Modal Sarsıcı (Modal Shaker)

 

Modal sarsıcılar, yapıların titreşim davranışının incelenmesinde kullanılır. Bu sarsıcılara herhangi bir test numunesi monte edilmez. Bu sarsıcılar yapıya bir stinger ile monte edilir ve kuvvet sarsıcıdan yapıya bu stinger aracılığıyla aktarılır. Test edilen yapı ve/veya modal sarsıcı, serbest-serbest sınır koşullarını simüle etmek için test sırasında elastik bir halat veya yay gibi bileşenlerle asılabilir. Bu şekilde test numunesini farklı frekanslarda uyarmak mümkündür. Sonuç olarak yapı üzerinden ölçülen titreşim değerleri ile yapının doğal frekansları ve mod şekilleri hesaplanabilir.

Modal test, modal çekiçler veya sarsıcılar ile gerçekleştirilebilir. Yüksek frekanslı uyarma içeriği veya sinyal kontrollü test isteniyorsa, modal çekiçler tek uyarma çözümüdür. Dynalabs modal sarsıcılar, 15.000 Hz’e kadar çıkabilen ve maksimum 25 mm strok ile 440N’ye kadar kuvvet seviyeleri sağlayabilen hafif ve güçlü modal sarsıcılardır.

 Uygulamalar:

– Bileşenler

– Makine

– Araçlar

– Hava taşıtları ve inşaatlar

– Havacılık ve Uzay

– Otomotiv

    Avantajlar:

– Modal stinger, delikli armatür ile kolayca ayarlanabilir

– Hafif, dayanıklı, taşınabilir ve kullanımı kolay

– Ayarlanabilir muylu tabanı yüksek esneklik sağlar

– 25 mm’ye kadar strok ve geniş frekans aralığı

– Teknik Özellikler

– Harici Amplifikatör Özellikleri

– Soğutucu Özellikleri

MODAL SARSICI (MS) TEKNİK DOKÜMANLAR PDF

 

Modal sarsıcı (Modal shaker) nasıl seçilir?

Dynalabs modal sarsıcıları, dinamik karakterizasyon için geniş bir yapı yelpazesini kapsar. Modal sarsıcıların çıkış kuvveti 440N’ye ulaşabilir ve 15.000 Hz uyarım elde edilebilir. Aşağıdaki çizelge, modal sarsıcıların uygulama aralıklarını özetlemektedir. Temel seçim kriteri yapının boyutu ve ağırlığıdır. Bununla birlikte, lokal testler için MS-20 gibi küçük sarsıcılar herhangi bir yapıda kullanılabilir.

 

Parametreler

MS-20 MS-100 MS-250

MS-440

Çıkış kuvveti  (sinüs)

20N

100N 250N

440N

Frekans aralığı

0-12 kHz

0-7.5 kHz 0-5 kHz

0-5 kHz

Yer değiştirme (Tepe-tepe)

5 mm

10 mm 25 mm

25 mm

Süspansiyon tipi

Yaylı

Karbon fiber Karbon fiber

Karbon fiber

Maks ivme

40 g

60 g 100 g

100 g

Toplam kütle

4.1 kg 7.3 kg 11.5 kg

11.6 kg

Maks hız

1 m/s

1.2 m/s 1.6 m/s

1.6 m/s

Soğutma Sistemi

Doğal Konveksiyon (20N’de sürekli çalışma için zorunlu soğutma önerilir)

Doğal Konveksiyon (20N’de sürekli çalışma için zorunlu soğutma önerilir) Zorunlu konveksiyon

Zorunlu konveksiyon

Çalışma aralığı

5-35°C 5-35°C 5-35°C

5-35°C

Maksimum Giriş Akımı

4A (RMS)

6A (RMS) 10A (RMS)

10A (RMS)

Amplifikatör

Dahili

Dahili

Harici

(SA-1100)

Harici

(SA-1100)

Harici sinyal voltaj seviyesi

1 VAC (tepe)

1 VAC (tepe)

Güç kaynağı gerilimi

19V DC

24V DC

Güç kaynağı akımı

4.74 A

5A

Blower

(Soğutucu)

x x DYN-BLW-511 DYN-BLW-511
Parametreler

DYN-BLW-511 Soğutucu

 

 Frekans 50 Hz
 Maksimum Güç 0.8 kW
 Giriş Gerilimi 230 V
 Giriş Akımı 5.2 A
 Soğutucu Kütlesi 15 kg

 

Parametreler

 

DYN-SA-1100
Sarsıcı PM-250 / PM-440
Çalışma Gerilimi 110/220 VAC
Sinüs Frekansı Jeneratör Gain düğmesinin dışarı çekilmesiyle etkinleştirilir
Sinüs Frekansı Aralığı 0-15 kHz
Harici Sinyal Voltaj Seviyesi 10 VAC (tepe)
Amplifikatör Kütlesi 5.3 kg

 

Entegre ve kullanımı kolay amplifikatörlere sahip eksiksiz modal ve atalet çalkalayıcı yelpazesi. Kalıcı mıknatıslı çalkalayıcılarımız, modal ve titreşim testleri için kullanılabilen kompakt, hafif ve güçlü genel amaçlı çalkalayıcılardır. Küçük boyutlarına rağmen yüksek DUT kapasitesine sahiptirler.

