Teknik Haberler

Interstellar Technologies Roket Geliştirme Projesinde KYOWA ile İşbirliği Yaptı

Roketler, yapay uydular, uzay, … Birçok insan bunları uzak ve kendileriyle ilgili olmayan şeyler olarak düşünebilir. Ancak uzay, hayatımızla sandığımızdan daha fazla ilişkili hale geliyor. Uzay endüstrisinin bir sonraki büyüyen endüstri olması bekleniyor ve yavaş yavaş ama istikrarlı bir şekilde gerçekçi hale geliyor. Sınırsız bir potansiyele sahip olan uzay endüstrisini desteklemek Kyowa Electronic Instruments’ın (Kyowa) işlerinden biridir. Bu makalede, Kyowa ile işbirliği içinde roket geliştiren, üreten ve fırlatan Interstellar Technologies’de yer destek ekipmanlarının tasarımı, üretimi ve bakımından sorumlu olan Bay Kodai Horii ile görüştük. Kendisiyle Kyowa ile ilişkileri ve Interstellar Technologies’in geleceğe nasıl baktığı hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bana Interstellar Technologies’in işlerinden ve işinizden bahsedin;

Interstellar Technologies, insanları ve malları uzaya taşıma aracı olan roketleri geliştirmekte ve üretmektedir. Interstellar Technologies’in benzersiz yanı, roketlerin tasarım, üretim, test, fırlatma ve bakım süreçlerinin tamamını kendi başına yürütmesi ve yer tesislerini de geliştirmesidir. Küresel olarak rekabetçi uzay taşımacılığı hizmetleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Benim de içinde bulunduğum yer destek ekipmanları (GSE) grubu, tamamen roketlerin fırlatılmasına yönelik yer tesislerinden sorumludur. Bu tesisler arasında bir roketin konumunu takip eden kontrol merkezi ve bir roketi fırlatılmadan önce destekleyen fırlatıcı yer alıyor. Her fırlatma ya da fırlatma testi için bunları tasarlıyor, üretiyor ve bakımlarını yapıyoruz.

Bir roketin fırlatılmasına kadar hangi adımları atıyorsunuz ve bu süreçte Kyowa ile nasıl işbirliği yapıyorsunuz?

Bir roket motorunun geliştirilmesi sırasında, motorun uygun performans gösterdiğini teyit etmek ve herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için motorun ürettiği kuvveti ve basıncı ölçmek amacıyla “statik ateşleme testi” adı verilen bir test yaparız. Bu testte, roket motorunun ürettiği kuvveti ölçmek için Kyowa’nın basınç transdüseri ve “yük hücresi”(Load Cell) adı verilen sensörlerini kullanıyoruz. Bir motorun geliştirilmesi, çeşitli koşullarda bir dizi statik ateşleme testinden geçmesi halinde tamamlanır. Bir motorun geliştirilmesinden sonra, bir rokete gerçekten monte edilen bir motor üretiyoruz. Üretilen bir motoru bir rokete her taktığımızda, statik yangın testi yaparız ve bu test için Kyowa ürünlerini kullanırız.

Statik ateşleme testi için kullanılanların yanı sıra Kyowa’nın kullandığımız başka ürünleri de var. Roketin gövde yapısının geliştirilmesinde, roket gövdesinin üstünden basınç uygulayan bir test gerçekleştiriyoruz. Bu testte, kuvvet uygulandığında bozulma derecesini bulmak için Kyowa’nın “distortion ölçerini” kullanıyoruz. Distorsiyon ölçer ile deformasyon ve kırılma noktalarını ve şekillerini bulmak için distorsiyonu ölçebiliyoruz. Kyowa ürünlerini nadiren bir roketin gerçek fırlatılmasında kullanırız, ancak geliştirme ve test aşamalarında çok faydalıdır.

Bu ürünler perde arkasında çalışıyor, ancak roketleri fırlatmak için vazgeçilmezler, değil mi?

Bu test, büyük miktarda deneme-yanılma çabası gerektiren, fark edilmeyen bir iş olabilir. Ancak, roketleri güvenli bir şekilde fırlatmak için elimizdeki testleri istikrarlı bir şekilde temizlemeliyiz. Süreç sırasında her sorun bulduğumuzda, onu çözüyor ve tekrar test ediyoruz. Bu testlerde bize destek olan Kyowa’nın ürünleridir.

Interstellar Technologies’in Kyowa ile iş birliği yapmaya karar vermesine ne sebep oldu?

Roket motoru statik yangın testi, tanımı gereği, yanma sırasındaki performansı ölçer ve sadece Kyowa’nın basınç sensörü yüksek ve aşırı düşük sıcaklıklara dayanabilir. Su ve atmosfer gibi normal sıcaklıktaki ortamlarda kullanılabilen birçok basınç sensörü vardır. Ancak roketlerimiz sıvı oksijen ve sıvı metan kullanan sıvı roketlerdir, bu nedenle son derece düşük sıcaklık aralığında çalışan Kyowa basınç sensörüne ihtiyaç duyarlar. Kyowa’ya güveniyoruz çünkü Japonya’da son derece düşük sıcaklık aralığında kullanılabilen bir basınç sensörü sağlayan tek üretici.

Bir roketin fırlatılmasına kadar tüm süreci destekleyen güvenilir şirket Kyowa şirketinizi danışmanlık gibi hizmetlerle nasıl destekliyor?

