Teknik Haberler

DewesoftX 2023.3 Yeni Sürüm Yayınlandı

DewesoftX 2023.3‘ün piyasaya sürüldüğünü duyurmaktan heyecan duyuyoruz. En son sürümümüz güçlü yeni işlevler ve uzun zamandır beklenen yükseltmelerle doludur. Motor verimliliği hesaplaması için çok çeşitli matematik modülleri ve veri sunumu için tamamen yeni bir Contour Plot Widget’ı ile tamamlanan elektrik motoru analiz çözümümüzle tanışın. Sayaç açısını ve frekansını hesaplamak için yeni bir Counter matematik modülü nihayet DewesoftX’e sayaçların analiz modu yeniden hesaplamasını getiriyor.

Apply Action işlevselliği büyük bir revizyondan geçirildi ve artık daha geniş ve daha kolay toplu işlemler sunuyor. Kanal filtreleri ve çoklu widget seçimleri gibi yeni kullanıcı deneyimi yükseltmeleriyle, her zamankinden daha akıllı ve daha hızlı çalışabileceksiniz. Ama dahası da var! Yepyeni modül seçenekleri sunmaktan heyecan duyuyoruz: PCM modülünün içindeki Bölüm 7 kod çözücü ve Historian MQTT İstemci Eklentisi

Eklediğimiz diğer tüm heyecan verici yükseltmeleri ve özellikleri görmek için Yenilikler bölümüne göz atmayı unutmayın. DewesoftX 2023.3‘ü her zamankinden daha güçlü ve çok yönlü bulacağınızdan eminiz.

Elektrik Motoru Verimlilik Analizi

Elektrik motoru verimlilik analizi, elektrik giriş gücü ile mekanik çıkış gücünün verimliliğini optimize ederek motor performansını iyileştirmek için kullanılır.

Bu tür performans iyileştirmeleri, giriş hattı fazı, indüklenen manyetik alan ve mekanik dönüş açısı arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasını sağlayan Clarke ve Park dönüşümlerinin kullanımını içerebilir.

Bu tür analizler için ilgili tüm ayarlar artık sağ tarafta gösterildiği gibi güç modülünün yeni Motor Analizi sekmesi altında bir araya getirilmiştir:

Motor analizi dönüşümleri ve verimlilik hesaplamalarının yanı sıra, motor analizi modülü birden fazla yeni bağımsız matematik modülünün kullanımını bir araya getirir. Kullanılan bu matematik modüllerinin ve widget’ların daha ayrıntılı bir açıklaması aşağıdaki bağlantılarda listelenmiştir;

  • Çözücü Sensör
  • 2D/3D Haritalama
  • Contour Plot Widget’ı

İlgili tüm bilgiler elektrik motoru analiz kılavuzundada yer almaktadır.

Yeni Çözümleyici Sensör Matematik Modülü

Motor analizi genellikle mekanik dönüşü ölçmek için çözümleyici sensörlerin kullanımını içerdiğinden, bu tür sensörler artık yeni Çözümleyici Sensör matematik modülü kullanılarak DewesoftX’te de desteklenmektedir. Resolver matematik modülü kurulumuna doğrudan “Motor Analizi” sekmesi altından da erişilebilir.

Yeni 2D/3D Haritalama Matematik Modülü

Motor analizinin bir kısmı, güç verimliliğinin hıza ve torka göre eşleştirildiği bir güç verimliliği haritası grafiği kullanılarak yapılır.

Yeni 2D/3D haritalama matematik modülü ile hız, tork ve verimlilik kanalları bir matris veya Verimlilik haritası olarak adlandırılan çeşitli hız ve torklardaki verimliliği gösteren bir kanal grubu halinde birleştirilebilir.

2D/3D haritalama matematik modülü kurulumuna doğrudan Motor analizi sekmesi altından da erişilebilir.

Yeni Contour Plot Widget

Yeni Contour Plot Widget’ı, iki eksen boyutunda eşlenen veri değerlerinin gösterilmesi için tasarlanmıştır ve özellikle elektrik motoru verimlilik analizinde verimlilik haritasını göstermek için kullanılır. 3D grafik widget’ından farklı olarak, belirli bir aralıktaki değerler aynı kontura ait olacak ve aynı renge sahip olacaktır. Contour sınırları “İzolinler” ile gösterilebilir. İzolinler birbirine ne kadar yakınsa, grafiğin o alanındaki değer değişiklikleri o kadar büyük olur.

