Teknik Bilgiler

Veri Toplama Geçmişi – Şerit Grafik Kaydedicilerden Dijital DAQ’ya

Veri Toplama Geçmişi – Şerit Grafik Kaydedicilerden Dijital DAQ’ya

Bu makalede, Veri Toplama geçmişi hakkında bilgi edineceğiz ve şunları yapacaksınız:

 • Veri edinmenin nasıl başladığını ve nasıl geliştiğini gör
 • On yıllar boyunca önemli DAQ teknolojileri hakkında bilgi edin
 • Mevcut durum DAQ teknolojisini ve bugün nasıl kullanıldığını anlayın

Giriş

Çoğu insan veri kaydı kavramına aşinadır. NASA’nın ilk günlerinden filmler izlediyseniz , kağıt bazlı grafik kaydedicilerden oluşan bankalar gördünüz, sonsuz dalgalı çizgiler çıkardı. Bunlar grafiksel video görüntülemeden önceki günlerdi. Kağıt , ölçülen sinyallerin gerçek zamanlı olarak görüntülenmesini sağlamanın en kolay yoluydu.

Ayrıca, EEG, EKG makinelerini, hem de kâğıt tıbbi okumalarını görüntüleyen ve taahhüt eden kağıt çıktılarının yanı sıra deprem verilerini temsil etmek için çizgiler çizen sismografları da görmüş olabilirsiniz.

Testin ilk günlerinde, metre okumalar kâğıda elle yazılmış olması gerekiyordu ve sonra sonuçlar çevrimdışı analiz edildi. Sonunda, teknoloji ölçümlerin kasete ve daha sonra bir kalem kullanılarak sürekli bir grafiğe kaydedilmesine izin verdi. Manyetik kaset ve kağıt tabanlı grafik kaydediciler, 1980’lere kadar bilimsel verilerin kaydedilmesinde baskın yöntemlerdi.

Kaset ve grafik kâğıdı kayıt cihazlarını günümüzün dijital veri toplama cihazlarının öncüsü olarak görüyoruz.

Veri Toplama Sistemi nedir?

Bir veri toplama sistemini, fiziksel olaylardan gelen analog elektrik sinyallerini dijital alana dönüştüren ve daha sonra ilgili yazılımın kontrolü altında veri görselleştirme, depolama ve analiz için bir bilgisayar kullanan bir cihaz (DAS veya DAQ cihazı) olarak tanımlıyoruz. 

Başka bir deyişle, DAQ analog dalga formlarını dijital verilere dönüştürür. Analog sinyaller dijital verilere dönüştürüldüğünde, yazılımı çalıştıran bir bilgisayar tarafından kolayca işlenebilir.

Veri Toplama Sistemlerinin Tanımlanmasında Kullanılan Yaygın Terimler şunları içerir:

 • DAS veya DAQ– “veri toplama” teriminin yaygın bir kısaltmasıdır. Veri toplama hakkında daha fazla bilgi için Veri toplama  – DAQ veya DAS nedir ? makalesine gidin.
 • Bilimsel Ölçüm Cihazı– gerilme, basınç, titreşim, sıcaklık ve daha fazlası gibi fiziksel olayları ölçen ve kaydeden bir araçtır.
 • Analog Sinyaller– voltaj, akım, gerinim, basınç, titreşim, sıcaklık ve daha fazlası gibi gerçek dünyadan fiziksel olaylar.
 • Giriş ve Çıkış– tipik olarak modern dijital veri toplama sistemlerinin çeşitli giriş ve çıkışları vardır. Giriş, belirli bir sinyalin veya verilerin okunabileceği ayrı bir kanal olarak sayılabilir. Benzer şekilde, çıktı diğer cihazlara veya sistemlere veri beslemek için kullanılır.
 • Türetilmiş Sinyaller– iki veya daha fazla özellikten türetilmiş ölçülen büyüklükler, kuvvet gibi, kütlenin ivme ile çarpımı olarak hesaplanması.
 • Sinyal Koşullayıcılar– sensörler ve veri toplama A / D dönüştürücü arasında arabirim sağlayan elektronik ön amplifikatörler. Sinyal koşullandırma devresi de denir. Sinyal koşullandırma hakkında kılavuzda daha fazla bilgi edinin. Sinyal koşullandırma nedir ?

Veri Kaydedici Çeşitleri

Bu makale özellikle endüstri, havacılık, otomotiv ve güç testi alanlarında kullanıldığı gibi bilimsel ölçüm uygulamaları için geliştirilmiş veri kaydedicilere değinmektedir. Bunlar arasında bu temel türleri içerir:

 • Veri kaydedicileri
 • Şerit Grafiği Kayıt Cihazları
 • Kaset Kayıt Cihazları
 • Işık Demeti Osilografları
 • Veri Toplama Sistemleri

Bu makale Veri Toplama (DAQ) Sistemlerine odaklanacaktır, ancak yukarıda listelenen diğer veri kaydedicilerden bahsetmeye değer ve elbette genel olarak veri toplama geçmişinin bir parçasıdır.

