Uncategorized

Otomotiv Endüstrisi

Otomotiv Endüstrisinde Ses ve Titreşim Ölçümleri

Otomotiv endüstrisi motor, iç mekan, parçalar ve otomobilin dış hatları dahil olmak üzere aracın tüm parçalarını sürekli olarak geliştirmektedir. Bu süreci desteklemek için gfai tech, tüm gürültü ve titreşimi ölçmek ve analiz etmek için geniş bir ekipman yelpazesi sunmaktadır.

Akustik Kamera, otomotiv uygulamalarının çeşitli alanlarında kullanılabilir. Ar-Ge’de motor gürültüsünü optimize etmek, kabin gürültüsünü iyileştirmek, rüzgar gürültüsünü yerelleştirmek veya otomobil parçalarının emisyonunu azaltmak gibi. Diğer uygulamalar ise hat sonu testi veya bitmiş aracın kalite kontrolüdür.

Hepsi bir arada ses kamerası Mikado ile araç motorunun ölçümü

Acoustic Camera Sphere AC Pro ile bir arabada ses kaynağı lokalizasyonu

Görüntüde bir otomobilin kaput altı ölçümü gösterilmektedir. İçten yanmalı motorlar gürültü yayan birçok farklı parçadan oluştuğu için Akustik Kamera, hangi parçanın ne tür ses yaydığını birkaç dakika içinde kesin olarak belirlemeye yardımcı olur. Bu sayede mühendisler hangi parçada iyileştirme yapılması gerektiğini hızlı bir şekilde belirleyebilmektedir.

Araba İçinde 3D Ses Kaynağı Lokalizasyonu

Sürücü ve yolcuların araç içindeki konforu, akustik optimizasyon sürecinde en yüksek değerlerden biridir. Elektrikli araçlarda motor sesi eksik olduğu için araç içindeki genel ses seviyesi çok daha düşüktür. Bu durum, diğer tüm ses kaynakları çok daha belirgin hale geldiğinden yeni zorluklara yol açar. Bir küre dizisine sahip Akustik Kamera kullanılarak araç içindeki tüm ses emisyonları iç mekanın 3D modeli üzerinde haritalanabilir. Bu şekilde istenmeyen ses kaynakları sürüş sırasında veya bir test tezgahında kolayca tespit edilebilir.

Özelleştirilmiş bir mikrofon dizisi ile rüzgar tüneli ölçümü

Bir rüzgar tüneli ölçümünden elde edilen 3D Hüzmeleme sonucu

Rüzgar Tüneli Ölçümleri

Hıza bağlı olarak rüzgar gürültüsü araç içindeki en belirgin gürültü kaynağı haline gelebilir. Her aracın aerodinamik hatlarını optimize etmek için rüzgar tünelleri mükemmel test koşulları sunar. gfai tech, rüzgar tünellerinde ses kaynağı lokalizasyonunda en yüksek hassasiyet için kayma tabakası düzeltmesi, 3D model oluşturma ve uydurma, korelasyon analizi ve en iyi sonuçları bulmak için diğer birçok özellik dahil olmak üzere özelleştirilmiş çözümler sunar.

Bir frenin modal analizi

Otomobil Geliştirmede Modal Analiz

Modal analiz, araçların geliştirilmesinde önemli bir rol oynar. WaveImage yazılımı, titreşim analizi için tüm yaygın yöntemleri içerir – Deneysel Modal Analiz (EMA), Operasyonel Modal Analiz (OMA), Sonlu Elemanlar Analizi (FEA), Çalışma Sapma Şekilleri (ODS), sipariş izleme ve analiz ve diğer birçok seçenek. Parçaların analizi için otomatik modal çekiç WaveHitMAX, son derece hassas tek vuruşlu uyarma için mükemmel bir çözüm sunar.