Teknik Bilgiler

IOLITE-DAQ ve Kontrol

IOLITE-DAQ ve Kontrol

Endüstriyel uygulamalar için veri toplama ve gerçek zamanlı kontrol (front-end) sistemleri. Gerçek zamanlı kontrol ve geri bildirim izleme için hepsi bir arada olan bir çözümdür.


ÇİFT ETHERCAT VERİ YOLU:
 IOLITE, paralel olarak iki EtherCAT veri yolu ile donatılmıştır. Birincil veri yolu, bir PC sabit sürücüsüne tam hızda arabelleğe alınmış veri alımı için kullanılır. İkincil veri yolu temel olarak herhangi bir 3. parti EtherCAT tabanlı kontrol sistemine gerçek zamanlı düşük gecikmeli veri beslemesi için kullanılır.

BÜYÜK SİNYAL DURUMU: IOLITE mükemmel sinyal kalitesi ve 20 kHz’e kadar örnekleme oranı sunan yüksek kaliteli analog amplifikatörlere sahiptir.


YEDEKLİ (REDUNDANT) GÜÇ KAYNAĞI:
 Entegre yedekli güç kaynağı, maksimum sistem güvenilirliği sağlar.


ÇOKLU GÖVDE SEÇENEĞİ:
 IOLITE I/O modülleri 19 inç kabin uyumlu alüminyum kasa veya saha kullanımı için sağlam alüminyum SIRIUS benzeri uyumlu kasa olarak yapılandırılabilir .


BÜYÜK FİYAT/PERFORMANS:
 IOLITE mükemmel fiyat/performans oranı sunar. Test yatağı entegrasyonu ve çeşitli endüstriyel uygulamalar için uygundur.


YAZILIM YAŞAM BOYU ÜCRETSİZ YÜKSELTMELER İÇERİR:
 Kullanımı kolay, bununla beraber işlevselliği çok sağlam, ödüllü Dewesoft X veri toplama yazılımı dahildir. Yazılım, ömür boyu ücretsiz yükseltmeler ve gizli maliyetler olmadan kullanıma sunulur, böylece kullanıcılara sezgisel yapılandırma, akıllı sensörler, gelişmiş depolama ve analiz yetenekleri sunar.

Yedekli (Redundant) EtherCAT Veri Yolu Sistemleri

Her IOLITE veri toplama sistemi, paralel çalışan iki tamamen bağımsız EtherCAT veri yolu sistemi ile donatılmıştır.

Birincil Veri Yolu

Birincil veri yolu, Dewesoft X veri toplama yazılımı aracılığıyla mükemmel zamanlanmış ve senkronize veri toplama için kullanılır. IOLITE, herhangi bir EtherCAT RJ45 kablosu aracılığıyla Dewesoft X DAQ yazılımını çalıştıran PC’ye bağlanır ve PC’nin sabit sürücüsüne yüksek hızda çok sayıda giriş ve çıkış kanalı aktarır.

İkincil Veri Yolu

IOLITE’nin ikincil EtherCAT veri yolu iki şekilde kullanılabilir:

 • Herhangi bir 3.parti EtherCAT uyumlu gerçek zamanlı kontrolörler için düşük gecikmeli front-end arayüzü
 • Kritik DAQ uygulamaları için redundant veri toplama sistemi veri yolu

Mükemmel Sinyal Koşullandırma

IOLITE mükemmel sinyal koşullandırma sunar. Giriş ve çıkış yuvaları aralığı ile voltaj, akım, gerinim, gerilim, titreşim, ses, sıcaklık, dijital, sayaçlar ve çok daha fazlasını ölçebilirsiniz.

Kanıtlanmış yüksek kaliteli veri toplama donanımı, ödüllü Dewesoft X veri toplama yazılımı ile birlikte, tek bir örneği bile kaybetmeden veri toplama işlemini gerçekleştirir. Aynı zamanda mükemmel veri görselleştirme ve işleme kabiliyeti sağlar.

Veriler zaman kümesinde veri tabanında saklanabilir ve Endüstri 4.0 uygulamalarını gerçekten desteklemek için OPC UA veya XCP gibi standart arayüzler kullanılarak SCADA sistemlerine sunulabilir.

Bir dizi desteklenen endüstri standardı ara yüze sahip Dewesoft X veri toplama yazılımı, IOLITE’i maliyete en odaklı ölçümlerde ve kontrol görevleri için bile mükemmel bir seçim haline getirir

Veri Toplama ve Kontrol Birleşimi

IOLITE’e kadar, veri toplama ve kontrol dünyaları tamamen bağlantısızdı. Kontrolör/PLC sistemleri olaylara olabildiğince hızlı tepki vermeye odaklanmıştır ve veri kaydı ikincil bir husustur.