 

Veri kaydedicileri

Veri Kayıt Cihazları, daha düşük örnekleme hızlarına sahip oldukları ve günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar boyunca yavaş değişen verileri kaydetmeleri gerektiği için DAQ sistemlerinden ayrılır. Ayrıca, veri kaydediciler tipik olarak çok daha küçük, daha ucuz ve oldukça portatiftir.

 

Şerit Grafik Kayıt Cihazları

Şerit Grafik Kaydediciler, bazen osilografik kaydediciler olarak da adlandırılır, başlangıçta hareketli bir grafik üzerinde gelen sinyalleri izleyen hareketli kalemlere dayanırlardı. Veri kaydedicilerden daha hızlı olsalar da, kalemin kağıdın ızgaralı genişliğinde ileri geri hareket kabiliyeti ile sınırlıydılar. Bu bant genişliği tipik olarak 40 ila 70 Hz veya saniyede kez ile sınırlıydı.

Bu nedenle, sinyal koşullandırma amplifikatörleri sensörünün analog bant genişliğine bakılmaksızın, şerit grafik kaydedicinin bant genişliği, bir kalemin belirli bir genişlik boyunca ileri geri hareket etmesinin fiziği ile sınırlıydı. Grafik kaydediciler, başlangıçta gerçek zamanlı bir ekrana sahip olmayan bilgisayar tabanlı DAQ sistemlerine paralel olarak sık sık kullanıldı.

 

Kaset Kayıt Cihazları

Kaset Kayıt Cihazları (enstrümantasyon için kullanılır) kağıt bazlı şerit grafik kayıt cihazlarından daha üstün bant genişliği sunar ve uzun kayıt süreleri sunar. Ancak, sayısal bir ekranın mevcut olduğu bazı durumlar dışında, gerçek zamanlı veri ekranı yoktur. Gerçek zamanlı ekranlı DAQ sistemlerinin ortaya çıkmasından önce kaset sistemleri genellikle şerit grafik kaydedicilere paralel olarak kullanıldı.

 

Işık Demeti Osilografları

Işık Demeti Oscillographs, kağıt tabanlı bir kayıt cihazının yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyduğu bir çözümdü. Işığa duyarlı kağıt olarak yüksek yoğunluklu bir ışık demeti hedeflemek için küçük bir ayna kullanarak, şerit grafik kaydedicilerden çok daha yüksek bant genişlikleri elde edilebilir.

Test süresi çok kısadır. 200 feet kağıt bile, çalıştırılması gereken hızlarda saniyelerden fazla sürmez. Gümüş bazlı kağıt son derece pahalıdır ve ortam ışığına maruz kaldığında solmaya eğilimlidir.

İlk Veri Toplama Sistemleri

Amerikalı bilgisayar şirketi IBM ,1960’ların başında özellikle bilimsel verileri kaydetmeyi amaçlayan bilgisayarlar geliştirdi. Bu, IBM 7700 Veri Toplama Sistemi ile başladı ve varisi IBM 1800 Veri Toplama ve Kontrol Sistemi ile devam etmektedir.

Bu kişisel bilgisayarın (PC) ortaya çıkmasından çok önce, bu nedenle bu sistemler büyük ölçekli ve çok pahalı bilgisayarlardı ve işlerini yapmak için önemli programlama ve kurulum gerektiriyordu. Ancak veri kaydında ileriye doğru büyük bir adım attılar ve doğrudan bugünün PC tabanlı veri toplama sistemlerine yol açtılar.

Boyutları, ölçekleri ve maliyetleri nedeniyle bu IBM veri toplama sistemleri öncelikle hükümetler ve hükümet taşeronları, NASA olmak üzere, çeşitli askeri şubeler ve taşeronları da dahil olmak üzere çok büyük devlet taşeronları tarafından kullanıldı.

Kağıt Şeridi Grafik Kaydedicileri Dönemi

Veri kaydetme ve izleme uygulamalarının çoğunda kullanılan grafik kaydediciler ve kaset kaydedicilerdi. 1960’larda en iyi bilinen kağıt grafik kaydedici üreticisi oldu Brush.Daha sonra adı Brush / Clevite oldu ve sonunda Gould, Inc adı ile bilinmektedir.

Osilografik kayıt cihazları olarak da bilinen bu kağıt grafik kayıt cihazları, basınçlı mürekkep sistemleri için en iyi şekilde karakterize edildi; buradaki hareketli kopya kalemi, mürekkebi kil bazlı bir kağıdın yüzeyinde ince bir balmumu tabakası altına enjekte etti. Mürekkep tabanlı sistemlerde ve aslında tüm şerit grafik teknolojilerinde açık lider Gould Electronics (daha sonra Gould Instrument Systems olarak değiştirildi) idi.

