Etkinlikler

Dewesoft’un Genel Merkezinin Büyük Açılışı

Dünyanın önde gelen veri toplama sistemi üreticilerinden biri olan Dewesoft, geçtiğimiz günlerde genişletilen genel merkez binasının büyük açılışında dünyanın dört bir yanından gelen seçkin konukları ve çalışanlarını ağırladı. Mevcut binanın genişletilmesi kapsamında her biri 400 metrekare alana sahip iki kat daha eklendi ve inşaatın tamamlanması ise bir yıldan daha kısa sürdü.

Şirket ayrıca 100’den fazla araç için park alanı inşasına da yatırım yaptı. Park alanı aynı zamanda şirketin üretim bölümünün üzerinde koruma sağlıyor. Dewesoft ayrıca 250 metrekarelik depolama alanı, atıklar için ekolojik bir alan, lojistik için geniş bir bölüm ve şirketin ölçüm cihazlarını test etmek için bir tesis ekledi. Enerji verimliliği yüksek olan bu binaya, binanın enerji ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayan 70kW’lık bir güneş enerjisi santrali kuruldu ve elektrikli araçlar için şarj istasyonları yakında devreye girecek.

Açılışta, başkan ve kurucu ortak Dr. Jure Knez, şirketin küresel bir teknoloji şirketi olarak konumunu sağlamlaştırmak ve büyütmek için 100 yıllık planını açıkladı. Knez, “Dewesoft yüz yıl sonra bile sağlıklı bir Sloven şirketi olacak” dedi. Knez ayrıca Dewesoft‘un merkezinin Sava Vadisi bölgesinde kalacağını da taahhüt etti.

Dr. Knez’e göre, “Bir şirket halka açıldığında ya da bir finans fonuna ait olduğunda, genellikle tutkusunu ve azmini kaybeder. Kısa vadeli kâr, uzun vadeli gelişimden daha önemli hale geldiği anda, bu şirketin ölümü demektir. Biz Dewesoft‘u farklı bir şekilde yönetmek istiyoruz. Bu nedenle hem ölçüm teknolojisinin geliştirilmesinde hem de ortak mülkiyet modelinde sürekli olarak sınırları zorluyoruz. Bunun diğer pek çok Sloven şirket için de en iyi temel olduğuna inanıyorum çünkü şirketlerin istikrara ihtiyacı var. Yerli ve aile sermayesi, yabancı sahiplerin sermayesinden çok daha sabırlıdır. Dewesoft‘un yüz yıl sonra bile sağlıklı bir Sloven şirketi olması için en iyi reçetenin bu olduğuna yürekten inanıyorum” dedi.

Büyük açılış, şirketin ABD’nin kuzeybatısındaki Ohio’da bulunan iştirakinin törenle açılmasından sadece birkaç hafta sonra gerçekleşti. Şu anda yaklaşık 50 kişiye istihdam sağlayan ABD iştirakine 7 milyon dolarlık bir yatırım yapıldı. Dewesoft USA, başta destek teknolojisi ve eğitim merkezi olmak üzere tüm departmanlarını genişletmeyi planlıyor. Bu iki önemli olay, Dewesoft‘un tüm dünyada test ve ölçüm pazarında elde ettiği muazzam başarıyı yansıtıyor.

Rakamlarla Dewesoft

  • Slovenya’daki personel sayısı şu anda 187 kişidir. Slovenya dışındaki çalışan sayısı ise 174’tür. Küresel olarak, çalışan sayısı 2023 yılı sonunda yaklaşık 400’e ulaşacaktır.
  • Geçen yıl çalışan başına katma değer 179 bin Avro’ya ulaşmıştır (Slovenya ortalaması çalışan başına 54 bin Avro’dur).
  • Şirket kârının %85’ini geliştirme ve altyapıya geri yatırmaktadır.
  • Şirket çalışanlara aittir ve tüm sahipler şirkette aktif olarak yer almalıdır.

2023 Yılında Öne Çıkanlar

Dewesoft’un 2023’teki en önemli ürün lansmanı, OBSIDIAN adlı yeni bir veri toplama cihazıdır. Şirket, yenilikleri nedeniyle OBSIDIAN’ın SIRIUS, KRYPTON ve IOLITE ile birlikte bir diğer amiral gemisi ürün olmasını beklemektedir. OBSIDIAN, güçlü bir gömülü işlemciyi openDAQ adı verilen yeni bir açık kaynak yazılım paketiyle birleştirerek daha önce hiç mümkün olmayan bir şekilde bağımsız çalışmayı mümkün kılıyor. Akıllı telefon uygulaması kullanarak uzaktan izlemek ve kontrol etmek dahi mümkündür.

Dewesoft, 2023 yılının ilk yarısında ağır makine ve otomotiv sektörlerindeki müşterilerine çok sayıda başarılı projeyi teslim etmiştir. Öne çıkan başarılar arasında Daimler, Volvo, Volvo Trucks, Caterpillar, John Deere, Siemens Gamesa ve diğerleri bulunmaktadır.

Şirketin hem Slovenya’daki hem de ABD’deki tesislerinin genişletilmesi, şirketin daha fazla ürün üretme ve daha fazla müşteriyi destekleme kabiliyeti açısından da önemlidir.