Dewesoft güç kalitesi analizörü, IEC 61000-4-30 Sınıf A’ya göre tüm güç kalitesi parametrelerini ölçebilir. Diğer güç kalitesi ölçüm cihazlarına kıyasla bizim cihazlarımız daha ayrıntılı güç kalitesi analizi yapabilir. Ham veri depolama, hatalardaki davranış, ek parametrelerin hesaplanması, vb.

Voltage

High Voltage

Current

Speed

Torque

RPM

Video

High Speed ​​Video

Thermal Video

Dijital IO

CAN bus

XCP/CCP

FlexRay

OBDII

J1939

GPS/GLONASS

ANA ÖZELLİKLER

 • 150 kHz’e Kadar Harmonik:  150 kHz’e kadar frekanslarda gerilim ve akım ve THD için harmonikleri ölçülür ve analiz edilir. Tüm ölçümler IEC-61000-4-7 standartlarına göre yapılır.
 • THD Hesaplanması: 3000. dereceye kadar gerilim ve akım için THD (genel harmonik içeriği) hesaplanması.
 • İnterharmonik ve yüksek Frekans: İnterharmonikleri ve daha yüksek frekansları ölçülür ve analiz edilir. Daha yüksek frekanslı parçalar 150 kHz’e kadar 200Hz bantlarında gruplandırılabilir.
 • Titreşim, Titreşim Emisyonları ve RVC’ler: IEC-61400-4-15 ve IEC-61400-21 standardına göre otomatik titreşim ve titreşim emisyonu parametreleri hesaplaması.
 • BÜYÜK GERÇEK ZAMANLI GÖRSELLER: Gerçek zamanlı görsel geri bildirimli FFT, Harmonic FFT, Waterfall FFT için hızlı ve özelleştirilebilir görsel ekranlar mevcuttur.
 • YÜKSEK HIZLI HAM VERİ DEPOLAMA: Donanım ve yazılım, saniyede 500 MB’den fazla sürekli akış hızına sahip güçlü bir depolama motoru sağlar. Ne olursa olsun her zaman ham verileri sizin için saklarız. Bu size çevrimdışı veri işleme için sonsuz olanaklar sunar.
 • İLERİ ONLINE VE OFFLINE MATEMATİK İŞLEME: Dewesoft X, kullanımı kolay matematik motoru sunar. Matematik, ölçüm veya işlem sonrası sırasında gerçek zamanlı olarak uygulanabilir.
 • VERİLERİN HIZLI İNCELENMESİ: Gigabayt büyük olsa bile veri dosyaları saniyeler içinde açılıp incelenebilir.
 • YÜKSEK KANAL SAYISI ÇÖZÜMLERİ: Ağ yapılandırmasını kullanarak binlerce kanallı büyük kanal sayısı sistem yapılandırmaları sunuyoruz.
 • GİZLİ MALİYET YAZILIM LİSANSI YOK: Yazılım lisansımız çok esnektir ve yenileme veya yükseltme ücreti yoktur. Dewesoft X yükseltmeleri sonsuza dek ÜCRETSİZDİR. Ayrıca verileri görüntülemek / analiz etmek için herhangi bir ek lisans gerekmez. Veri dosyası saklandıktan sonra, ek yazılım lisanslarına gerek kalmadan sınırsız sayıda bilgisayarda incelenebilir ve analiz edilebilir.

Güç Kalitesine Genel Bakış

Farklı güç kalitesi parametreleri, voltajın belirli bir frekansta ideal sinüzoidal dalga formundan sapmasını tanımlar. Bu sapmalar, şebekeye bağlı elektrikli ekipmanların bozulmasına, kesintilerine veya hasarlarına neden olabilir.

Bu parametreleri kalıcı olarak izlemek önemlidir: geliştirme aşamasında (elektrikli ekipmanın), canlı çalışmaya kadar: ör. kalite bozukluklarını önlemek ve düzeltmek için elektrik şebekesindeki birkaç noktanın sürekli izlenmesi.

Dewesoft güç kalitesi analizörü, IEC 61000-4-30 Sınıf A’ya göre tüm güç kalitesi parametrelerini ölçebilir. Diğer güç kalitesi ölçüm cihazlarına kıyasla bizim cihazlarımız daha ayrıntılı güç kalitesi analizi yapabilir. Ham veri depolama, hatalardaki davranış, ek parametrelerin hesaplanması, vb.

Dewesoft Güç Analizörün Öne Çıkan Özellikleri

Dewesoft güç kalitesi analizörü, birçok cihazı tek bir cihazda birleştiren çok esnek bir çözümdür. Bu, ölçüm sürecinize birçok avantaj sağlar:

Data synchronization: Veriler tamamen senkronize edilmiştir ve karşılaştırma için uyumludur.

Ham veri kaydı: Ham veriler her zaman depolanır ve istendiği zaman analiz edilebilir.

Kullanımı kolay: Tüm ölçüm ve analiz görevlerini yerine getirebilen sezgisel yazılım sizin için çok daha düşük öğrenme eğrisi anlamına gelir.