Gould (eski adıyla Brush – Clevite), 1960’lardan 1980’lere kadar kağıt kayıt cihazlarının “Cadillac markası” olarak kabul edildi. Ar-Ge’ye büyük yatırımlar yaptılar ve Metrisite® temassız servo-döngü sistemleri de dahil olmak üzere doğruluk ve doğrusallığı artıran birçok önemli yeniliğin patentini aldılar. Gould daha sonra daha ucuz sistemler üreten şirketlerle rekabet etmek için ürün yelpazesine termal duyarlı kağıt ekledi.

Gould, 1990’larda Gould’un tekliflerinden çok daha ucuz ve aynı zamanda çok iyi inşa edilmiş termal dizi kalem modelleri ile pazara giren bir Japon üreticisi olan “startup” markası Watanabe (daha sonra “ Graphtec Corporation ” olarak değiştirildi) tarafından gölgede bırakıldı. dürüst. Termal kalemler tarafından yapılan kayıtlar Gould’un basınçlı mürekkep sisteminin rakipsiz çekiciliğinden yoksun olsa da, onlarla çok daha az bakım yapıldı, bu nedenle zaman ve para tasarrufu sağlandı.

Osilografik kağıt kayıt cihazlarının ilk günlerinde bir başka önemli üretici, daha sonra Hewlett-Packard tarafından satın alınan Sanborn idi . Şirket, hareketli kağıt üzerinde çizgiler yapmak için ısıtmalı kalem ve termal olarak hassas kağıt kullanan termal sistemleriyle en iyi biliniyordu.

1980’lerde bir başka yükseliş, çoğunlukla tıbbi uygulamalar için Rhode Island merkezli bir OEM kayıt cihazı üreticisi olan Astro-Med idi . Genel pazar için kendi son kullanıcı modellerini tanıttılar ve osilografik kayıt cihazı pazarında Gould ve Graphtec ile rekabet ettiler.

Bant Genişliğini Artırma

Hareketli kalem sistemlerinde yapılan tüm gelişmelere rağmen, yine de kalemin kütlesi (aka “stylus”) nedeniyle doğal bant genişliği sınırlaması ile karşı karşıya kaldılar. Çok sayıda veri toplama uygulaması için daha yüksek bir bant genişliği çözümü gerekiyordu.

Bu , Honeywell’in 1858 Visicorder gibi ışık demeti osilografının (LBO) geliştirilmesine yol açtı . Bu sistemler, bir aynayı çok hızlı bir şekilde hareket ettirmek için bir galvanometre kullandı ve bu da ışığa duyarlı bir kağıda ışık demeti hedefledi. Aynanın çok düşük kütlesi ve yüksek hızlı kağıt motorları çok yüksek bant genişliklerinin elde edilmesini sağlamıştır. Dezavantajı ışığa duyarlı kağıdın çok yüksek maliyeti ve ortam ışığına maruz kaldığında solma eğilimi idi.

Kaset Kayıt Cihazlarına Geçiş

Kaset kaydediciler, LBO’lar da dahil olmak üzere kağıt kaydedicilerden çok daha yüksek bant genişliği avantajına sahipti, ancak grafik bir ekrana sahip olmama dezavantajı vardı. Kaset kaydediciler de uzun süre çalışabilir.

FM (frekans modülasyonlu) kaset kaydediciler 1960’lardan 1980’lere kadar çok miktarda veri kaydetmenin en iyi yolu olarak kaldı. Günümüzde hâlâ kullanılmaktadır, ancak giderek PC tabanlı veri toplama sistemleri kullanılmaktadır.

1960’larda NASA tarafından yazılanlar gibi kritik iş uygulamalarında, kaset kaydediciler ve kağıt grafik kaydediciler, IBM 7700 ve 1800 gibi ana bilgisayar sistemleri ile birlikte her sistemin en iyi kalitelerini sağlamak için paralel olarak kullanıldı.

Bu öncü teknolojiler 1970’lerde ve 1980’lerde gelişmeye devam etti. En büyük teknolojik gelişme, hareketli kalemlerin faks makinesi için icat edilen termal dizi yazıcı kafalarıyla değiştirilmesiydi.
Bu, bir kalemi ileri geri hareket etme ihtiyacını ortadan kaldırarak bant genişliğini önemli ölçüde artırdı. Mikrodenetleyici ekleme ve verileri yazıcı kafasına göndermek için sayısallaştırma gereksinimi ile birlikte geldi, bu da metin ve diğer öğeleri kağıda yazdırma yeteneği gibi eşlik eden birçok geliştirmeye yol açtı.

Kağıt kayıtlarında bir yazıcı kafasını başarıyla kullanan ilk şirket Gould’du. Onları Watanabe (daha sonra Graphtec ve Western Graphtec olarak bilinir ) ve Astro-Med, Inc. (bugün Astro-Nova Inc. olarak bilinir )  izledi.

İlk PC Tabanlı Veri Toplama

1980’lerin ortalarına gelindiğinde ABD şirketi National Instruments Corporation , düşük maliyetli kişisel bilgisayarlara takılabilen GPIB veri toplama kartları ve analogdan dijitale dönüştürücü kartlar (DAQ kartı) gibi temel bileşenler satıyordu.

