Teknik Haberler

TUBİTAK RUTE’ye Test & Ölçüm hizmeti sağladık

RMC Mühendislik olarak hizmet kapsamında sunduğumuz Titreşim ölçümleri konusunda TUBİTAK RUTE firması ile çalışmaktayız. Projede, sağladığımız Titreşim ölçüm hizmeti kapsamında 2 farklı tren motorunun belirlenen RPM’lerde çalıştırılması esnasında titreşim verisi toplanmıştır.

Test sırasında RPM artışı kademeli olarak uygulanırken, ivme değerlerini ölçmek için 6 farklı noktadan üç eksenli ivmeölçer sensörleri uygulanmıştır. İvme verileri toplandığı esnada senkron olarak CAN hattı üzerinden RPM verisi toplanmıştır. Toplanan ivme verileri işlenerek, ivme verisinden hıza geçilerek istenilen değerler ile karşılaştırılmıştır.

Uygulama ve Ölçüm Hizmeti RMC Mühendislik tarafından yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında Dynalabs marka ivmeölçerler kullanılmıştır.

Veri toplama sistemi olarak 16 analog kanallı ve 1 CAN kanallı, 200 kS/s örnekleme hızına sahip DEWESoft marka SIRIUS-HD-16xSTGS ve 8 analog, 8 digital (counter) ve 2 CAN kanallı, 200 kS/s örnekleme hızına sahip DEWESoft marka DEWE-43A cihazı kullanılmıştır.