Yapısal sağlık izleme uygulamaları için özel olarak üretilmiş veri toplama cihazları. Köprüler, binalar, antenler ve stadyumlar gibi yapılarda kalıcı durum izleme için ideal fiyat-performans çözümü.

Ana Özellikler

IOLITEi 3xMEMS-ACC, IOLITE modüler DAQ cihaz platformuna dayanan gömülü üç eksenli MEMS ivmeölçer, analogdan dijitale dönüştürme ve EtherCAT arayüzüne sahip bir veri toplama cihazları ailesidir.

IOLITEi 3xMEMS-ACC cihazları çok düşük bir gürültü performansına sahiptir. IOLITEi 3xMEMS-ACC 25 µg/√Hz spektral gürültü yoğunluğuna sahipken, IOLITEi 3xMEMS-ACC-S 0,7 µg/√Hz ultra düşük spektral gürültü yoğunluğuna sahiptir. Sınıfının en iyisi Force Balanced ivmeölçerlerle karşılaştırılabilir.

IOLITEi 3xMEMS-ACC, 0Hz’den başlayan statik ivmeleri ölçebilen DC yanıtlı ivmeölçerlerdir. DewesoftX’teki yazılım hesaplamaları, DC ivme değerlerinden hız ve yer değiştirmelerin yanı sıra statik eğim ve yuvarlanma açılarını hesaplamanıza olanak tanır.

IOLITE 3xMEMS, EtherCAT tabanlı cihazlardır ve cihazdan cihaza 1μs’ye kadar senkronize edilir. Bu, yapısal dinamikleri (doğal frekanslar, modal şekiller ve sönümleme oranları) anlamak için Operasyonel Modal Analiz gerçekleştirirken çok önemlidir.

Birden fazla cihaz, düğümden düğüme 50 metreye kadar uzanabilen ucuz bir CAT6 kablosu kullanılarak büyük yapılar üzerinde kolayca dağıtılabilir ve senkronize edilebilir. Optik dönüştürücüler kullanılarak, cihazlar arasında 20 km’den fazla mesafeler bile kat edilebilirken, cihazlar arasında 1us senkronizasyon korunabilir.

Düşük birim fiyatı, ücretsiz yazılım, yerinde basit kurulum ve dinamik hızlanma, hız, yer değiştirme ve statik eğim izleme için sınıfının en iyisi seçeneği, IOLITE 3xMEMS’i piyasadaki en iyi fiyat/performans cihazlarından biri haline getirmektedir.

Cihaz X, Y ve Z eksenlerindeki ivmeyi ölçebilir. DewesoftX’teki yazılım hesaplamaları, DC ivme değerlerinden hız ve yer değiştirmelerin yanı sıra statik eğim ve yuvarlanma açılarını hesaplamanıza olanak tanır.

Tüm IOLITE 3xMEMS cihazları için IP67 çevre korumasına sahip tamamen su geçirmez bir muhafaza sunuyoruz.

Her Dewesoft veri toplama sistemi, ödüllü DewesoftX veri toplama yazılımı ile birlikte gelir. Yazılımın kullanımı kolaydır ancak işlevsellik açısından çok zengin ve derindir. Tüm yazılım güncellemeleri, gizli lisanslama veya yıllık bakım ücreti olmaksızın sonsuza kadar ücretsizdir.

Sektör lideri 7 yıllık garantimizin keyfini çıkarın. Veri toplama sistemlerimiz, yalnızca en yüksek yapı kalitesi standartları kullanılarak Avrupa’da üretilmektedir. Ücretsiz ve müşteri odaklı teknik destek sunuyoruz. Dewesoft çözümlerine yaptığınız yatırım yıllar boyunca korunur.

IOLITE 3xmems-ACC Genel Bakış

IOLITE 3xMEMS-ACC titreşim, eğim, hız, yer değiştirme, eğim ve yuvarlanma ölçümü için entegre algılama cihazlarıdır. İvme, cihazın içindeki entegre bir üç eksenli MEMS ivmeölçer ile ölçülür. İvmeölçer mekanik şasiye sıkıca tutturulmuştur.

Analogdan dijitale dönüştürme (ADC) de cihazın içinde yapılır. Bu sayede analog kablolamadan kaynaklanan gürültüler ortadan kaldırılır.