Çevrimdışı Counter Matematiği

Dewesoft kullanıcıları tarafından en sık talep edilen özelliklerden biri, veri dosyası analizi sırasında counter açısını ve frekans çıkışlarını çevrimdışı olarak yeniden hesaplama kabiliyetidir.

Ölçüm sırasında yakalanmayan hatalı bir counter ayarını düzeltmek veya daha temiz sonuçlar üretip üretmediğini görmek için bir veya iki ayarı ayarlamak için. Ölçüm sırasında “Ham Kenar Ayrımı” ve “Ham Sayım” kanalları saklandığı sürece, yeni counter matematiği modülü nihayet bu işlevi DewesoftX’e ekler.

Counter math ayrıca sıkça talep edilen bir dizi ek özellikle birlikte geliyor;

Frekans yumuşatma, diş boyutu ayarı, yazılım filtreleri ve bağımsız açı kaydırma bunlardan birkaçı. Sayaç matematiğinden elde edilen sonuçların özel veri dosyanız için daha iyi olduğu ortaya çıkarsa, matematiği Order Tracking ya da Torsional Vibration gibi counter çalışan diğer modüllere girdi olarak da kullanabilirsiniz.

Kanal Izgaraları İçindeki Kanal Filtreleri

DewesoftX kanal ızgarasında içeriğinizi sıralamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Izgaranın üst kısmında bulunan filtre simgesine tıklamanız yeterlidir; bir ayarlar penceresi görünecektir. Buradan, kanal ızgarasındaki mevcut sütunlara göre birden fazla filtre seçeneği belirleyebilirsiniz. Bir sütun gizli olsa bile, filtrelerimiz işi sorunsuz bir şekilde yapmaya devam eder.

Dahası, özel kanal filtrelerinizi ileride kullanmak üzere kişiselleştirilmiş bir adla kaydedebilirsiniz. Kaydedilmiş filtrelerinize açılır listeden kolayca erişin, böylece tercih ettiğiniz filtreleme seçeneklerini hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Apply Action İyileştirmesi

Apply Action mekanizması, çeşitli özellikleri bir referans veri dosyasından bir veya birden fazla hedef veri dosyasına aktarma işlemini basitleştiren çok yönlü bir araçtır. Bu mekanizmayı kullanarak veri dosyalarınıza istediğiniz değişiklikleri hızlı bir şekilde uygulayabilir, iş akışınızı kolaylaştırabilir ve verimliliği artırabilirsiniz.

Yeni sürüm, matematik işlemlerinin ve oluşturulan ekranların özelliklerinin uygulanmasında önemli değişiklikler getiriyor. Artık matematik özelliklerini uygularken dört farklı seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.

  • Replace all “ – varsayılan olarak hedef dosyalardaki kurulumları referans dosyadaki kurulumlarla değiştirir ve bu seçenek hem çevrimdışı hem de çevrimiçi matematik işlemlerini etkiler.
  • Add all” – varsayılan olarak referans dosyasından hedef dosyalara yeni modüller ekler ve hem hedef hem de referans dosyasında bulunan eşleşen modüller için ayarları değiştirir.
  • Replace offline” – varsayılan olarak “Replace all” ile aynı işlemi yapar, ancak yalnızca çevrimdışı olarak ayarlanmış modüller için.
  • Add offline” – varsayılan olarak referans dosyadan hedef dosyalara yeni çevrimdışı modüller ekler ve böylece önceki Uygula eylem modu “Matematik ekle” ile aynı işlemi yapar.

Buna ek olarak, kullanıcının karar verebilmesi için üç yeni seçenek mevcuttur:

  • “Auto recalculate” – yeni matematik modülleriyle ilişkilendirilmesi için hedef dosyalardaki veriler
  • “Load displays” – referans dosyasından sonra kurulum ekranlarını ayarlamak veya ayarlamamak için.
  • “Customize apply option” – hem referans dosyasından hem de hedef dosyalardan tüm bireysel matematik modülleriyle ne yapılacağını manuel olarak seçmek için.