Düşük maliyet: Birkaç farklı enstrümanın gücünü ölçebilen ve analiz edebilen bir enstrüman size çok fazla para kazandırmakla kalmayacak, aynı zamanda çok zaman kazandıracaktır.

Her şey bir araya geldiğinde, güç kalitesi çözümümüzü birden çok test için kullanılmaya hazır hale getirir:

 • 150 kHz’e kadar harmonikler ve THD
 • İnterharmonikler ve daha yüksek frekanslar
 • Titreşim, Titreşim Emisyonları, RVC’ler
 • FFT, Harmonik FFT, Şelale FFT
 • Simetrik bileşenler

Güç Kalitesi Standartlarına Genel Bakış

Güç kalitesi analizörü çözümlerimiz, güç kalitesi standartlarının tüm gereksinimlerini karşılar ve çok çeşitli test uygulamalarında kullanılabilir. Aşağıdaki tabloda desteklenen güç kalitesi standartları özetlenmektedir:

IEC 61000-4-30 Güç Kalitesi Analizörleri için Gereksinimler, IEC 61000-4-7 Harmonikler, Titreme, vb. Hesaplanması IEC 61000-4-15

EN 50160 Yerel şebekenin Güç Kalitesi sınırları, EN 50163 Endüstriler ve demiryolu uygulamaları. Vb. IEEE-519 IEC 61000-2-4

IEC 61400-21 IEC 61400-12 FGW-TR3 VDE-AR4105 Yenilenebilir enerji kaynaklarının güç kalitesi analizi.

IEC 61000-3-3 IEC 61000-3-11 Voltaj değişimlerinin elektromanyetik uyumluluğu (EMC)

IEC 61000-3-2 IEC 61000-3-12 Harmonik akımının elektromanyetik uyumluluğu (EMC).

FFT Harmonik Analizi

Harmonikler, temel frekansın (örn. 50 Hz) tamsayı katlarıdır ve orijinal dalga formunun voltajında ve akımında bozulmaya neden olur. Sinüzoidal olmayan yüklerden kaynaklanan harmonik voltajlar ve akımlar, elektrikli ekipman ve cihazların çalışmasını ve ömrünü etkileyebilir.

Motorlardaki ve jeneratörlerdeki harmonik frekanslar artan ısınmaya (demir ve bakır kayıpları) yol açabilir, torku (titreşimli veya azaltılmış tork) etkileyebilir, mekanik salınımlar ve daha yüksek sesli gürültü oluşturabilir, bu da şaftın, yalıtımın ve mekanik parçaların eskimesine neden olabilir ve verimlilik.

Transformatörlerdeki mevcut harmonikler bakır ve başıboş akı kayıplarını arttırır. Gerilim harmonikleri demir kayıplarını arttırır. Kayıplar frekansla doğru orantılıdır ve bu nedenle yüksek frekanslı harmonik bileşenler, düşük frekanslı bileşenlerden daha önemlidir. Harmonikler ayrıca titreşimlere ve daha yüksek gürültüye neden olabilir. Diğer elektrikli ekipman ve cihazların etkileri çok benzerdir ve esas olarak azaltılmış verimlilik ve ömür, artan ısıtma, arıza veya hatta öngörülemeyen davranışlardır.

Harmonikler, İnterharmonikler ve THD

Dewesoft çözümü voltaj, akım ve ek aktif ve reaktif güç için harmonikleri 3000. sıraya kadar ölçebilir. Tüm hesaplamalar IEC 61000-4-7 standartlarına göre yapılır.

Harmonik sıralama hesaplaması için yan bant ve yarım bant sayısını tanımlayabilirsiniz. Yüksek frekanslı parçalar 150 kHz’e kadar 200 Hz bantlarında gruplandırılabilir.

3000. sıraya kadar gerilim ve akım için THD’nin (genel harmonik içeriği) hesaplanması ve interharmonikler analiz işlevlerini tamamlar.

Bu güçlü harmonik hesaplama fonksiyonları, her türlü elektrikli ekipman ve cihaz için analiz sunar.

Harmonik Hesaplamaları

 • U, I, P, Q ve empedans
 • DC bileşeni dahil olmak üzere harmonik sayısının bireysel kurulumu (Örnek: 20 kHz örnekleme oranı = 50 Hz’de 200 harmonik)
 • sıraya kadar harmonikler (@ 50 Hz)
 • Harmonikler için değişken yan bantlar ve yarım yan bantlar
 • 200 Hz bantlarda 150 kHz’e kadar daha yüksek Frekanslar
 • İnterharmonikler, gruplar veya tek değerler
 • EN 61000-4-7 uyarınca
 • Hesaplama gerçek gerçek frekansa düzeltildi
 • THD, THD çift, THD tek
 • Her parametrede tetikleme
 • Arka plan harmonikleri çıkarılabilir.

Tam FFT Frekans Spektrum Analizi

FFT harmoniklerine ek olarak, tam frekans tabanlı bir FFT mevcuttur. Tüm frekanslar bu fonksiyonla analiz edilebilir FFT modellerinde tetikleme ve tanımlanabilir filtreler sunar:

 

 • Hanning,
 • Haming,
 • düz üst,
 • dikdörtgen, vb.

