Sensör montajına veya flanş çözümlerine alternatif!
Test tezgahı ölçüm görevleri için klasik tork şaftı, rulmansız ölçüm şaftlarına kıyasla birçok dezavantaja sahiptir. Klasik ölçüm mili genellikle rulmanlar tarafından desteklenir ve hatta kayma halkaları ile inşa edilebilir. Gerekli rulmanlar nedeniyle, aşınma ve bir kuvvet şöntü otomatik olarak dahil edilir. Ayrıca bir rulman bloğu ve her iki tarafta da esnek olan ilgili kaplinler gerektirir. Buna ek olarak, rulmanların gürültüsü belirli test uygulamalarında rahatsız edicidir. Buna ek olarak, tüm test düzeneği tasarımı daha kompakt hale getirilebilir. Otomotiv test alanlarında monte edilmiş ölçüm şaftının yerini rulmansız çözümlerin almasının nedeni de budur.

MANNER Sensortelemetrie şirketi rulmansız tork ölçüm şaftları sunmaktadır. Bu çözüm, kaplinler ve yatak braketinden vazgeçilebildiği için genel bakış açısından daha elverişlidir. Ayrıca, daha kompakt tasarımlar mümkündür. Özellikle doğruluk söz konusu olduğunda, rulmansız şaftın belirgin avantajları vardır. MANNER ölçüm şaftlarının temel doğruluğu %0,05’ten daha iyidir. Bu, rulman monte edilmiş bir ölçüm mili ile mümkün değildir. MANNER ayrıca opsiyonel olarak entegre bir hız ölçümü de sunmaktadır.

Kaplinler ve rulmanlar yüksek hızlarda sorunludur. Mil dinamiklerini dikkate alarak uygun bir kaplin seçimi özel bilgi gerektirir. Birçok test standı üreticisi, yanlış kaplinler nedeniyle şaft titreşimlerinden dolayı sıkıntı yaşamıştır. MANNER’in rulmansız ölçüm mili 150.000 rpm’ye kadar kullanılabilir.
MANNER Sensortelemetrie, test tezgahı uygulamalarını çözmek için 1 Nm’den 1 kNm’ye kadar özel kısa tasarımlı rulmansız tork transdüserleri geliştirmiştir. Karakteristik özellikleri, son derece düşük atalet momenti, yüksek hızlı stabilite ve şaft hattına basit entegrasyon olmasıdır. Şaft hattına bağlantı, ucuz Lenze sıkıştırma kaplinleri veya körüklü bir kaplin aracılığıyla yapılır. MANNER Sensortelemetrie’nin tüm tork toplama sistemleri, patentli sensör telemetri yöntemini kullanarak tork sinyalinin temassız iletimi ile karakterize edilir.

Tork sinyali gerinim ölçerler kullanılarak elde edilir. Şaft üzerindeki yüksek hassasiyetli, uzaktan programlanabilir bir ölçüm amplifikatörü, ölçülen değeri 16 bit çözünürlükle yükseltir, koşullandırır ve sayısallaştırır. Temassız iletim, 10 m’ye kadar bir anten boşluğu ile karakterize edilir. Bu nedenle montaj radyal ve eksenel yönde kesinlikle sorunsuzdur. Tork verileri CAN, EtherCAT, Ethernet veya USB üzerinden analog veya dijital olarak verilebilir.