ANA ÖZELLİKLER

  • HAFİF, DAYANIKLI, TAŞINABİLİR: Tüm vibrasyonlu çalkalayıcılarımız son derece özen ve kalite ile üretilmiştir, çok dayanıklı ve kolayca taşınabilecek kadar küçüktür. Atalet çalkalayıcılar kolayca monte edilir ve büyük hareket kabiliyetine sahiptir.

  • ENTEGRE SİNYAL ÜRETİCİ: Tüm çalkalayıcılarda entegre sinüs sinyal üreteçleri bulunur. Bu, müşterilere test sistemini veya çalkalayıcıyı deneme veya yapısal davranışı anlamak için basit bir test yapma seçeneği sunar.
  • MİLLİ VE KOLLAR: Tüm PM çalkalayıcılar, çalkalayıcının herhangi bir yön ve konumda konumlandırılmasına izin veren muylu ve tutamağa sahiptir.
  • ATALETLİ ÇALKALAYICILAR İÇİN KÜÇÜK AMPLİFİKATÖR KUTUSU: Tüm eylemsiz çalkalayıcılar aynı amplifikatör kutusunu kullanır. Bu kutu ayrıca sinüs sinyalleri üretebilir ve 3. parti çalkalayıcılar için de kullanılabilir. Küçük, hepsi bir arada kutu, beyaz veya pembe gürültü veya farklı biçimler gibi farklı sinyaller üretecek şekilde özelleştirilebilir.
  • DAHİL ENTEGRE AMPLİFİKATÖR: Dewesoft titreşim çalkalayıcıları ve titreşim uyarıcıları entegre amplifikatörlere sahiptir. Bu entegre amplifikatör ile shaker’ı kullanmak çok kolay. Sadece elektrik kablosunu takmanız yeterlidir ve çalkalayıcı çalışmaya hazırdır. DS-MS-250 ve DS-MS-440, özel bir harici amplifikatör ile birlikte gelir.

  • ÜSTÜN DÜŞÜK FREKANS PERFORMANSI: Geniş bir frekans aralığında optimum kuvvet performansı sunar – atalet çalkalayıcı IS serisi 10 ila 3.000 Hz arasındadır.
  • ENTEGRE EKRAN: Bu özellik yalnızca entegre bir sinyal üreteci ile kullanılabilir. Üretilen sinyalin frekansını gösterir. Üretilen sinyal frekansını görselleştirerek, shaker’ı 1 Hz’den 15 kHz’e kadar belirli bir frekansa ayarlamak ve hatta yapının belirli bir frekansla uyarma altındaki davranışını görmek mümkündür.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Titreşimli sarsıcı nedir?

Sarsıcılar, test edilen yapının uyarılması için titreşim testi için kullanılan elektromanyetik bir cihazdır. Elektrodinamik sarsıcılar, titreşim ve şok testinde önemli bir role sahiptir.

Neden titreşim testine ihtiyacımız var?

Titreşim testi, cihazın doğal frekanslarını ve mod şekillerini araştırmak için modal test için yapılabilir. Titreşim testi, cihazın çalışma titreşim koşullarına ne kadar süre dayanacağını görmek için tercih edilir.

Kalıcı Mıknatıslı sarsıcı (PM) nedir?

Kalıcı mıknatıslı sarsıcı (PM), test edilen cihazın sarsıcının üstüne yerleştirildiği, üstünde bir montaj masası bulunan sarsıcılardır.

Modal titreşimli sarsıcı (MS) nedir?

Modal titreşimli sarsıcılar (MS), test edilen yapıyı bir stinger ile uyarır. Bu stinger vasıtasıyla, sarsıcıdan yapıya kuvvet aktarılır. Modal titreşimli sarsıcılar daha büyük yapılar için kullanılır. Yüksek frekanslı uyarma içeriği veya sinyal kontrollü test isteniyorsa, modal sarsıcılar tek uyarma çözümüdür.

Ataletsel titreşimli sarsıcı (IS) nedir?

Atalet titreşimli sarsıcılar (IS) küçük boyutlu, hafif ve taşınabilir sarsıcılardır. Ataletsel ve modal sarsıcılar kullanım alanı bakımından benzerdir. Aralarındaki fark, atalet sarsıcıların doğrudan yapıya sabitlenmesidir.

Dynalabs hangi boyutta sarsıcılar üretir?

Modal ve sabit mıknatıslı sarsıcılar 20N, 100N, 250N ve 440N olmak üzere 4 farklı boyutta, ataletsel sarsıcılar ise 5N, 10N, 20N ve 40N sinüs çıkış kuvveti olmak üzere 4 farklı boyutta üretilmektedir.

Amplifikatör satın almam gerekiyor mu?

Tüm paketler entegre veya harici amplifikatör içerir. 20N & 100N MS ve PM sarsıcılar entegre amplifikatöre sahiptir. 250N & 440N PM, MS ve tüm IS sarsıcıları standart olarak harici amplifikatör ile birlikte gelir.