Öte yandan, veri toplama sistemleri verileri mümkün olduğunca toplamak için yapılır ve gerçek zamanlı kontrol yapmak veri toplama sistemlerinin çoğunda ikinci plandadır veya basit şekilde kullanıma uygun değildir.

Çoğu zaman test tezgahları hem hassas sinyal koşullandırma ve işleme hem de gerçek zamanlı kontrol gerektirir. Geçmişte, DAQ ve PLC’ler genellikle analog bağlantı kullanılarak bağlandı yani her sinyal için bir kablo.

IOLITE sistemi, çift bağımsız EtherCAT veri yollarıyla bu noktada ön plana çıkmaktadır. PLC ve DAQ arasında sadece bir EtherCAT hattı vardır.

Bu kablolamayı büyük ölçüde azaltır ve aynı sinyallerin yedek analogdan dijitale dönüştürülmesini ortadan kaldırır. Son olarak, kontrol ve veri toplamanın farklı dünyaları gayet iyi şekilde bir sistemde birleştirilir.

Sınırsız Olanaklar

IOLITE – veri toplama ve kontrol uygulamalarınız için mükemmel bir çözümdür.

Çıkışlarıyla IOLITE veri toplama ve kontrol sistemi PLC donanım ihtiyacını tamamen ortadan kaldırır. Herhangi bir PLC yazılımı IOLITE çıkışlarını tam olarak kontrol edebilir.

Yalnızca tercih ettiğiniz EtherCAT tabanlı gerçek zamanlı kontrol yazılımı gerekir ve IOLITE sistemi aktüatörleri çalıştırabilir.
Artık iki sisteme ihtiyaç yoktur, bir sistem her şeyi yapabilir – Dewesoft IOLITE.

IOLITE Giriş ve Çıkış DAQ Modülleri

IOLITE kasaları, her biri yüksek kaliteli giriş ve çıkış amplifikatörlerine sahip 12 IOLITE yuvası (IOLITEr) veya 8 IOLITE yuvası (IOLITE) ile yapılandırılabilir. Şu anda aşağıdaki amplifikatörler mevcuttur:


6xSTG:
 Evrensel analog ve strain gage amplifikatörler. Termokupl, RTD, LVDT, akım ve IEPE ölçümlerine genişletme için Dewesoft akıllı arayüz DSI adaptörleri ile uyumludur.


8xLV:
 İzole 8 kanallı alçak gerilim modülü. Bu modül, yüksek doğruluk ve yüksek kanaldan kanala ve kanaldan toprağa izolasyon nedeniyle genel amaçlı bir voltaj girişi veri toplama modülü için mükemmel bir seçimdir.


8xTH:
 İzole edilmiş evrensel termokupl amplifikatör. Herhangi bir termokupl tipi sensörü destekler.


8xRTD:
 İzole edilmiş evrensel PTx sıcaklığı, direnci ve voltajı.


32xDI: 
32 kanallı dijital giriş modülü.


32xDO:
 Watchdog işlevselliğine sahip 32 kanallı dijital çıkış modülü.Tüm IOLITE DAQ modülleri, hem DAQ hem de gerçek zamanlı kontrol için paralel olarak iki bağımsız EtherCAT veri yolu ile donatılmıştır. Tüm DAQ modülleri IOLITEr veya IOLITEs kasasına monte edilebilir.

6xSTG – Üniversal Gerinim Ölçer Amplifikatör

Kanal başına örnekleme hızı 20 kS/sn ile altı kanallı evrensel diferansiyel analog. Bu modül şunları toplayabilir:

 • 50 V’a kadar analog voltaj
 • Tam, yarım ve çeyrek köprü gerinim ölçer kanalları
 • Potansiyometre
 • IEPE, Termokupl, RTD, Akım ve LVDT kanalları (DSI adaptörler kullanarak)

Ayrıca, güç sensörlerine kanaldan bağımsız programlanabilir güç kaynağına sahiptir.

8xLV – İzole Alçak Gerilim Modülü

İzole 8 kanallı alçak gerilim modülü. IOLITEi-8xLV, yüksek doğruluk ve yüksek kanaldan kanala ve kanaldan toprağa galvanik izolasyon nedeniyle genel amaçlı bir voltaj girişi veri alımı için mükemmel bir seçimdir.

IOLITE-8xLV DAQ modülünün başlıca özellikleri:

 • İki Giriş Aralığı: ± 100 V ve ± 10 V. İsteğe bağlı olarak ± 10 V ve ± 1 V giriş aralıkları ile de mevcuttur.
 • Veriler, 20 kS/sn’ye kadar örnekleme oranı ile 8 kanalın hepsinden aynı anda toplanabilir.
 • 26 kHz kesme frekanslı analog kenar yumuşatma filtresi içerir (3. mertebe(derece), Butterworth).
 • İki farklı giriş konektörü türü vardır: BNC veya Terminal bloğu.

