Teknik Bilgiler

Tork Sensörü Nedir?

Tork transdüserleri, şaftın bir torkuna karşılık gelen burulmayı (Yüzey kesme gerilimi) bir elektrik miktarına (Voltaj) dönüştürür ve daha sonra kayar halka, fırça, döner transformatör ve foto iletimi yoluyla çıkış sinyalleri verir.
Duruştan yüksek hızlı dönüşe kadar olan koşullar altında hedef nesneden iletilen torkun doğru ve kolay bir şekilde ölçülmesini sağlarlar.
Tüm bu dönüştürücüler, algılama elemanı için gerinim ölçerler kullandığından, zorlu koşullar altında uzun süreli çalışma için bile kesin ve kararlı ölçüm sağlanır. Bu nedenle, sadece deneyler ve araştırmalar için değil, aynı zamanda endüstriyel ölçüm için de yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Tork sensörleri, dinamik tork sensörleri ve statik tork sensörleri olarak ikiye ayrılır. Statik tork sensörü ayrıca reaksiyon tork sensörü olarak da adlandırılabilirken dinamik tork sensörü, temassız tork sensörü veya döner tork sensörü olarak da adlandırılabilir. Tork sensörleri, çeşitli dönen veya dönmeyen mekanik bileşenler üzerindeki tork algısını algılamak için kullanılır. Tork sensörü, burulmanın fiziksel değişikliklerini hassas elektrik sinyallerine dönüştürür. Tork sensörü, yüksek hassasiyet, hızlı frekans tepkisi ve iyi güvenilirlik avantajlarına sahiptir.

Yaygın tork sensörleri, gerinim ölçerin uygun şekilde tasarlanmış bir şafta bağlanması ile gerinim ölçer teknolojisi kullanılarak ölçülür. Tork ölçümü için, 45 derecelik uygulamalar için gerinim ölçer (strain gage) ve dairesel bir şaft yeterlidir. Bununla birlikte, cihazın tasarımı ve konfigürasyonu uygulamaya göre belirlenecektir, maksimum sinyal çıkışını elde etmek için şaft dolu veya boş olabilir ve enine kesiti çapraz, kare veya diğer özel tasarımlardan farklı olabilir. Kayma gerilimi, bir eksene burulma uygulandığında, onun deforme olmasına neden olur.

Gerinim ölçeri tork miline 45° yatay şekilde bağlayarak ölçüm alınır. Eksendeki kayma gerilmesi, mil boyunca aynı olduğundan, gerinim ölçer, mil boyunca herhangi bir noktaya yapıştırılabilir. Bununla birlikte, strain gageleri mekanik arayüzde indüklenebilecek yanlış gerilimlerden mümkün olduğunca uzağa, merkeze yerleştirmek yaygın bir uygulamadır.

RMC olarak dünyanın en iyi tork sensörü üreticilerinden olan Kyowa ve GMT tork sensörleri ile çalışmaktayız.

Döner (Rotary) Tip Tork Sensörleri

Sabit (Static) Tip Tork Sensörleri

Tork sensörü uygulamaları şunlardır:

  • AC/DC motor, servo motor, step motor testleri.
  • Otomobil motoru, dizel motor, direksiyon dişlisi, araç gövdesinin genel katı burulması ve diğer parçaların işlenmesinin kontrolü ve tespiti.
  • Elektrikli (el) aktüatörler, çeşitli vanaların otomatik açılıp kapanma kontrolü.
  • Petrol çıkarma ve rafine etme süreçlerinin kontrolü ve izlenmesi, yangın (su) elektrik üretim ekipmanlarının izlenmesi, cevher eleme kontrolü ve rüzgar enerjisi üretim ekipmanlarının izlenmesi.
  • Çeşitli malzemelerin tork ömrü testi.
  • Çeşitli motorların, pompaların, döner makinelerin, CNC ve otomatik takım tezgahlarının torkunu, gücünü ve dönme hızı tespiti.
  • Viskozimetre ve elektrikli (pnömatik, hidrolik) tork anahtarını test etmek ve kalibre etmek için kullanılabilir.