Ek olarak bir veri toplama platformu olarak PC kullanmak en önemli atılımdı, bu sistemin en önemli bileşeni olarak adlandırılan bir yazılım programı olan LabVIEW , 1986 yılında piyasaya Macintosh kişisel bilgisayar platformu için.

LabVIEW kullanarak mühendisler, bilgisayar monitöründe veri işleme, analiz ve gerçek zamanlı görüntüleme için çok çeşitli yerleşik işlevlerle kendi veri toplama sistemlerini (DAQ sistemi) geliştirmek için grafiksel programlama ortamlarını kullanabilirler.

LabVIEW DAQ yazılımının DOS tabanlı bir IBM PC sürümü, LabWindows / CVI adlı 1989’da PC pazarının büyük kısmını ele almak için piyasaya sürüldü.

Microsoft, ICM PC platformu için Windows grafik işletim sistemini geliştirdiğinde, bilgisayar birden bire Macintosh platformuyla daha karşılaştırılabilir grafik özelliklerine sahip oldu. In 1992 National Instruments, Windows PC’ler için LabVIEW bir sürümünü yayımladı ve o zamandan beri bu uyumluluk korumuştur.

Kağıt Takibi – Kağıt Tabanlı Kayıt Cihazları Dijital DAQ Sistemlerine Nasıl Yanıt Verdi

1990’larda, endüstri liderleri Watanabe (şimdi Graphtec olarak adlandırılır) ve Astro-Med (şimdi Astro-Nova olarak adlandırılır) tarafından üretilenler gibi kağıt tabanlı “yüksek hızlı” grafik kaydediciler ürünlerini hızla mikroişlemcileri içerecek şekilde yeniden tasarladılar. Bu, yerleşik dijital sinyal işleme ve PC tabanlı veri toplama sistemleri ile rekabet etmenin bir yolu olarak üst düzey ürünlerine düz ekran görüntüleme eklemelerine izin verdi.

Kalemlerden Baskı Kafalarına Dönüştürme

1980’lerde önde gelen osilografik kağıt kaydedici üreticileri hareketli kalemleri ve onları termal dizi baskı kafası adı verilen nispeten yeni buluşla yönlendiren galvanometrelerin yerini almaya başlamıştı . Yazıcı kafalarını faks makinesini gerçeğe dönüştürmek için icat etmişti.

Yazıcı kafası, kenarı boyunca bir dizi termal öğeye sahip dikdörtgen bir çubuktur. İlk başta, inç başına 100-200 eleman (“nokta”) vardı, ancak daha sonra 300 dpi’ye yükseltildi (bugün, baskı kafaları 600 dpi ile kullanılabilir). Bu sistemde, sürekli termal olarak hassas kâğıttan oluşan boş bir parça, baskı kafası boyunca bir merdane (katı kauçuklu rulo) ile sürülmektedir. Termal elemanlara enerji verildiğinde ısınırlar ve kâğıt üzerinde küçük bir siyah iz bırakırlar.

Yeterli bilgi işlem gücüyle, karmaşık grafiklerin, metnin ve daha fazlasının kağıda “çizilmesine” izin verir. Böylece, bir yazıcı kafasını kullanan grafik kaydediciler aniden sadece kağıt üzerindeki veri çizgilerini oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda çizgilerin, metnin ve diğer grafik öğelerin “arkasına” ızgara desenleri çizebilir.

Yazıcı kafası teknolojisi nedeniyle, DAS şirketleri dijital verilerle ilk deneyimlerini yaşadı ve PC tabanlı veri toplama sistemlerine doğru hareket 1990’ların başında başladığında bir başlangıç ​​yaptı.

Veri kaydediciye termal dizi baskı kafası teknolojisi getiren piyasayı yönlendiren şirketler, TA serilerini, ardından WR serileriyle Graphtec’i ve MT8500 modelleriyle Astro-Med’i tanıtan Gould’du.

Bu şirketler , uzaktan kumanda ve düşük hızlı veri aktarımı için RS232 ve GPIB gibi bilgisayar arayüzleri ekledi . Ancak mühendisler daha fazla bilgisayar bilgisine sahip olduklarında ve bilgisayar ekranları büyüdükçe ve daha fazla görsel çözünürlük sağladıkça, gerçek zamanlı bir kağıt çıktı gereksinimi giderek azaldı. Sonunda, bu ürünlerin birçoğunun grafik baskı özelliği, gerekmedikçe üründen çıkarılabilecek bir “seçenek” haline geldi.

Şimdiye kadar, grafik kaydediciler bile enstrümanlarındaki özel bilgisayar donanımını endüstriyel PC bileşenleriyle değiştirmeye başladılar ve zengin bir geliştirme araçları paketi sağlayan Microsoft Windows uygulamaları gibi veri toplama yazılımlarını geliştirdiler.

