm ham veriler, DewesoftX veri toplama yazılımını çalıştıran ölçüm birimleri tarafından toplanır ve işlenir. İşlenen veriler, TCP/IP ağı üzerinden fabrikaya veya bulut sunucusuna gönderilir. Verilere istemci PC’de erişilebilir ve görüntülenebilir veya zaman serisi veritabanında (Tarihçi) depolanabilir ve Endüstri 4.0 uygulamalarını gerçekten desteklemek için OPC/UA veya XCP gibi standart arayüzler kullanılarak SCADA sistemlerine veya Bulut Yazılımına sunulabilir.

Modal Analiz Olanakları

Dewesoft, mod testi için verimli bir çözüm sunar, kurulum ve ölçüm süresi çok kısadır. Geometriyi içe aktarın veya çizin, ölçümü yapın ve yapıyı canlandırın.

Ana Modal Analiz Özellikleri:

 • Çoklu Referans Modal Testi
 • Hızlı Giriş ve Kurulum için Otomatik Doldurma
 • Otomatik Oluşturulan Ekranlar
 • Geometri Animasyon ve Projeksiyon
 • Birkaç Veri Dosyasını Birleştirin
 • Çalışma Sapma Şekilleri (ODS)
 • Standart dosya biçimlerine Kolay Veri Aktarımı
 • Gelişmiş Modal Analiz
 • OMA – Operasyonel Modal Analiz

​Daha fazla bilgi edinin: Modal Analiz uygulama sayfası.

Sağlam ve Dağıtılmış Veri Toplama

Dewesoft, geniş bir sıcaklık aralığında, büyük stres altında ve hatta çok nemli ve ıslak ortamlarda dahi kusursuz çalışabilen çok sağlam veri toplama üniteleri sağlar.

Veri toplama birimleri kolayca dağıtılabilir, böylece bunları yapıya yerleştirilmiş sensöre yakın yerleştirebilirsiniz. Bu, sinyal kalitesini artıran, kablolama hatası olasılığını ve kablolama maliyetini azaltan daha kısa sensör kablolaması anlamına gelir. DAQ sistemleri tek kanala dağıtılabilir.

EtherCAT protokolü, DAQ düğümleri arasında 100 metreye kadar bağlantı sağlar. Veri, güç ve senkronizasyon için tek güç kullanılır. Bu, EtherCAT – Fiber Optik dönüştürücüler kullanılarak daha da genişletilebilir.

Uzaktan Veri İzleme ve Depolama

DewesoftX yazılımı, veri akışınız için kolay ve esnek konfigürasyonlar sunar. Verileri yapının yakınında yerel olarak depolayabilir veya bulutta veya veritabanında uzaktan veri göndermek ve depolamak için OPC UA gibi standart arayüzlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Veri akışınızı nasıl kuracağınız konusunda gerçekten herhangi bir kısıtlama yoktur.

Esnek lisanslamamız, herhangi bir ek maliyet olmadan verileri gerçek zamanlı olarak izlemek için sınırsız sayıda görüntüleme istemcisini bağlamanıza olanak tanır.

Dewesoft Tarihçi Zaman Serisi Veri Tabanı Depolaması

Historian yazılım paketi, uzun vadeli veri depolama için bir zaman serisi veri Tabanı sağlar. Veri tabanı yerel olarak, uzak sunucuda veya bulutta bulunabilir. Çözüm, InfluxDB zaman serisi veri tabanı açık kaynak projesine dayanmaktadır.

Tarihçi, geçmiş verileriniz için birkaç yararlı özellik sağlar:

 • Ham ve azaltılmış veriler: Derinlemesine analiz için ham veriler her zaman ölçüm biriminde depolanırken, bir Tarihçi, bulut veri tabanına uzun vadeli azaltılmış veri depolama rolünü üstlenir.
 • Veri güvenliği ve yeniden aktarım: Ölçüm donanımı ile veri tabanı arasındaki bağlantı kesilirse, veriler ölçüm biriminde yerel olarak güvenli bir şekilde saklanır ve bağlantı mevcut olduğunda veri tabanına yeniden iletilir.
 • Trend Oluşturma ve Analiz: Tarihsel veriler her zaman geri çağrılabilir ve Historian veri tabanından yüklenebilir ve trend analizinin yanı sıra derinlemesine analiz ve kök neden tanımlaması için kullanılabilir.