Cihazın içindeki bir mikroişlemci, ivme örneklerini bir Windows PC üzerinde çalışan DewesoftX veri yazılımına aktarır. Alternatif olarak, cihazlar EtherCAT master çalıştıran herhangi bir kontrolöre de bağlanabilir. Sensör ölçeklendirmesi otomatiktir, g’s veya m/s2 cinsinden veriler kullanıcı tarafından kolayca kullanılabilir.

Cihazın içine monte edilmiş dahili bir sıcaklık sensörü MEMS ivmeölçerin sıcaklığını ölçer. Bu okumalar ayrıca DewesoftX veri toplama yazılımı içinde bir sistem monitör kanalı olarak görüntülenir. Değerler saniyede bir kez güncellenir.

IOLITE 3xMEMS-ACC cihazları, kişiye özel bir yapısal sağlık izleme çözümü için tasarlanmıştır. Köprüler, binalar, antenler, stadyumlar, büyük makineler vb. gibi büyük yapılarda kalıcı durum izleme için idealdirler.

Mevcut cihaz konfigürasyonları

IOLITE 3xMEMS cihazları çeşitli konfigürasyonlarda mevcuttur:

 • IOLITEi-3xMEMS-ACC-8g: ±2g ila ±8g ölçüm aralığı, 0 – 1000 Hz bant genişliği, 4 kS/s örnekleme hızı, 96 dB dinamik aralık ve 25 µg/√Hz spektral gürültü yoğunluğu.
 • IOLITEi-3xMEMS-ACC-40g: ±10g ila ±40g ölçüm aralığı, 0 – 1000 Hz bant genişliği, 4 kS/s örnekleme hızı, 96 dB dinamik aralık ve 25 µg/√Hz spektral gürültü yoğunluğu.
 • IOLITEi-3xMEMS-ACC-8g-INC: Entegre bir eğim ölçer ile IOLITEi-3xMEMS-ACC-8g ile aynı özellikler.
 • IOLITEi-3xMEMS-ACC-T: IOLITEi-3xMEMS-ACC-8g ile aynı özellikler ve ön tarafta sıcaklık sensörünün bağlanabileceği ek bir konektör.
 • IOLITEi-3xMEMS-ACC-S: ±15g ölçüm aralığı, 0 … 460 Hz bant genişliği, 1 kS/s örnekleme hızı, 137 dB dinamik aralık ve 0,7 µg/√Hz spektral gürültü yoğunluğu.
 • IOLITE-2xMEMS-INC: Statik iki eksenli eğimölçer ölçüm cihazı. Ölçüm aralığı: +-15 derece, çözünürlük: 0,001 derece, bağıl doğruluk: 0,01 derece.
 • IOLITEi-1xMEMS-ACC-Z: ±2g, ±4g ve ±8g aralıklarına sahip tek eksenli ivmeölçer. IP20 çevre koruması.
 • IOLITEi-1xMEMS-ACC-Z-T: Sıcaklık sensörü bağlantısı için ön tarafta ek konektör ile IOLITEi-1xMEMS-ACC-Z ile aynı özellikler.
 • Su geçirmez IP67 muhafaza şasisi tüm konfigürasyonlar için mevcuttur.

Dağıtılmış Ethercat® Mimarisi

EtherCAT® protokolü, IOLITE cihazlarının büyük yapılara kolayca dağıtılmasını sağlar. Cihazlar, sinyal, güç ve senkronizasyon için aralarında sadece bir kablo geçerek düğümden düğüme 50 m’yi aşabilir.

Optik dönüştürücüler kullanılarak, cihazlar arasında 20 km’den fazla mesafeler bile kat edilebilirken, cihazlar arasında 1us senkronizasyon korunabilir.

Eğim Ve Yuvarlanma Açılarını Ölçmek İçin Statik Eğimölçer

Statik iki eksenli eğimölçer olarak kullanılabilen IOLITE 3xMEMS cihazlarının iki versiyonunu sunuyoruz. Cihazlar eğim ve yuvarlanma açılarını ölçmek için kullanılabilir (Z ekseni dikey olarak konumlandırılmış X ve Y eksenleri etrafında).