“Kendin Yap” dan Anahtar Teslimi DAQ Sistemlerine Geçiş

LabVIEW ve ona katılan veri toplama bileşenlerinin ortaya çıkışı, 1990’ların grafik kayıt cihazlarıyla tam bir tezat oluşturuyordu. LabVIEW, mühendislerin herhangi bir sistem oluşturmasına izin verdi, ancak bunu kendileri yapmak veya programlamak için birine ödeme yapmak ve ardından korumak zorunda kaldılar. Sonuçta ortaya çıkan sistem, mühendisler performansını akredite etmek için dışarıdaki bir şirketi işe almadığı sürece izlenebilir nitelikte değildi.

Grafik kaydediciler ise sınırlı özellik setlerine sahip anahtar teslim enstrümanlardı , ancak  programlama gerektirmeden tak ve çalıştır özelliğine sahiplerdi ve özellikle doğruluk ve kesinlik alanında izlenebilir özelliklere sahiplerdi.

Birçok şirket pazardaki bu boşluğu gördü ve düşük maliyetli PC bileşenlerine dayanan entegre bir araç yarattı. Bunlar arasında en dikkat çekici olanı Avusturya merkezli Dewetron GesmbH adlı bir şirketti .

1997’de arka panelde bir dizi izole edilmiş sinyal koşullandırıcılı ve içinde endüstri standardı bir A / D kartı olan tam entegre bir endüstriyel PC olan PORT-2000’i tanıttılar . Ön panelde sistem kurulumu ve gerçek zamanlı veri görüntüleme için düz panel ekran vardı. Windows işletim sistemi mühendislere aşinaydı ve ortaya çıkan veri dosyalarının işlenmesi konusunda çok fazla esnekliğe izin verdi.

İlk kez, PC tabanlı veri edinimi izlenebilir özelliklere sahip bir araç biçimindeydi ve gün içinde taşınabilir olarak kabul edildi.

 

Bu sistemin ve onu izleyen diğer modellerin zayıflığı, veri toplama yazılımıdır. Dewetron, yıllar boyunca sistemleri için, özellikle LabVIEW kullanılarak oluşturulmuş ve diğeri DASYLab adlı rakip bir grafik programı kullanarak çeşitli yazılım programları geliştirdi (bu program o zamandan beri National Instruments tarafından satın alındı).

 

Ancak 1999’da Dewetron müdürleri Franz Degen ve Herbert Wernigg , zaten veri toplama konusunda uzman olan ve aslında Delphi programlama dilini kullanarak kendi yazılımını geliştiren Dr. Jure Knez adlı genç bir mühendis keşfetti . Jure, Dewesoft Software adlı bir şirket kurdu ve özellikle Dewetron sistemleri için veri toplama yazılımı olacak bir program geliştirmeye başladı . Birkaç test programından sonra Jure ve Dewetron uygulama mühendisi Gerald Zotzek, Dewetron Amerika başkanı Grant Maloy Smith ile çalışmak için ABD’ye gitti. Birlikte Dewesoft 5 DAQ yazılımının genel tasarımını oluşturdular . Dewesoft 5 daha sonra Dewetron veri toplama donanımında barındırılan Dewesoft veri toplama yazılımının piyasada bulunan ilk versiyonu oldu.

2000’li yıllar boyunca, Dewetron donanım ve Dewesoft yazılımının bu evliliği son derece başarılıydı ve onu kullanan şirketler istikrarlı bir şekilde büyüdü. Sadece kullanım kolaylığı nedeniyle değil, her iki şirket de inovasyon yaptığı için bir veri toplama sistemine bağlanabileceklerin sınırlarını zorladı.

Ünlü web kamerasını, analog sinyal alımının yanına senkronize video ekleyerek veri toplama endüstrisinde devrim niteliğinde bir sensör olarak eklediler. Otomotiv veri toplama sektöründeki her şeyi değiştiren otomotiv dünyasından CAN bus da dahil olmak üzere diğer ara yüzler de takip edildi .

Bugün En İyi 10 Veri Toplama Şirketi

Veri Toplama Piyasası Tahmini araştırma çalışmasına dayanarak, veri toplama piyasasının 2019 yılında 1.96 milyar olarak değerlenmiş ve tahmin döneminde (2020-2025)% 7.28’lik bir CAGR kaydederek 2025 yılına kadar 2.73 milyar seviyesine ulaşması beklenmektedir . Veri toplama sistemleri, endüstriyel sektörde gerçek zamanlı karar vermede önemli bir rol oynamaktadır.

Aşağıdaki tablo pazar büyüklüğüne göre en önemli veri toplama şirketlerini listelemektedir. Veri toplama şirketlerinin güncellenmiş listesini görmek için Veri Toplama Şirketlerinin Tam Listesi makalesine gidebilirsiniz.