Uygulanacak veya uygulanmayacak işlemler hakkında ayrıntılı bilgi sağlayan ek bir pencere görünecektir.

Kullanıcı Deneyimi Yükseltmeleri

DewesoftX 2023.3 sürümü, özel ekranlar oluşturmak, verileri analiz etmek ve widget’ları daha kolay ayarlamak için kullanıcı deneyimini basitleştiren birçok yeni yükseltme getiriyor.

Ölçüm kurulumunuz için bir ekran hazırlarken, artık aynı anda birkaç farklı widget seçebilir ve seçimden özel bir grup oluşturabilirsiniz. Bu, aynı anda birkaç widget’ı zahmetsizce düzenleyebileceğiniz ve yönetebileceğiniz anlamına gelir. Birden fazla widget seçtikten sonra, tüm widget grubunu bir bütün olarak kopyalayabilir, yapıştırabilir veya yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Recorder widget’ının X ekseni artık her zamankinden daha esnek. Artık Recorder’da sunulan verilerin özel delta zaman penceresini tanımlayabilirsiniz. Dahası, minimum ve maksimum değerleri hem Analyze modunda hem de Freeze modunda tercih ettiğiniz özel değerlere kolayca ayarlayabilirsiniz.

En son güncellememiz, sol taraftaki özelliklerin tüm widget’larda birleştirilmesini içeriyor ve widget’larınızı ayarlamayı ve özelleştirmeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Tutarlı bir düzen ve sezgisel tasarım sayesinde artık hangi widget’ı kullandığınızdan bağımsız olarak widget ayarlarında kolaylıkla gezinebilirsiniz.

IRIG 106 Bölüm 7 Dekoder

PCM modülünde IRIG 106 Bölüm 7 PCM verilerinin işlenmesi için Frame Sync kurulum ekranına yeni bir seçenek eklenmiştir. Bu, dahili Bölüm 10 veri paketlerini çıkarmak için PCM çerçeve yüküne Bölüm 10 modülü aracılığıyla erişilmesini sağlar. Daha sonra Bölüm 10 modülü, DewesoftX Yazılım Paketi ile işlenecek farklı veri türlerini ayırabilir. Bu, DewesoftX Telemetri çözümüne IRIG 106 Bölüm 7 veri akışlarının işlenmesi için eksiksiz bir çözüm sunar.

IRIG 106 bölüm 7 dekoderini etkinleştirmek için bir PCM lisansına ve ek bir Bölüm 7 dekoder lisansına ihtiyacınız olacaktır.

Historian İstemci Eklentisi

Historian İstemci Eklentisi, DewesoftX’in bir Dewesoft Historian sunucusuna (MQTT protokolünü kullanarak) hem yayıncı hem de abone olarak bağlanmasını sağlar. Yayıncı modunda, kullanıcı Historian’da yayınlanacak ve veritabanında depolanacak DewesoftX kanallarını seçebilir. Abone modunda, eklenti aynı Dewesoft Historian örneğine bağlı diğer Historian İstemci eklentilerinden kanallara abone olabilir. DewesoftX’in bir örneğinden Historian’a veri yayınlamak ve DewesoftX’in başka bir örneğinde bu verilere abone olmak mümkündür. Abone üzerindeki kanallar asenkron örnekleme tipine dönüştürülür.

Historian Client eklentisi, veri aktarımı için MQTT protokolünü kullanır ve Sparkplug B yük tanımını destekler. Historian İstemcisinin birincil rolü Dewesoft Historian’a bağlanmaktır. Üçüncü taraf MQTT brokerlerine bağlanmak için de kullanılabilirken, uyumluluğun proje bazında Dewesoft desteği tarafından doğrulanması gerekir.

Başka Ne Yenilikler Var?

Aşağıda listelenen tüm özelliklerle ilgili ek ayrıntıları Dewesoft’un Müşteri Destek Portalında bulabilirsiniz

Her zaman olduğu gibi DewesoftX 2023.3 tüm Dewesoft müşterileri için ücretsiz bir yükseltmedir ve tüm Dewesoft veri toplama sistemleri ile uyumludur. Tüm küçük iyileştirmeleri ve hata düzeltmelerini listeleyen bir değişiklik günlüğü de bulabileceğiniz indirme merkezimizden indirebilirsiniz.