 • IOLITEi-3xMEMS-ACC-8g-INC: Entegre eğimölçerli IOLITE-3xMEMS-ACC-8g ile aynı özellikler.
 • IOLITE-2xMEMS-INC: Statik iki eksenli eğimölçer ölçüm cihazı. Ölçüm aralığı: +-15 derece, çözünürlük: 0,001 derece, bağıl doğruluk: 0,01 derece.

Örneğin köprüler, viyadükler, yüksek binalar, rüzgar türbinleri vb. yapıların statik eğiminin izlenmesi için kullanılabilir. Z ekseni dikey olarak konumlandırılmış şekilde yuvarlanma ve yunuslama açılarını (X ve Y eksenleri hakkında) ölçer.

Statik iki eksenli bir eğimölçer aşağıdaki özellikleri sunar:

 • Ölçüm aralığı: +-15 derece
 • Çözünürlük: 0,001 derece
 • Bağıl doğruluk: 0,01 derece

Yapılarda İvme Ve Sıcaklık Ölçümü İçin IOLITEİ-3XMEMS-ACC-T

IOLITEi-3xMEMS-ACC-T versiyonu, ön tarafta bir sıcaklık sensörünün bağlanabileceği ek bir M8 konektörüne sahiptir. Bu sayede köprüler, rüzgar türbinleri ve diğer yapılar üzerindeki izleme uygulamalarına basit ve ucuz bir sıcaklık ölçüm noktası eklenebilir. Hem IOLITEi (IP20) hem de IOLITEiw (IP67) varyantları bu seçenekle mevcuttur.

Yalnızca özel bir sıcaklık sensörü uyumludur ve ayrıca sipariş edilmelidir. Aşağıdaki özelliklere sahip dijitalleştirilmiş bir sıcaklık sensörüdür:

 • Ölçüm hassasiyeti: +-0.5 °C
 • Ölçüm aralığı: -55 ila 125 °C
 • Çevre koruması: IP66

Sensör ve 3xMEMS-ACC cihazı arasındaki iletişim için 1 telli protokol kullanılır. Maksimum kablo uzunluğu 10 m’dir.

Sismik Gürültü Performansı

IOLITEi 3xMEMS cihazları çok düşük spektral gürültü yoğunluğuna sahiptir. IOLITEi 3xMEMS-ACC-S, 100 Hz bant genişliğinde 0,7 µg/√Hz spektral gürültü yoğunluğuna ve 2µg (RMS) artık gürültüye sahiptir. Performansı, sınıfının en iyisi Force Balance ivmeölçerlerle kolayca karşılaştırılabilir.

IOLITEi 3xMEMS-ACC, 50 Hz bant genişliğinde 25 µg/√Hz spektral gürültü yoğunluğuna ve 100 µg artık gürültüye sahiptir. Sağdaki FFT kaydedici, IOLITEi 3xMEMS-ACC’nin 100 S/s örnekleme hızında üç eksende 96 dB dinamik aralıkla sonuçlanan artık gürültüsünü göstermektedir.

Deplasman Ölçümü İçin Hazır

IOLITEi 3xMEMS-ACC cihazları ivmeyi ölçse de, ivmeyi iki kez entegre ederek ve uygun filtreleme uygulayarak yer değiştirmeyi hassas bir şekilde ölçmek için de kullanılabilir. DewesoftX veri toplama yazılımı sayesinde bu işlem oldukça basittir.

Aşağıda gösterilen deneyde, IOLITEi 3xMEMS-ACC’nin doğrusal yer değiştirmesi doğrudan bir lazer mesafe sensörü ile ölçülmüş ve ayrıca ölçülen ivmeden hesaplanmıştır. Sonuçlar, 1,5 Hz gibi düşük bir frekansta bile büyük bir doğruluk göstermektedir.

Ürün Testi Ve Doğrulama

Köprüler gibi yapılarda donanım onarımları veya değişimleri pahalıdır. Bu nedenle IOLITE 3xMEMS-ACC, spesifikasyonları dahilinde güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak için derinlemesine ürün doğrulama testlerine tabi tutulmuştur.

Standart test prosedürleri, dayanıklılığı kontrol etmek ve ölçülen ivmedeki sapmaları belirlemek için titreşim ve sıcaklık döngüsü testlerini içerir.