Dewesoft Tarihinin Tamamı

Dewesoft, kurucusu Jure Knez’in 1990’ların sonlarında veri edinme dünyasına tanıtıldı,aynı zamanda doktora öğrenci, mevcut veri toplama yazılım çözümlerini modern, hızlı değişen bir dünya için çok karmaşık bulmuştur.

Jure, çok basit bir fikirle kendi veri toplama yazılımını (daha sonra Dewesoft 5 olarak anılacaktır) geliştirmeye başladı. Veri toplama yazılımının kullanımı basit olmalı ve test mühendisleri, ölçümler, görselleştirme ve analiz için veri toplama yazılımının programlanması ve bakımına değil, ürünlerin test edilmesine ve geliştirilmesine odaklanmalıdır.

Bu fikre dayanarak Dewesoft Software şirketi doğdu. Dewesoft, veri ölçümü, depolama, görselleştirme ve veri analizine tamamen yeni bir yaklaşım getirmiştir. Kullanımı kolay ve güçlü veri depolama, görselleştirme ve işleme yetenekleriyle Dewesoft Yazılımı sektörde hızla popülerlik kazanmıştır.

Bugün Dewesoft şirketi, uzay araştırmaları, otomotiv, ulaşım, endüstriyel, güç ve enerji, inşaat mühendisliği ve diğerlerinden çeşitli endüstrilerde kullanılan anahtar teslim DAQ sistemleri ile eksiksiz entegre donanım ve yazılım veri toplama ürünleri sunmaktadır.

Aşağıda bazı önemli kilometre taşlarıyla Dewesoft’un zaman çizelgesi bulunmaktadır.

1999 Yılı

Dr. Jure Knez , kullanıcıların basit bir sürükle ve bırak kullanıcı arayüzü ile çeşitli sinyalleri kolayca ölçmesini ve görselleştirmesini sağlayan yeni bir veri toplama yazılımı geliştirmeye başlar.

2000 yılı

Dewesoft resmi olarak 28 Aralık 2000 tarihinde limited şirket olarak Dr. Jure Knez, Andrej Orožen, Franz Degen ve Herbert Wernigg tarafından Trbovlje, Slovenya’da kuruldu.

Şirket, Dewetron’a (Avusturya) stratejik bir ittifak ortağı ve veri toplama yazılımı sağlayıcısı olarak tescil edilmiştir .

Jure Knez, CTO, Andrej Orožen ise şirketin CEO’su olurken, Franz Degen ve Herbert Wernigg zaten Dewetron’un yönetici direktörleri oldukları için yönetim pozisyonu almadılar.

2001 Yılı

Dewesoft 5.0 veri toplama yazılımı yayınlandı. Dewesoft 5.0, ABD ve Asya pazarlarında üretilen ve satılan ilk pazarlanabilir ölçüm yazılım paketidir.

2002 Yılı

Dewesoft DAQ yazılımı ABD ve AB patent ofisinde patentlidir – elde edilen ve matematiksel olarak dönüştürülmüş sinyallerin kişisel bir bilgisayarda (PC) senkronize sunum yeteneği.

2003 Yılı

Dewesoft 6.0 veri toplama yazılımı yayınlandı. Sürüm 6.0, otomotiv, telemetri ve güç ölçümleri ve güç analizi için gerekli temel özellikleri ekler.

Dewesoft , girişimci mükemmelliği nedeniyle Slovenya’daki Finance Business Daily Newspaper’dan tanınır  .

Büyük Atılım – NASA Telemetri Sistemlerinin Dijitalleştirilmesi

2000’li yıllarda, PC tabanlı veri toplama sistemleri kağıt tabanlı sistemlerin yerini aldı. Bu sistemler daha düşük işletme maliyetleri getirmiştir, çünkü geniş, yüksek çözünürlüklü düz panel ekranları, sürekli kağıtların pahalı rulolarına (veya katlanmış paketlere) ve mekanik kağıt sürücüsünün bakımına olan ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. Basılı kopyaya ihtiyaç duyulabileceği durumlarda, PC tabanlı sistemler, toplu olarak satın alınan düşük maliyetli sarf malzemeleri kullanarak verilerin herhangi bir bölümünü standart bir ofis yazıcısına yazdırabilir.

En önemli değişikliklerden biri, 2003 yılında NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki 25 kağıt tabanlı kaydedicinin , LCC’deki (Lansman Kontrol Merkezi) RPS’de (Kayıt ve Oynatma Sistemi Odası) PC tabanlı dijital veri toplama sistemleri ile değiştirilmesiydi.

ABD’nin aydaki insanlı misyonları için 1965’te açılan LCC, Uzay Mekiği programı, Uluslararası Uzay İstasyonu ve yaklaşan aya dönüş ve Mars misyonları da dahil olmak üzere her uzay girişiminde önemli bir rol oynadı.

Dewetron tarafından üretilen yirmi beş model DEWE-4000, LCC’deki eski kağıt kaydedicilerin yerini aldı. Bu sistemler Dewesoft’un Dewesoft 6 veri toplama yazılımına dayanıyordu .

