Teknik Haberler

SIRIUS XHS ile Yeni Nesil Güç Analizörü

SIRIUS XHS ile Yeni Nesil Güç Analizörü

Giriş

Elektrikli ve hibrit otomobiller, daha uzun menziller ve daha uygun fiyatlar ile kitlesel pazara ulaşıyor. Bu tür arabaların güç tüketimini değerlendirmek için gerçek sürüş testlerine ihtiyaç vardır.

Bu gibi durumlarda akım ölçümleri, genellikle ölçüm hatalarını önlemek için kablo korumasının açılmasını gerektirir. Ayrıca, E-Mobilite pazarlarındaki yeni teknolojiler, inverterlerin verimlilik artışı nedeniyle daha da fazla bant genişliği gerektiriyor. Güç tüketimi için voltaj ve akım ölçümleri güvenli bir şekilde ve aracın empedansını etkilemeden yapılmalıdır.

Dewesoft’un yeni SIRIUS XHS veri toplama sistemi , hem yüksek bant genişliği geçici kayıt hem de çok yüksek dinamik takma ad içermeyen alım yapabilen Hibrit ADC teknolojisi ile standart olarak gelen ilk DAQ cihazıdır . Gerçek sürücü testleri sırasında gücü doğru bir şekilde ve kablo blendajından etkilenmeden ölçmeyi mümkün kılar.

Hibrit ADC Amplifikatör Teknolojisi

Elektrikli araç pazarındaki yeni dönüştürücü teknolojileri veya kablosuz şarj, MOSFET yarı iletkenlerinin kullanılması nedeniyle çok yüksek anahtarlama frekanslarına (>100 kHz) sahiptir. Yüksek anahtarlama frekansları, darbeler arasındaki aralığın daha kısa olması, çıkış akımı dalgalanmasının azalması ve regülatörün çıkış filtresinin izin verilen kesim frekansını artırarak toplam çözümün boyutunu küçültmesi gibi gelişmiş kontrol özellikleri gibi avantajlarla birlikte gelir.

SIRIUS XHS’nin Hibrit ADC teknolojisi açıklandı

Hibrit ADC dönüştürücü teknolojisi, bir mühendisin üst düzey bir veri toplama cihazında istediği her şeyi sunar. SIRIUS XHS , kanalların yüksek bant genişliği 5 MHz ve 15 MS/s örnekleme hızına, 1 MS/s’de alias-free ölçümlere veya bunların bir kombinasyonuna ayarlanmış olmasına bakılmaksızın kanalları senkronize edebilir. Filtreleme tasarımı, tüm sinyallerin sıfır faz kayması ile mükemmel bir şekilde zaman hizalı (time-aligned) olmasını sağlar. Sigma-Delta ve SAR ADC cihazlarından (yüksek bant genişliği ve alias-free) kanalları karıştırdığınızda Sigma-delta filtreleme grubu gecikmesi olmaz.

Şekil 1: Diğer Dewesoft amplifikatörlerine göre SIRIUS XHS yüksek voltajlı (HV) amplifikatör gürültü tabanı (RMS)

Bir E-Mobilite Güç Analiz Cihazı

SIRIUS XHS 1xHV,1xHA ölçüm cihazı , araç içi analiz için çok uygundur. Dahili patentli DC-CT akım dönüştürücü, çok yüksek akım tepe noktaları ve kaçak akım ölçümleri gibi en zorlu uygulamalarda bile çok hassas akım ölçümleri sağlar.

Yeni DC-CT akım dönüştürücü teknolojisi ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu ölçüm cihazı, elektrik hatlarının doğrudan içinden geçtiği araç içi kurulum için mükemmeldir. Bu ürün aynı zamanda IP67 koruma derecesine sahiptir ve bu, ölçüm uygulamasının zorlu ortamları karşılamaya yönelik olduğu ve kullanıcının ölçümün sorunsuz çalışmasını istediği durumlarda vazgeçilmez bir cihaz olmasını sağlar.

Şekil 2: SIRIUS-XHS-1xHV-1xHA – Dewesoft’un yeni E-Mobilite Güç Analizörü

Örneğin, 5 MS/sn’de dört çevrimiçi güç analizi ile bir tekerlek içi motor sürücü testi yaparken, ölçümler birbiriyle tamamen senkronize edilir. Veriler, araç içi gerçek sürüş testi sırasında gerçek zamanlı olarak değerlendirilebilir. Daha sonra ölçüme ait tüm ham veriler de depolandığı için laboratuvarda son işlemlerde çok daha detaylı değerlendirme yapmak mümkündür.

