Oktav analizi, ses ölçümü için vazgeçilmez bir araçtır. Oktav analizi, insan kulağının nasıl tepki verdiğini yakından ölçer. Dewesoft, oktav analiz çözümü oktav filtreleri için tüm IEC ve ANSI özelliklerine sahiptir.

IEPE

Voltage

FlexRay

Video

Sound

Sound Pressure

ANA ÖZELLİKLER

 • GERÇEK OKTAV ANALİZİ: Gerçek oktav filtreleri IEC 61260 standartları tarafından tanımlanan filtre setlerini tam olarak temsil eder ve kullanıcıya gelişmiş akustik analiz için çok önemli olan verilerin canlı canlı görselleştirilmesi için gerçek zamanlı yanıt verir.
 • SENTEZ ANALİZİ: Büyük kanal sayma sistemleri için Dewesoft frekans alanından son derece hızlı hesaplama sağlar.
 • OKTAV ANALİZİ ENTEGRASYONU: Oktav analizörü, ses seviyesi, ses gücü, ses yoğunluğu ve gelişmiş ses analizi için diğer modüller ile mükemmel bir şekilde entegre edilmiştir.
 • 1/24 OKTAV ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ: Verilerin derin analizi için Dewesoft 1/24. oktava kadar çok dar bant analizi sağlar.
 • FREQUENCY SOUND WEIGHTING: Standart frekans ağırlıklandırma eğrileri (A, B, C, D ve Z) ses analizi için doğrudan bir frekans alanına uygulanabilir.
 • FREQUENCY AVERAGİNG: Doğrusal, tepe, üstel ortalama veya genel hesaplama ile blok geçmişi mevcuttur.

Sabit Oranlı Bant Genişliği (CPB)

CPB filtresi, bant genişliği merkez frekansta sabit yüzdesi olan bir filtredir. Filtre genişliği ilgi aralığındaki konumlara göre tanımlanır. Filtrenin merkez frekansı ne kadar yüksek olursa, bant genişliği artar.

Kullanılan en geniş oktav filtresinin bant genişliği 1 oktavdır. Daha küçük bant genişliklerinde birçok alt bölüm sıklıkla kullanılır. Filtreler genellikle “Sabit Yüzde Bant Genişliği” filtreleri olarak etiketlenir. 1/1 oktav filtresinin merkez frekansının % 70’ine yakın bir bant genişliği vardır. En popüler filtreler 1/3- oktav bant genişliğine sahip olanlardır. Bir avantajı, 500 Hz’nin üzerindeki frekanslardaki bu bant genişliği, insan işitsel sisteminin frekans seçiciliğine uygundur. DEWESoft 1/24 oktav bant genişliğini destekler.

Hesaplama Prensibi

Gerçek Zamanlı Oktav Analizi (ANSI, IEC)

Filtre setleri analog oktav analizörlerinde olduğu gibi kullanır. Temel avantajlarından bir tanesi, giriş verilerinin dinamik davranışını gerçekten görebilmemizdir.

Sentez

Temel olarak FFT kullanılarak hesaplanır ve her FFT hesaplanırken güncellenir.

Frekans Ağırlıkları

Frekans ağırlıklı gürültü ölçümleri, sesi ölçmek için uygun yollar sunar ve bu frekans ağırlıklarının her birini farklı ölçüm türleri için kullanılır.

 • A-ağırlığı, ölçülen ses seviyelerine insan kulağının algıladığı göreceli ses yüksekliğini hesaba katmak amacıyla uygulanır. İnsan kulağı düşük ve yüksek ses frekanslarına daha az duyarlıdır.
 • B-ağırlığı, müzik dinleme amacıyla kullanmak için en iyi ağırlıktır.
 • C-ağırlığı, yüksek seviye gürültü ölçümleri için kullanılır.
 • D-ağırlığı, IEC 537 ölçüm standardına uygun olarak yüksek seviyeli uçak gürültüsünü ölçerken kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. D-ağırlığı eğrisindeki büyük tepe noktası, insanların özellikle 6 kHz civarında telaffuz edilen bir etki olan rastgele tonları saf tonlardan farklı duyduğu gerçeğini yansıtır.
 • Z-ağırlığı, tüm frekanslarda doğrusaldır ve ölçülen tüm değerler üzerinde aynı etkiye sahiptir.

Hesaplama Prensibi

Gerçek Zamanlı Oktav Analizi (ANSI, IEC)

Filtre setleri analog oktav analizörlerinde olduğu gibi kullanır. Temel avantajlarından bir tanesi, giriş verilerinin dinamik davranışını gerçekten görebilmemizdir.

Sentez

Temel olarak FFT kullanılarak hesaplanır ve her FFT hesaplanırken güncellenir.