IP67 Su Geçirmez Kasa İle Kalıcı Dış Mekan Montajı

IOLITE 3xMEMS-ACC cihazları, kablo rakorlarına sahip su geçirmez alüminyum bir muhafaza içinde mevcuttur. Muhafaza dış mekana monte edilmek üzere tasarlanmıştır ve tamamen su geçirmezdir. IP67 çevresel derecelendirme ile uyumludur. Cihazlar -20°C ila 65°C arasında geniş bir sıcaklık aralığında çalışabilir.

Kablolar, kurulum yerindeki kablo rakorlarından geçirilir ve erkek RJ45 konektörlerine kıvrılır. IOLITE 3xMEMS-ACC’nin dişi RJ45 konnektörleri su geçirmez muhafazanın içinde bulunur. Üst kapak, konektörler eşleştirildikten sonra bir O-ring conta ve dört cıvata kullanılarak muhafazaya sabitlenebilir.

Dış mekan muhafazası, muhafazanın içindeki basıncı dış hava basıncına eşitlemek için havayı otomatik olarak tahliye ederken, muhafazanın içine su geçmesine izin vermez. Bu, contanın ömrünü uzatır ve muhafazanın dayanıklılığını artırır.

Historian Veritabanı Depolama

IOLITE veri toplama cihazı uzun süreli veya kalıcı izleme için kurulabilir. Bu tür bir ölçüm verimli veri depolama gerektirir. Bunun için Dewesoft Historian hizmetini sunuyoruz. Historian, Nesnelerin İnterneti (IoT) için MQTT mesajlaşma protokolüne dayalı bir zaman serisi veritabanı hizmetidir.

Historian, açık kaynaklı InfluxDB veritabanını temel alır ve uzun vadeli izleme için mükemmel bir çözümdür. Historian’daki verilere iki şekilde erişilebilir:

 1. Web istemcileri: Historian’da depolanan gerçek zamanlı verilere erişmek için herhangi bir modern web tarayıcısı web istemcisi olarak kullanılabilir. Çözüm, başka bir açık kaynak projesi olan Grafana’ya dayanmaktadır. Tamamen özelleştirilmiş görünümlerin oluşturulmasına olanak tanır ve gerçek zamanlı gösterge tabloları için mükemmel bir çözümdür.
 2. Masaüstü istemcisi: masaüstü istemcisi, ödüllü DewesoftX yazılımımızın bir örneğidir. Derinlemesine analiz için Historian veritabanından geçmiş verileri içe aktarmanıza olanak tanır.

Historian kendi sunucunuza kurulabilir veya tamamen yönetilen bir bulut hizmeti olarak kullanılabilir.

Daha fazla bilgi için Dewesoft Historian web sayfasını ziyaret edin.

Kurulum Aksesuarları

Cihazlar standart bir ethernet ağ kablosu ile papatya dizimi şeklinde bağlanır. Kablonun blendajlı (SFTP, CAT5e) olması ve en az 24 AWG tel kalınlığına sahip olması önerilir. Kablo 4 tel çiftine sahip olmalıdır. Düğümden düğüme maksimum mesafe 50 m’dir.

EtherCAT sinyalini ve gücünü tek bir kabloda birleştirmek için pasif bir PoE (ethernet üzerinden güç) güç enjektörü gereklidir. IOLITE® güç enjektörü, gömülü patlama ve aşırı gerilim koruma elektroniğine sahip endüstriyel bir güç enjektörüdür.

Endüstriyel Uygulama Ve Sistem Entegrasyonları

IOLITE® 3xMEMS veri toplama donanımı ve DewesoftX yazılımına dayalı sistemler, önemli yapısal izleme gerçekleştirmek için dünyanın her yerinde kurulmaktadır. Büyük sistem entegratörlerimizden biri olan ESSEBI, IOLITE® 3xMEMS ivmeölçerlerini kalıcı yapısal izleme sistemlerine entegre ediyor.

Cihazın gürültü performansından çok memnunuz. Operasyonel modal analiz yapmamıza olanak sağlıyor. Yazılımla birlikte toplam çözümün kullanım kolaylığı bizim için çok önemli çünkü tamamen tak ve çalıştır özelliğine sahip.

Giorgio Sforza, ESSEBI Srl

 • MEMS ivmeölçerler ile yapısal izleme
 • Asma köprülerde dinamik ölçümler
 • Orvieto Katedrali’nin yapısal denetimi

Sistem entegratörü olmakla ilgileniyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.