Güç Analizi

Dewesoft X yazılımı, P, Q, S, PF ve cos φ ve diğerleri gibi 100’den fazla güç parametresini otomatik olarak hesaplayacaktır. Ayrıca tam ham veri kayıt yetenekleri, osiloskop, FFT ve 3000. sıraya kadar harmonikler sunar. Güç Analizi ve Güç Kalitesi yazılım modülü ayrıca çok fazlı motorları (6 – 12 faz) ölçebilir. Tüm hesaplamalar çevrimiçi olarak veya işlem sonrası yapılabilir.

Hesaplanan tüm parametreler, güç modülünde bulunan önceden tanımlanmış ekranlardan biri kullanılarak veri toplama yazılımında görsel olarak görüntülenebilir ve ayrıca, ölçüme mükemmel bir şekilde ayarlanmış kullanıcı tanımlı özel bir ekran kurma yeteneğine sahip olabilir. Ve test bu şekilde yürütülüyor. Dewesoft DAQ cihazları , bugün piyasada bulunan mevcut dönüştürücülerin çoğunu destekler.

Bu kadar yüksek örnekleme hızlarında ölçüm yapmak bilgisayarın CPU’suna çok fazla yük bindirdiğinden, bilgisayar GPU’su çok iş parçacıklı bir hesaplama platformu olarak kullanılır. Bu nedenle Dewesoft X güç modülü, gerçek zamanlı olarak tam hızda 15 MS/sn’ye kadar tüm güç parametrelerini hesaplayabilir.

Şekil 3: Dewesoft X Yazılımında Güç Analizi

Senkronizasyon ve Bağlantı

GLAN ve USB 3.0 arayüzleri, sırasıyla PTPv2 senkronizasyonlu cihazların dağıtımına ve ayrıca mümkün olan en hızlı veri aktarımına ve bilgisayara hızlı bağlantıya izin verir. Günümüzün açık araç zinciri ve iletişim sistemleri dünyasında, ara bağlantıyı sağlamak için her cihaz standart protokollerle uyumlu olmalıdır. Bahsedilen tüm protokoller aynı anda kullanılabilir.

Veriler, açık OPC UA endüstri standardı protokolü kullanılarak herhangi bir ana bilgisayara aktarılır; paralel olarak veriler XCP protokolü üzerinden kullanılabilir ve INCA gibi ECU kalibrasyon yazılım paketlerine bağlantı sağlar. Yüksek kanaldan kanala ve kanaldan toprağa izolasyon, sistemlerin voltaj tepe noktalarından zarar görmesini önler ve toprak döngülerini önler.

Herhangi bir Dewesoft DAQ cihazında olduğu gibi, veriler diğerlerinin yanı sıra araç veri yolu arayüzleri (CAN, CAN FD, XCP, CCP, FlexRay), GPS/IMU, video ve dijital sayaçlar gibi diğer veri toplama kaynaklarıyla senkronize edilebilir. Cihazlar, bir PTPv2 mekanizması, IRIG veya PPS sinyali kullanılarak birbirleri arasında senkronize edilebilir. Bu aynı zamanda şirket içi zaman sunucuları veya GPS kullanarak mutlak zaman senkronizasyonu sağlar.

Şekil 4: SIRIUS-XHS-4xHV-4xLV- 8 kanallı Güç Analizörü

Ödüllü Veri Toplama Yazılımı Dahildir

Tüm Dewesoft veri toplama sistemleri , ömür boyu yükseltmelere sahip en gelişmiş ve kullanımı kolay veri toplama ve analiz yazılımı olan ödüllü Dewesoft X Professional DAQ yazılımı ile birlikte gelir.

Dewesoft X’in esnekliği ve yeteneği, DAQ sisteminin tüm potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olur ve diğer DAQ sistemlerine göre avantajlar sağlar. Tak ve çalıştır , donanım otomatik algılama, akıllı TEDS sensörleri , gelişmiş depolama ve ölçüm ve analiz deneyimini yepyeni bir düzeye taşıyan veri analizi özellikleri gibi işlevler .

SIRIUS XHS , mühendislere gücü en yüksek hassasiyetle ölçerken seçim özgürlüğü vermek için geliştirilmiştir. Bu genellikle bir dizi ölçüm ekipmanı gerektirir. Bu durumda, daha az, daha fazladır! Son teknoloji ürünü Dewesoft X yazılımını kullanan yüksek hassasiyetli kompakt bir ölçüm cihazı, eş zamanlı olarak bir osiloskop, güç analizörü, güç kalitesi cihazı, veri kaydedici vb. gibi çok sayıda ekipman ihtiyacını ortadan kaldırır. Kullanıcıların güvenliğini sağlamak için en yüksek güvenlik derecelendirmeleri.