Kyowa, veri elde etmek için bir sensör ve zorlu bir ortamda dayanıklı bir konektör gibi ihtiyaçlarımıza en uygun önerileri zamanında sunuyor. Şirket ayrıca belirli bir özellikte ve uzunlukta kablo gibi ihtiyaçlarımıza özel sipariş ürünlerle hızlı bir şekilde yanıt veriyor. Son zamanlarda yaşanan yarı iletken sıkıntısı karşısında esnek hizmetleri bize çok yardımcı oluyor.

Kyowa ile iş birliği yapmanın avantajları sizce nelerdir?

Üniversitede roket motorları üzerine çalışıyordum ve o zamandan beri Kyowa’nın basınç ölçerlerini kullanıyordum. Ancak basınç ölçerden elde edilen verileri dönüştürmek için farklı bir firmanın makinesini kullanıyorduk. Basınç ölçer ve dönüştürücü üreticilerinin farklılığından dolayı sık sık sorunlarla karşılaşıyorduk. Artık sadece Kyowa’nın veri dönüştürme desteği olan ürünlerini kullanıyoruz ve bunun için minnettarız.

Demek üniversite yıllarınızdan beri roket motorları geliştiriyorsunuz! Roketlere ilgi duymanıza ne sebep oldu?

Çocukken ailem beni Tsukuba Uzay Merkezi’ne götürmüştü. Orada insanların bir roket motorunun büyük sesini deneyimleyebileceği bir köşe vardı ve orada hissettiğim güç benim tutkum haline geldi. Şimdi de roketlerin geliştirilmesiyle uğraşıyorum. Şu anda bile roketlerin geliştirilmesiyle her gün kendimi tatmin olmuş hissediyorum.

Şirketiniz ne zamandan beri Kyowa’nın ürünlerini kullanıyor?

Kyowa’nın bir ürününü ilk kez yedi yıl önce tanıtmıştık. Şirketimizin eski organizasyonunun adı “Natsu no Rocket Party” idi ve üyeleri ülke çapında uzay severlerdi. Natsu no Rocket Party’nin de Kyowa ürünlerini kullandığını duydum.

Kyowa’nın ürünlerini şirket olarak işe başlamadan önce de rahatlıkla kullanıyorduk. Ancak bu yıllarda, şirketin ürünlerini tek taraflı olarak satın alıp kullandıklarını ve bizim şu anda yaptığımız gibi özel parça siparişleri vermediklerini duydum. Şimdi, Kyowa’dan şu anda aldığımız destek olmadan idare ettikleri bir zaman olduğunu hayal edemiyorum.

Uzaya her seferinde bir adım daha yaklaşıyoruz. Interstellar Technologies uzay endüstrisinin geleceğine bakıyor, Interstellar Technologies ve Kyowa arasındaki ilişkinin gelecekte nasıl gelişeceğini düşünüyorsunuz?

Daha önce hiç olmadığı kadar çok sayıda ölçüm noktası gerektiren yeni bir motorun statik yangın testi için tesisler hazırlıyoruz. Motorun ölçüm noktalarının sayısı geçmişteki bir motorun dört ila beş katı, dolayısıyla bunları ölçmek için çok sayıda sensöre ve büyük miktarda veriyi işleyecek bir sisteme ihtiyacımız var. Kyowa’nın sürekli desteğine ihtiyacımız var.

Bana Interstellar Technologies’in geleceğe nasıl baktığından bahsedin.

Roketler uzaya ulaşımın yegane aracıdır. Uzay gelişiminin altyapısını oluşturan roket fırlatmalarının maliyetinin düşürülmesi ve sıklaştırılması, uzay endüstrisinin gelişiminin anahtarıdır. Örneğin, internet geniş bant erişim hizmetleri sayesinde yaygınlaştı. Aynı şekilde, bizim gibi özel şirketler tarafından sağlanan uzay taşımacılığı hizmetlerinin de yakında birçok kişi ve sektör tarafından uzay verilerine dayalı hizmetler sağlamak için kullanılacağını düşünüyorum.

Uzay taşımacılığı hizmetleri geleceğe doğru daha aktif olacak. Roketlerin sık ve güvenli bir şekilde fırlatılması için çeşitli yer testleri vazgeçilmez olmaya devam ediyor. Kyowa ile uzun vadeli iş birliğini sürdürmek istiyorum. Elbette roket üreten ve uzay uydusu işiyle uğraşan başka şirketler de var, bu nedenle Japonya’nın uzay endüstrisini güçlendirmek için çeşitli şirketlerle iş birliği yapmak istiyorum.

Uzay endüstrisi büyüdükten sonra ne bulacağımızı düşünüyorsunuz?

Uzay genel olarak hayal edilenden daha yakın ve ben de bunu her gün hissediyorum. Artık uzay ve uydular hakkında daha fazla haber duyuyor ve görüyoruz. Eğer daha fazla insan uzayın farkına varırsa, uzay endüstrisi canlanacak ve daha fazla insan uzay endüstrisine katılacak, bu da gelişimi hızlandıracaktır. Bu şekilde, uzay insanlar için daha tanıdık hale gelecektir. Bir gün, insanlar akıllı telefonlarla fotoğraf çektikleri gibi uydulardan gerçek zamanlı olarak fotoğraf çekebilir ve insanlar uzaya bir dünya gezisi gibi gidebilir hale gelebilir.

Hayaller gerçek oluyor, değil mi?

Roket işi esasen uçak ve kamyon işi gibi bir taşımacılık işidir. Görevi, müşterilerin kargoları olan yapay uyduları gerekli yerlere gerekli zamanlarda göndermektir. Uzay sanayinin geliştirilmesi milli bir projedir ve şu anda uzaya adım adım yaklaştığımızı düşünüyorum. İleriye dönük olarak Kyowa ile iş birliği yapmak ve uzaya giden yolda adım adım ilerlemek istiyorum.