Bu modernizasyonu tamamlamak için, onlarca yıldır kullanılan DAC (dijital-analog) dönüştürücülerin ortadan kaldırılması gerekiyordu. 1960’lı yıllardaki kağıt ve teyp kayıt cihazlarının sadece analog girişleri olduğundan, uzay aracının dijital veri telemetri akışını dijitalden analoga dönüştürmek için tarihsel olarak DAC’lere ihtiyaç vardı.

Yeni PC tabanlı veri toplama sistemleri dijital olduğundan, bu nedenle onlar için doğrudan bir dijital ara yüz geliştirmek mantıklıydı, böylece NASA’nın SCRAMnet ara yüzünden dijital telemetri verilerini ve hatta yüksek hızlı ağ verilerini doğrudan kabul edebildiler.

Buna göre, Dewesoft mühendisleri NASA’da çalışmaya ve bu ara yüzleri yeni edinilen DEWE-4000 sistemleri içinde geliştirmeye görevlendirildi . Bugün hala kullanılmakta olan bu yazılım yükseltmeleri, NASA mühendislerinin NASA’da kullanılan DAQ sistemlerinin her biri içinde telemetri akışından yüzlerce hatta binlerce kanal alımını yapılandırmasını sağlar. Aynı telemetri ara yüzü, bugün hem uzay hem de savunma sektörlerinde Dewesoft’un dünya çapındaki müşterileri tarafından da kullanılmaktadır.

Dewesoft, telemetri projesi için Florida’daki NASA Kennedy Uzay Merkezi’ne ilk ziyareti gerçekleştirdi. NASA, Uzay Mekiği programı için tüm Telemetri İşleme Sisteminin modernizasyonunu üstlenmişti. Dewesoft teklif sahiplerinden biriydi ve daha sonra çözümün kazanan tedarikçisi olarak seçildi.

Dewesoft’un NASA’da NASA PCM Telemetri İşleme Sistemleri vaka çalışmasında dağıttığı son telemetri çözümü hakkında daha fazla bilgi edinin .

2007 Yılı

Dewesoft şirketinin ortaklık yapısı değişti. İlk yazılım geliştirme mühendisi Dewesoft şirketinin% 2 hissesini aldı.

Dewesoft, özel ölçüm görevlerini yerine getirmek için entegre donanım ve yazılım cihazları ve sistemlerine odaklanmak istedikleri yeni bir görev bildirimi geliştirir.

2008 Yılı

Dewetron’un kurucuları ve uzun süredir CEO’ları Franz Degen ve Herbert Wernigg, Dewetron şirketinden ayrılıyor.

Dewesoft, DEWE -43 adlı ilk veri toplama donanımını başarıyla geliştirdi   – çok kanallı veri toplama sistemi, bugün birkaç donanım revizyonundan sonra hala çok popüler. DAQ enstrümanı daha sonra NASA’nın Tech Briefs dergisi tarafından uluslararası “Yılın Ürünü” ödülüne layık görüldü.

Dr. Jure Knez ve Andrej Orozen, Slovenya Yılın Girişimcisi Ödülü’nü aldı.

2009 Yılı

Dewesoft çevrimiçi web mağazası, DEWE-43 ve MINITAUR veri toplama sistemlerini satmak için başlatıldı.

Dewesoft Austria , Dewesoft’un ilk bağımsız uluslararası doğrudan satış ve destek ofisi olarak açıldı.

DEWE-43, NASA Tech Briefs Dergisi teknik dergisinde Yılın Enstrümanı ödülünü aldı .

Dewesoft 7.0 veri toplama yazılımı , tamamen elden geçirilmiş bir grafik kullanıcı arayüzü ve yeni yeteneklerle piyasaya sürüldü.

Dewesoft Hong Kong doğrudan satış ve destek ofisi açıldı.

2010 Yılı

SIRIUS veri toplama sistemi tanıtıldı. SIRIUS, bilgisayarlara USB ve / veya EtherCAT ve Dewesoft’un DualCoreADC teknolojisi ile bağlanan güçlü ve çok yönlü bir sistemdir . Tamamen Dewesoft markası altında satılan ve pazarlanan ilk ölçüm cihazıdır.

SIRIUS veri toplama sistemi SBOX SSD veri kaydedici ile güçlü bir veri işleme bilgisayarı başlattı.

Dewesoft Singapur doğrudan satış ve destek ofisi açıldı.

2011 Yılı

Franz Degen ve Wernigg Dewesoft hisselerini satar ve Dewesoft yöneticilerinin rollerini üstlenirler.

Şirketin 10. yıldönümü Trbovlje’deki ilk uluslararası Dewesoft Ölçüm Konferansı ile kutlandı.

2012 Yılı

Dewesoft X‘in yeni veri toplama yazılım paketi piyasaya sürüldü. Dewesoft X DAQ yazılımı Dewesoft tarihinde bir atılım. Dewesoft ilk kez 3. taraf analog DAQ donanımı desteğini tamamen terk etti. Dewesoft X yalnızca Dewesoft DAQ donanımını destekledi ve gelecekteki veri toplama teknolojilerinin hızlı bir şekilde geliştirilmesini sağladı.