 

Vaka Çalışması 1

Hong Kong – Zhuhai – Makao Köprüsü

 

Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü (HZMB), resmi olarak Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü, 55 kilometrelik (34 mil) bir köprü-tünel sistemidir ve bir dizi üç kablolu köprü, bir denizaltı tüneli, ve dört yapay ada. Hem en uzun deniz geçişi hem de dünyadaki en uzun sabit bağlantıdır. HZMB, Pearl River Deltası’ndaki üç büyük şehir olan Hong Kong, Makao ve Zhuhai’yi birbirine bağlayan Lingding ve Jiuzhou kanallarını kapsıyor. Toplam uzunluğu 55 km olan Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü, dünyanın en uzun deniz köprüsü olarak kabul ediliyor.

Bu anıtın yapısal sağlık izleme sisteminin bir parçası, navigasyon açıklıklarında üç eksenli ivmeölçerlerin ölçümüdür. Amaç, gemi çarpmasının oluşumunu tespit etmenin yanı sıra yapının viyadük köprülerinin küresel dinamik özelliklerini belirlemektir.

Birkaç kilometreye yayılmış 200 en yüksek hassasiyetli hızlanma kanalına ihtiyaç vardır. Bu kanallar, altı bağımsız veri toplama alt sisteminde kümelenmiştir. Her alt sistemin verileri yerel olarak ve merkezi bir sunucu üzerinde çalışan bir veritabanı motoruna paralel olarak depolanır.

Tam vaka çalışmasına bakın.

Vaka Çalışması 2 ​​​

Uraya Demiryolu Viyadüğü Yapısal Sağlık İzleme

Suudi Arabistan’daki bir demiryolu köprüsünün yapısal sağlığını değerlendirmek için yaklaşık 80 saat boyunca gözlemlendi – izleme sistemi Dewesoft entegre algılama cihazlarına dayanıyordu.

Birincil amaç, trenlerin köprüden geçişi öncesinde, sırasında ve sonrasında ölçümler almaktı. Elde edilen özel olarak nicelleştirilmiş çıktılar, köprünün kullanım sırasında sağlam yapısal bütünlüğünü korumasını sağlamak için teşhise izin verdi.

Örnek olay incelemesinin tamamına bakın – Uraya demiryolu köprüsü izleme.

Vaka Çalışması 3

Ayarlı Kütle Sönümleyici için Titreşim Analiz Cihazı

Köprüler, gökdelenler, merdivenler, yığınlar ve antenler gibi yapıların tümü, rüzgar, depremler, yakındaki makineler veya trafik tarafından yüksek düzeyde titreşime neden olabilir.

Düşük doğal frekanslar ve düşük doğal sönüm bu tür yapıların tipik özellikleridir. GERB Ayarlı Kütle Sönümleyici (TMD) Sistemlerinin kullanılması bu titreşimleri önemli ölçüde azaltabilir.

Ayarlı Kütle Sönümleyici (TMD) Sistemleri, titreşim enerjisini emerek ve dağıtarak yapıların yer değiştirmelerini sınırlar. Genellikle pasif sistemlerdir ve titreşim kütleleri, yaylar veya sarkaçlar ve visko damperlerden oluşurlar. Her cihaz, ilgili uygulaması için özel olarak tasarlanmıştır.

Diğer Yapılar İçin Yapısal Sağlık İzleme

Dewesoft çözümü aynı zamanda barajlar, stadyumlar, tarihi binalar, inşaatların izlenmesi vb. gibi büyük yapıların diğer yapısal sağlık izlemesi için de kullanılmaktadır. Çözüm hakkında daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin:

 • Dewesoft yapısal sağlık izleme çözümü
 • Dewesoft yapısal sağlık izleme sistemleri
 • Dewesoft yapısal sağlık izleme yazılımı
 • Dewesoft yapısal sağlık izleme sensörleri