8xTH – Evrensel Termokupl Modülü

İzole edilmiş evrensel termokupl modülü, K, J, T, R, S, N, E, C, U, B tipi her tür termokupldan veri alabilir. Yazılım donanımda bulunan LED göstergesi sayesinde sensör hatalarını tespit eder.

88xRTD – Evrensel Dirençli Termometre (PTx) Modülü

8 PT tipi için izole edilmiş evrensel PTx sıcaklık, direnç ve voltaj giriş kanalı

 • PT100,
 • PT200,
 • Pt500,
 • PT1000,
 •  PT2000

Yazılım donanımda bulunan LED göstergesi sayesinde sensör hatalarını tespit eder.

32xDI – Dijital Giriş Modülü

Vidalı terminal ve güç kaynağı ile dijital giriş modülü, yüksek kanal sayısı, veri toplama ve kontrol uygulamaları için mükemmeldir.

32xDO – Dijital Çıkış Modülü

Vidalı terminal ve güç kaynağı ile dijital çıkış modülü, geri bildirim izlemeli kontrol uygulamaları için mükemmeldir. Modül ayrıca watchdog işlevi görevi de görür.

Yedek (Redundant) Güç Kaynağı

Her IOLITE veri toplama sistemi, ideal ve güvenilir front-end sistemi için özellik setini tamamlayan yedek bir güç kaynağı ile donatılmıştır.

Eğer birincil güç kaynağı arızalanırsa, sistem herhangi bir kesinti veya sistem kapatma/yeniden başlatma olmadan ikincil bir güç kaynağı tarafından çalıştırılır.

Geribildirim İzleme

Gerçekten şaşırtıcı olan şey, IOLITE DAQ sisteminin operatöre günlük kullanımda ve kontrol sistemlerini ayarlarken verileri alma ve izleme yeteneği kazandırmasıdır.

Veri toplama veri yolundaki giriş kanallarını izlemenin yanı sıra, sistem kontrolörden gelen çıkışları da izleyebilir. Diyelim ki basıncı kontrol ederek kapama valfini ayarlıyoruz. DEWESoft basınç sinyalinin yanı sıra kontrolörden gelen ve tamamen senkronize edilmiş dijital çıkış sinyalini gösterebilir.

Bu, operatörün kontrol sisteminin her seferinde doğru çalıştığını kanıtlamasını sağlar.

IOLITEr – 19 inç Raf Tipi Kabin Montaj Kasası

Standart IOLITE alüminyum kasa uyumludur ve herhangi bir 19 inç raf tipi kabine monte edilebilir. Bu, test yatağı kurulumları için mükemmeldir.

IOLITEr kasa yüksekliği 4U’dur ve 12 adede kadar IOLITE I/O modülünü barındırabilir.

IOLITEs – Rugged Kasa

19 inç raf tipi kabine uyumlu kasaya ek olarak, IOLITE DAQ sistemi, SIRIUS veri toplama cihazlarıyla uyumlu bağımsız sağlam alüminyum kasada da mevcuttur.

IOLITE kasası, IOLITE giriş ve çıkış parçaları için 8 yuva sağlar.

IOLITE kullanımını daha iyi açıklamak için gerçek hayattan bir örneğe bakalım.

Otomotiv dayanıklılık test tezgahları, çok hassas veri elde etmek için yüzlerce giriş kanalı gerektirir. Kuvvet, tork, doğrusal veya açısal hareket ve daha fazlasını kaydetmeleri gerekir ve her şey yüksek hassasiyet ve hızlı örnekleme hızlarıyla elde edilmelidir.

Tipik olarak, veri toplama cihazları analog çıkışlar aracılığıyla testleri kontrol eden PLC’lere bağlanır. Böylece sinyal koşullandırmadan gelen her analog çıkış PLC girişlerine bağlanır. Yüzlerce sinyal… yüzlerce kablo… uzun kurulum süreleri ve her şeyi bağlamak için çok çalışma.

Ancak IOLITE ile, tüm bu verileri gerçek zamanlı olarak yakalamak ve daha sonra IOLITE analog, dijital veya CAN çıkışları aracılığıyla eylemleri gerçekleştirmek için sadece tek bir Ethernet dijital arayüzü gereklidir.

Son dokunuş olarak, Dewesoft yazılımı kontrolörün performansını izleyerek kontrolörün ve aktüatörlerin kusursuz çalıştığından emin olur.

IOLITE, Endüstri 4.0 otomasyonu, otomotiv test tezgahları, havacılık bileşen testi, yapısal izleme ve uyarma için mükemmeldir.

Bu çift veri yolu teknolojisinin şimdiye kadar yapılmış en güçlü Avrupa yapımı roketi için yeni bir motor test etmek de dahil olmak üzere dünyanın en gelişmiş sistemlerinin test edilmesinden ve kullanılmasından çok memnunuz.

Gerçek Hayattan Bir Örnek – Dayanıklılık Testleri