Dewesoft yazılımı artık ticari olarak mevcut değil, bunun yerine müşterilere ömür boyu ücretsiz yükseltmelerle edinilen veri toplama donanımı için bir uygulama olarak ücretsiz olarak verilmektedir.

Dewesoft , Dnevnik günlük gazetesinden Slovenya’daki En Hızlı Büyüyen Şirket Altın Ödülü‘nü aldı .

Dewesoft Almanya ve Dewesoft ABD doğrudan satış ve destek ofisleri açıldı.

2013 Yılı

KRYPTON – dağıtılmış ve saha ölçüm edinimi için EtherCAT teknolojisine dayanan bir veri toplama modülü ailesi piyasaya sürüldü.

Ağustos ayında, ikinci uluslararası Dewesoft Ölçüm Konferansı , dünyanın dört bir yanından 100’den fazla ölçüm uzmanına ev sahipliği yapan Trbovlje Slovenya’da düzenleniyor.

2014 Yılı

Dewesoft şirketi ISO denetimini tamamlar ve 9001 ve 14001 standartları hakkında ISO sertifikasını aldı.

Dewesoft ISO 9001 ve 14001 sertifikaları Dewesoft, girişimcilik ve iş dünyası başarıları için Slovenya Ticaret Odası ödülü ile onurlandırıldı.

2015 Yılı

Şirket şimdi Avusturya, Almanya, ABD, Singapur ve yeni açılan Tayvan’da doğrudan satış ve destek ofislerine sahiptir. Dünya çapında 38 ülkede temsilcilere sahip olmanın yanı sıra.

Dewesoft, R2DB DAQ sistemini başlatır . R2DB, dahili bir veri kaydediciye ve güçlü veri işleme bilgisayarına sahip kompakt, mobil bir veri toplama sistemidir.

Nisan ayında, 3. uluslararası Dewesoft Ölçüm Konferansı Slovenya’nın Laško şehrinde gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından 200’den fazla ölçüm uzmanı, veri toplama teknolojisindeki en son gelişmeleri görmek için katılıyor. Dewesoft X2 veri toplama yazılımı piyasaya sürüldü. Dewesoft X2 yazılımı, Automotive Testing Technology International Magazine tarafından yılın yazılım yeniliği ödülüne layık görüldü .

Dewesoft, MonoDAQ adlı bir şirket kurar. MonoDAQ, Dewesoft’un Dewesoft X veri toplama yazılımı tarafından desteklenen giriş seviyesi veri toplama sistemleri tasarlar ve geliştirir.

2016 Yılı

KRYPTON ONE  – saha ölçümleri için sağlam ve dağıtılmış bir EtherCAT veri toplama sistemi modülleri piyasaya sürüldü.

Şirket, kurucuları ve çoğunluk sahipleri Dr. Jure Knez ve Andrej Orožen ile sahiplik değiştirme sürecine başlar ve çalışanların hisse satın almasını mümkün kılar.

Dewesoft Brezilya doğrudan satış ve destek ofisi Sao Paulo, Brezilya kentinde açıldı.

 

2017 Yılı

Dewesoft, konsepti geliştirir ve yerel donanım girişimlerini desteklemek için Trbovlje’deki iş hızlandırıcısı Katapult’u finansal olarak destekler.

Dewesoft çalışanlarının% 70’i şirket hisseleri satın almakta ve şirket hissedarları olmaktadır.

Dewesoft, İsveç ve Birleşik Krallık’ta doğrudan satış ve destek ofisleri açar.

2018 Yılı

4. uluslararası Dewesoft Ölçüm Konferansı Slovenya’nın Laško kentinde düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanından 400’den fazla ölçüm uzmanı bir hafta boyunca toplanıyor ve gelecekteki veri toplama teknolojilerini tartışıyor ve tanık oluyor.

IOLITE  veri toplama ve gerçek zamanlı kontrol ürün hattı piyasaya sürüldü. IOLITE endüstriyel veri toplama uygulamaları için veri toplama ve gerçek zamanlı kontrol ön uç sistemlerini birleştirir.

Dewesoft, Belçika, Danimarka, Hindistan ve İtalya’da doğrudan satış ve destek ofisleri açar.

2019 Yılı

Dewesoft Avusturya şirketleri satın TVE Elektronische Systeme GMBH ve DEWEnet . Dewesoft’un KRYPTON ONE serisi ultra sağlam, tek kanallı veri toplama modelleri NASA Tech Briefs Magazinde Ayın Ürünü ödülünü kazandı . Yıl 2020 Dewesoft , Slovenya’nın Laško kentinde düzenlenen 5. uluslararası Dewesoft Ölçüm Konferansı 2020’yi duyurdu . Dewesoft Meksika doğrudan satış ve destek ofisi Mexico City ‘ de açılır.