Ataletsel Sarsıcı (Inertial Shaker)

 

Ataletsel sarsıcılar ve modal sarsıcılar kullanım alanı olarak benzerdir. Ataletsel sarsıcılar, modal sarsıcılar gibi yapıların titreşim davranışlarını incelemek için yapılan testlerde kullanılırlar. Ancak modal sarsıcılara göre bağlantı şekilleri farklıdır. Ataletsel sarsıcıların kendi gövdesi titreşir. Bu nedenle ataletsel sarsıcılar doğrudan yapıya sabitlenir. Kullanımı modal sarsıcılara göre daha kolaydır.

Yapının boyutlarına ve istenen uyarma frekanslarına ve seviyelerine bağlı olarak titreşim testi için modal veya ataletsel sarsıcılar kullanılabilir.

Modal testlerde ve uçakların uçuş testlerinde kullanılan sarsıcılar genellikle elektrodinamik sarsıcılardır. Ancak, geleneksel sarsıcılar çok taşınabilir değildir ve takma işlemi zaman alır. Dynalabs ataletsel sarsıcılar kolayca monte edilir ve büyük bir hareket kabiliyetine sahiptir. El tipi olarak kullanılabilir.

   Uygulamalar:

– İnşaat mühendisliği

– Otomotiv

– Havacılık ve Uzay

– Gemi İnşaatı

– Eğitim ve araştırma

   Avantajlar:  

– Kompakt ve hafif tasarım

– Üstün düşük frekans performansı

– Her açıda montaj

– Düşük sürtünmeli rulman kılavuzlu

IS SARSICI TEKNİK DOKÜMANLAR PDF

 

Parametreler

IS-5

IS -10 IS -20

IS -40

Uyarma tipi

Dikey veya Yatay

Dikey veya Yatay Dikey veya Yatay

Dikey veya Yatay

Çıkış kuvveti (sinüs)

5N

10N 20N

40N

Frekans aralığı

10-1,000 Hz

10-3,000 Hz 10-3,000 Hz

10-3,000 Hz

Yer değiştirme (Tepe-tepe)

0,5 mm 5 mm 8 mm

8 mm

Hareketli kütle

0,05 kg

0,1 kg 0,1kg

0,16 kg

Toplam kütle

0,06 kg

0,24 kg 0,06 kg

0,06 kg

Süspansiyon tipi

Yay

Yay Yay

Yay

Maks hız

1 m/s

1.2 m/s 1.6 m/s

1.6 m/s

Soğutma sistemi

Doğal Konveksiyon Doğal Konveksiyon Doğal Konveksiyon

Doğal Konveksiyon

Çalışma aralığı

5-35°C 5-35°C 5-35°C

5-35°C

Maksimum Giriş Akımı

1A (RMS)

4A (RMS) 4A (RMS)

4A (RMS)

Amplifikatör

Harici

Harici Harici

Harici

Amplifikatör kütlesi

0,65 kg

0,65 kg 0,65 kg

0,65 kg

Güç kaynağı gerilimi

19V DC

19V DC 19V DC

24V DC

Güç kaynağı akımı

4.74 A 4.74 A 4.74 A

5A

Harici sinyal voltaj seviyesi

0,5 VAC (tepe noktası)

1 VAC (tepe noktası) 1 VAC (tepe noktası)

1 VAC (tepe noktası)

Entegre ve kullanımı kolay amplifikatörlere sahip eksiksiz modal ve atalet sarsıcı yelpazesi. Kalıcı mıknatıslı sarsıcılarımız, modal ve titreşim testleri için kullanılabilen kompakt, hafif ve güçlü genel amaçlı sarsıcılardır. Küçük boyutlarına rağmen yüksek DUT kapasitesine sahiptirler.

 

ANA ÖZELLİKLER

  • HAFİF, DAYANIKLI, TAŞINABİLİR: Tüm vibrasyonlu çalkalayıcılarımız son derece özen ve kalite ile üretilmiştir, çok dayanıklı ve kolayca taşınabilecek kadar küçüktür. Atalet çalkalayıcılar kolayca monte edilir ve büyük hareket kabiliyetine sahiptir.