Dewesoft FFT analizörü hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz:

 • Dewesoft X analysis
 • FFT spectral analysis PRO training course

FFT Waterfall Analizi

Çözüm, FFT ve harmonik FFT analizinin yanı sıra 2D ve 3D FFT şelale analizi de sunuyor.

Bu tip veri görselleştirme özellikle değişken sürücülerdeki analizler için kullanışlıdır. Örneğin, bir invertörün çalışmasında, harmonik yan bantların nasıl büyüdüğünü çok net bir şekilde göreceksiniz. Soldaki resim, çekiş tahrikinin bir invertörünün 0 ila 150 Hz arasındaki çalışmasını gösterir.

FFT şelale görsel ekranı doğrusal veya logaritmik, 2D veya 3D olabilir ve harmonik düzen veya frekansa göre sıralanabilir.

Titreşim Testi ve Titreşim Emisyon Testi

Titreşim, voltaj dalgalanmaları (tekrarlanan varyasyonlar) için bir terimdir. Yanıp sönen ampuller titremenin yüksek olduğunu gösteren göstergelerdir. Titreşim özellikle düşük kısa devre direncine sahip şebekelerde bulunur ve voltajı etkileyen yüklerin sık sık bağlanması ve ayrılması (örn. Isı pompaları, haddehaneler vb.)

Yüksek bir titreme, psikolojik olarak tahriş edici olarak algılanır ve insanlar için zararlı olabilir.

Dewesoft çözümü aşağıdaki özellikleri sunar:

 • Tüm titreme parametrelerini IEC 61000-4-15 standartlarına göre ölçün.
 • IEC 61400-21 standartlarına göre titreşim emisyonu hesaplaması ve rüzgar enerjisi santrallerinin veyadiğer üretim birimlerinin neden olduğu şebekeye titreşim emisyonunun değerlendirilmesini sağlar.
 • Esnek aralıklarla PST ve PLT.
 • Bireysel yeniden hesaplama aralıkları.
 • Pinst, du, dumax, duduration

Hızlı Gerilim Değişiklikleri

Hızlı Voltaj Değişiklikleri, titreşim standardına ek olarak eklenen parametrelerdir. Dewesoft, parametreleri IEC 61000-4-15 standartlarına göre hesaplar.

Hızlı Voltaj Değişiklikleri, voltajı belirli bir zaman aralığında% 3’ten fazla değiştiren tüm voltaj değişikliklerini tanımlar.

Bu voltaj değişiklikleri daha sonra farklı parametrelerle analiz edilebilir:

 • voltaj değişiminin derinliği,
 • Du, dmax, dudürasyon,
 • kararlı durum sapması, vb.

Dengesizlik, 3 fazlı bir sistemin voltajlarının (U1, U2, U3) veya / ve akımlarının (I1, I2, I3) eşit olmadığı anlamına gelir. Bu, düzensiz yüklenen fazlar nedeniyle olur.

Dengesizliği analiz etmek için simetrik bileşenlerin hesaplama yöntemi kullanılır. Bu yöntem, orijinal sistemi pozitif bir sistemde (orijinal sistem gibi döndürme), negatif sistemi (ters yönde döndürme) ve sıfır sistemine böler.

Bu, voltaj, akım, aktif, reaktif ve görünür güç dengesizliği için birkaç parametrenin hesaplanmasını sağlar.

Dewesoft güç analizörü, dengesiz sistem durumunun kapsamlı analizi için 50’den fazla farklı parametrenin ölçülmesine izin verir. Dengesiz bir sistem durumu, nötr hattaki akımlara, ısınmaya ve farklı elektrikli ekipmanların verimliliğinin azalmasına ve hatta harmonik akımların artmasına neden olabilir.

Frekans Sapmaları

Dewesoft Güç Analizörü, frekans izleme ve geliştirme sırasında güç üretim birimlerinin frekans davranışını test etmek için kullanılabilir (bkz. Yenilenebilir testler).

Genel şebekelerde yüksek frekanslı sapmaların, elektrik şebekesinde ciddi sonuçları olabilir. Frekans çok düşerse veya artarsa, tüm güç sisteminin bozulması bile mümkündür (Karartma).

Frekans sapmaları, enerji santrallerinin veya büyük yüklerin bağlanması ve bağlantısının kesilmesinden kaynaklanır. Frekans çok yüksekse, şebekede çok fazla güç vardır. Çok düşükse, şebekede çok az güç vardır. Özellikle yenilenebilir enerji santrallerine yönelik eğilim, üretim birimlerinin aniden kesilmesi ve bağlantısı (PV, Rüzgar) nedeniyle gittikçe daha fazla frekans sapmasına neden oluyor.

Çevrimiçi Eğitim

Gerilim, akım ve güç analizinin nasıl ölçüleceği hakkında ek bilgi ÜCRETSİZ çevrimiçi PRO eğitimimizde bulunabilir:

 • Akım Ölçümü
 • Voltaj Ölçümü
 • Ses Analizörü
 • Ses Kalitesi