Teknik Bilgiler

”Pass-by Sound” Testi ile Tren Gürültü Kirliliğinin Azaltılması

Trenler her gün taşımacılık için gereklidir, ancak tam olarak sessiz değildirler. Kentsel, banliyö ve kırsal alanlarda gürültü kirliliği kaynakları içerisinde yer alırlar. Korna ve düdük seslerinin yanı sıra, tren gürültüsünün en büyük kaynağı raylar üzerinde yuvarlanan tekerleklerdir.

DEKRA mühendisleri Hollanda’daki gürültü kirliliğine sebep olan sesin ölçümü için yeni bir DAQ (veri toplama) ölçüm sistemine ihtiyaç duyuyorlardı. Sistemin kurulum süresini kısaltmak ve verimliliği artırmak gerekiyordu. Ayrıca dağlardan banliyölere, şehirlerin ortasına kadar çok çeşitli yerlerde hızlı bir şekilde kurulabilecek bir sistem ihtiyaçları mevcuttu.

Sistemin optik sensörler tarafından tetiklenebilir olması gerekiyordu, böylece tren tam olarak bir konumdan geçtiğinde ölçüm başlayacaktı. Sistemin ham verilerden türetilmiş değerleri hesaplayabilmesi ve daha sonra bunları çevrim dışı analiz için dışa aktarabilmesi gerekiyordu.

Bir demiryolu köprüsünde (2) kurulan mobil DEKRA ölçüm istasyonu yukarıda gösterilmektedir. Bir dizi mikrofon dikey bir çubuğa monte edilmiş ve üst kısmına yakın bir yerde optik tetik sensörü tetiklenmiştir (1). Mühendisler ölçümleri Mobil Ölçüm aracının (3) konforunda gerçekleştirmekte ve izlemektedir.

DEKRA Rail, küçük boyutu ve yüksek performansı nedeniyle Dewesoft’un SIRIUS DAQ sistemini seçti. Bu küçük sistem, başta mikrofonlar olmak üzere birden fazla sensörle uyumlu sekiz adet yüksek bant genişliğine sahip analog giriş sağlamaktadır. Her analog girişteki çift 24 bit ADC’ler, ayrıntılı akustik analizler yapmak için gerekli olan 160 dB’den daha yüksek bir dinamik aralık sağlar. SIRIUS sistemi, Sınıf I ses seviyesi ölçer için IEC 61672 gerekliliklerini karşılamaktadır.

SIRIUS 8 kanallı modüler DAQ cihazı

Üst düzey analog girişlere ek olarak SIRIUS, optik sensörlerle uyumlu dijital girişlere sahiptir. DewesoftX yazılımı ve Octave bant analizi, FFT ve ses seviyesi analizi modülleri de aynı derecede önemlidir. Yazılım ayrıca C++ komut dosyası aracılığıyla kolayca genişletilebilir ve mühendislerin özel hesaplamalar yapmasına olanak tanır.

SIRIUS, Leq, Lim, LE, Lmin, Lmax, sınıflandırılmış ses seviyeleri ve çok daha fazlası gibi çıkış kanallarının gerçek zamanlı hesaplamasını içeren güçlü bir DAQ sistemi üzerinde çalışan eşzamanlı tepe seviye tespiti ile frekans ve zaman ağırlıklı analiz sunar.

Mobil ölçüm aracının içinde: mikrofon giriş amfileri (1), Tetikleme girişleri (2), SIRIUS DAQ cihazı (3) ve bir PC üzerinde çalışan DewesoftX DAQ yazılımı (4), yakınlardan geçen bir tren (5)

Mikrofonlar yola paralel olarak yerleştirilmiştir. Sonuçlar aşağıdaki şekilde yıldızla işaretlenmiş her noktada güncellenir.

Mühendisler, kendi geliştirdikleri raporlama araçlarını ve şablonlarını kullanarak raporlar oluşturabilmek için DewesoftX yazılımından otomatik veri aktarımı kullandılar.

DewesoftX ölçüm ekranı

DEKRA mühendisleri birkaç dakika içinde bu uygulama için ideal ekranı oluşturmayı başardılar. Ekranın üst kısmına yakın dört yeşil gösterge lambası, dört tekerlek setinin de tetikleyiciler tarafından algılandığını ve hesaplamaların devam ettiğini gösterir. Ekrana daha yakından bakıldığında, üstteki grafik tetikleyicileri ve zaman içindeki sinyal seviyelerini göstermektedir. Sol alt bölümde, koyu tonların hesaplanan T süresi boyunca RMS değerlerini, açık tonların ise LAFp_Max tespit edildiğinde anlık spektrumları gösterdiği dört set A ağırlıklı gürültü spektrumu gösterilmektedir.

Dijital göstergeler sağ alt gruplaması farklı ses basıncı seviyelerini, kullanılan hesaplama süresini (T) ve tespit edilen tren tekerleklerinin sayısını gösterir.

Daha fazla bilgi elde etmek ve hesaplamaların tetikleyicilerle zaman uyumlu olduğundan emin olmak için DewesoftX içindeki Özel Komut Dosyası kullanılmıştır. Test verimliliğini artırmak için DewesoftX yazılımı içindeki test otomasyon yetenekleri de kullanıldı. Komut dosyası oluşturma ve sequencer hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen makalenin tamamına bakın.

Tetiklenen sonuçların otomatik olarak hesaplanıp dışa aktarılmasına ek olarak, DEKRA mühendisleri ayrıca ölçülen verilerin analiz sonrası gerçekleştirilebilmesini ve geçmiş verilerle karşılaştırılabilmesini talep etti.

Sonuç

DEKRA mühendisleri yeni sistemin yeteneklerinden ve kullanıcı dostu olmasından memnun. Önemli işlerini her zamankinden daha kolay ve daha hızlı yapabilmelerinin yanı sıra yeni özelliklere ve yeteneklere de sahipler. Ölçülen veriler her zamankinden çok daha yüksek bir bant genişliğine ve dinamik aralığa sahip ve zaman geçmişi verileri ile akustik veriler mükemmel bir şekilde senkronize ediliyor.