  • ENTEGRE SİNYAL ÜRETİCİ: Tüm çalkalayıcılarda entegre sinüs sinyal üreteçleri bulunur. Bu, müşterilere test sistemini veya çalkalayıcıyı deneme veya yapısal davranışı anlamak için basit bir test yapma seçeneği sunar.
  • MİLLİ VE KOLLAR: Tüm PM çalkalayıcılar, çalkalayıcının herhangi bir yön ve konumda konumlandırılmasına izin veren muylu ve tutamağa sahiptir.
  • ATALETLİ ÇALKALAYICILAR İÇİN KÜÇÜK AMPLİFİKATÖR KUTUSU: Tüm eylemsiz çalkalayıcılar aynı amplifikatör kutusunu kullanır. Bu kutu ayrıca sinüs sinyalleri üretebilir ve 3. parti çalkalayıcılar için de kullanılabilir. Küçük, hepsi bir arada kutu, beyaz veya pembe gürültü veya farklı biçimler gibi farklı sinyaller üretecek şekilde özelleştirilebilir.
  • DAHİL ENTEGRE AMPLİFİKATÖR: Dewesoft titreşim çalkalayıcıları ve titreşim uyarıcıları entegre amplifikatörlere sahiptir. Bu entegre amplifikatör ile shaker’ı kullanmak çok kolay. Sadece elektrik kablosunu takmanız yeterlidir ve çalkalayıcı çalışmaya hazırdır. DS-MS-250 ve DS-MS-440, özel bir harici amplifikatör ile birlikte gelir.

  • ÜSTÜN DÜŞÜK FREKANS PERFORMANSI: Geniş bir frekans aralığında optimum kuvvet performansı sunar – atalet çalkalayıcı IS serisi 10 ila 3.000 Hz arasındadır.
  • ENTEGRE EKRAN: Bu özellik yalnızca entegre bir sinyal üreteci ile kullanılabilir. Üretilen sinyalin frekansını gösterir. Üretilen sinyal frekansını görselleştirerek, shaker’ı 1 Hz’den 15 kHz’e kadar belirli bir frekansa ayarlamak ve hatta yapının belirli bir frekansla uyarma altındaki davranışını görmek mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Titreşimli sarsıcı nedir?

Sarsıcılar, test edilen yapının uyarılması için titreşim testi için kullanılan elektromanyetik bir cihazdır. Elektrodinamik sarsıcılar, titreşim ve şok testinde önemli bir role sahiptir.

Neden titreşim testine ihtiyacımız var?

Titreşim testi, cihazın doğal frekanslarını ve mod şekillerini araştırmak için modal test için yapılabilir. Titreşim testi, cihazın çalışma titreşim koşullarına ne kadar süre dayanacağını görmek için tercih edilir.

Kalıcı Mıknatıslı sarsıcı (PM) nedir?

Kalıcı mıknatıslı sarsıcı (PM), test edilen cihazın sarsıcının üstüne yerleştirildiği, üstünde bir montaj masası bulunan sarsıcılardır.

Modal titreşimli sarsıcı (MS) nedir?

Modal titreşimli sarsıcılar (MS), test edilen yapıyı bir stinger ile uyarır. Bu stinger vasıtasıyla, sarsıcıdan yapıya kuvvet aktarılır. Modal titreşimli sarsıcılar daha büyük yapılar için kullanılır. Yüksek frekanslı uyarma içeriği veya sinyal kontrollü test isteniyorsa, modal sarsıcılar tek uyarma çözümüdür.

Ataletsel titreşimli sarsıcı (IS) nedir?

Atalet titreşimli sarsıcılar (IS) küçük boyutlu, hafif ve taşınabilir sarsıcılardır. Ataletsel ve modal sarsıcılar kullanım alanı bakımından benzerdir. Aralarındaki fark, atalet sarsıcıların doğrudan yapıya sabitlenmesidir.

Dynalabs hangi boyutta sarsıcılar üretir?

Modal ve sabit mıknatıslı sarsıcılar 20N, 100N, 250N ve 440N olmak üzere 4 farklı boyutta, ataletsel sarsıcılar ise 5N, 10N, 20N ve 40N sinüs çıkış kuvveti olmak üzere 4 farklı boyutta üretilmektedir.

Amplifikatör satın almam gerekiyor mu?

Tüm paketler entegre veya harici amplifikatör içerir. 20N & 100N MS ve PM sarsıcılar entegre amplifikatöre sahiptir. 250N & 440N PM, MS ve tüm IS sarsıcıları standart olarak harici amplifikatör ile birlikte gelir.