Teknik Haberler

Elektirikli Araç Testleri için Yeni SIRIUSi-XHS-PWR-1000A-UNI

Dewesoft’un elektrikli araç uygulamalarında güvenli, yüksek güçlü araç içi akım, voltaj ve güç ölçümü çözümü olan SIRIUSi-XHS-PWR ürün ailesinin lansmanını resmi olarak duyurmaktan gurur duyuyoruz.

Hibrit ADC teknolojisi, geçici ve harmonik analiz, güç aktarım verimliliği ve daha fazlası dahil olmak üzere erken geliştirme uygulamalarında kullanılmasına olanak tanır. Ayrıca, sürüş menzilini ve tam güç analizini belirlemek için WLTP gibi standartlaştırılmış sürüş döngüleri gerçekleştirerek doğrulama aşamasında da kullanılabilir.

SIRIUSi-XHS-PWR-1xHV-1xDC-CT-1000A-UNI

Akım ölçümü, Platiše Akı Sensörüne (PFS) dayanan patentli bir DC-CT zero-flux transdüseri ile gerçekleştirilir. Bu teknoloji, yüksek bant genişliği (> 500 kHz) ile AC ve DC akımlarının (<% 0,1) yüksek hassasiyetli ölçümlerini garanti eder. DC-CT akım dönüştürücü ayrıca son derece düşük sıcaklık kayması, mükemmel doğrusallık ve aşırı yük kapasitesi sağlar. Tüm yüksek frekanslı sinyaller dahil olmak üzere akü DC ve motor AC akımlarının ölçümleri kolayca gerçekleştirilebilir.

Piyasaya sürülen ilk ürün SIRIUSi-XHS-PWR-1xHV-1xDC-CT-1000A-UNI‘dir. Bu DAQ cihazı, maksimum 15 MS/s örnekleme hızıyla ±2000 V’a kadar (%0,03 doğruluk) gerilimleri ve ±2000A’ya kadar akımları ölçmek için tasarlanmıştır. Ünite, farklı kablo ve konnektör tiplerinin kullanılmasına olanak tanıyan yüksek gerilim kablo demeti bağlantısı açısından evrenseldir.

Hibrit ADC teknolojisi, tek bir cihazda yüksek bant genişliği ve yüksek dinamik ölçümler sağlar. Yüksek bant genişliği modunda, hem akım hem de gerilim 5 MHz’e kadar bant genişliği ile 15 MS/s’ye kadar hızlarda örneklenir. Yüksek dinamik alias-free modu 2 MS/sn’ye kadar örnekleme ile 140 dB’ye kadar dinamik aralık sağlar.

Sistem, CATII 1000 V’a kadar kanaldan kanala ve kanaldan toprağa izolasyon sağlayan EN 61010-1 güvenlik standardına göre test edilmiştir. Güç hatlarının geçtiği IP65 sınıfı kasa, -20°C ile 70°C arasında çalışır ve yüksek şok ve titreşime dayanır. Dahili sıcaklık izleme de
sağlanmaktadır.

Ölçülen değerler Ethernet, XCP, OPC UA ve CAN üzerinden aktarılabilir. Veriler CAN BUS, GPS ve IMU verileri, video ve daha fazlasından gelen diğer verilerle senkronize edilir. Senkronizasyon, IEEE 1588v2 PTP zamanlama protokolü kullanılarak gerçekleştirilir.

Tedarik kapsamı bir SIRIUSi-XHS-PWR-1xHV-1xDC-CT-1000A-UNI cihazı, bir bağlantı kablosu ve HV kablo demetleri için çeşitli montaj aksesuarları seti içerir ve hepsi plastik bir kutuda paketlenmiştir. SIRIUSi-XHS-PWR DAQ cihazına ek olarak, basit bir bağlantı çözümü sağlayan aksesuarlar  sunuyoruz.

ETH-POWER-JUNCTION, SIRIUSi-XHS-PWR cihazına tek kablo bağlantısı için veri ve güç hatlarını birleştirir. Tek bir SIRIUSi-XHS-PWR ünitesi ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Birden fazla SIRIUSi-XHS-PWR cihazı kullanırken, PTP senkronizasyonuna sahip 6 portlu bir GbE anahtarı en iyi seçimdir. DS-6xLAN-L1B, ön panelde 4 downlink portu ve arka panelde 2 uplink portu (RJ45 konnektörler) sunar. Portların her biri 1 Gbps’ye kadar veri trafiği kaldırabilir. Downlink noktaları LEMO 1B serisi konnektörler kullanır ve SIRIUSi-XHS-PWR birimlerine güç kaynağı sağlayan pasif PoE seçeneğini içerir. Ayrıca, standart SIRIUS-XHS cihazları için uygun hale getiren 4 ön bağlantı noktasında RJ45 konnektörleri kullanan bir varyasyon olan DS-6xLAN-RJ45 ağ anahtarını da tanıtıyoruz.

Her iki DS-6xLAN anahtarı için de bir DS-MOUNT6 geliştirdik ve böylece tamamen istiflenebilir bir çözüm sağladık.

CAN iletişimi SIRIUSi-XHS-PWR tarafından da desteklenmektedir. Yan tarafta su geçirmez bir D-SUB9 konnektörü vardır. Özel bir CAN-SYNC kablosunun (D9fw-D9m-L00B4f-Xm-CAN-SYNC) kullanılması, CAN bağlantısının yanı sıra standart bir IRIG-B-DC zaman kodu kullanan eski cihazlarla senkronizasyona izin verir.

DS-6xLAN-L1B anahtarı (solda) ve DS-6xLAN-RJ45 anahtarı (sağda)

DS-6xLAN-L1B anahtarı (solda) ve DS-6xLAN-RJ45 anahtarı (sağda)

D9fw-D9m-L00B4f-Xm-CAN-SYNC adaptör kablosu (sol) ve ETH-POWER-JUNCTION (sağ)

Araç elektrifikasyonu, otomotiv alanında yeniliği yönlendirmek için ana trenddir. Bu, araç içi elektrik gücünün akıllı yönetimi ve akıllı dağıtımının uygulanmasını gerektirir. SIRIUSi-XHSPWR, e-araba mühendislerinin enerji akışı analizini daha kolay ve doğru bir şekilde gerçekleştirmelerine ve dolayısıyla tasarımlarını daha iyi optimize etmelerine olanak tanır. Hedef; her zaman daha iyi, daha verimli elektrikli araçlardır.