Teknik Bilgiler

Ground Vibration Test (Tüm uçağın titreşim testi)

Herhangi bir uçak, kanat çırpma ile sınırlandırılan belirli bir uçuş hızı için tasarlanmıştır. Bu nedenle, kanadın doğal frekanslarını etkileyen herhangi bir şey, uçuş hızını düşürme ve uçuş zarfını (Flight envelope) daraltma potansiyeline sahiptir. Bu durum, uçuş yüksekliğinin düşürülmesi, operasyonel maliyetlerini artıracağı ve uçuş sürelerini artıracağı için uçak operatörleri tarafından arzu edilmemektedir.

Müşteri, bir uçak kanadının mod testine ihtiyaç duyan yerel bir uçak faaliyetleri yürüten şirkettir. İşletmecinin mühendislik departmanı olmadığı için bu testi mühendislik hizmeti olarak Dewesoft’un Türkiye’deki ortağı RMC Mühendislik’ten talep etmiştir. Mevcut konfigürasyonun uçuş zarfı (Flight envelope) bilinmiyordu. Bu nedenle, mevcut ve değiştirilmiş konfigürasyon için kanat mod testi yapıldı. Ayrıca, uçak sadece iki günlük çok dar bir zaman dilimi için müsait olduğundan acil bir durumdu.

Öncelikle uçak sınır koşullarının uçuşa benzer olması için uçağın lastiklerinin basıncı düşürüldü. Yalnızca veri doğrulama için yerinde ön modal analizlerin yapıldığı yerlerde testlerin çok hızlı yapılması gerekiyordu. Tüm veri toplama ve uyarma işlemi, Dewesoft Sirius veri toplama (analog çıkışlı Sirius HD ve Sirius STG) ve Dewesoft Modal Shaker MS-440 (440 N çıkış gücü) ile tamamlandı. Kombine Dewesoft donanım ve yazılımının kullanım kolaylığı sayesinde, test kolaylıkla gerçekleştirildi.

SIRIUS DAQ, esnek, modüler, genişletilebilir ve güvenli olacak şekilde tasarlanmış bir USB ve EtherCAT veri toplama sistemidir. Bu kullanımı kolay cihaz, ölçüm işlemi sırasında sık sık yapılan hataları önler ve neredeyse sınırsız konfigürasyon olanakları sunar. Her bir modül, birbirine zincirleme bağlanabilen 1 ila 16 analog kanal konfigürasyonunda mevcuttur. Hemen hemen her sensörü bağlama imkânı veren bir dizi farklı analog amplifikatör mevcuttur.

Modal sarsıcılar, daha büyük ve daha karmaşık yapıların modal testine ve çeşitli uyarma sinyallerinin kullanımına izin verir. Dewesoft serisi modal sarsıcılar, hafif ve güçlü modal sarsıcılar, 15 kHz’e kadar çıkabilen ve maksimum 25 mm strok ile 440 N’ye kadar kuvvet seviyeleri sağlayan elektromanyetik aktüatörlerdir.

Bu durumda, kanat birkaç tek eksenli ivmeölçer – Dynalabs 3002DE – ile donatıldı ve kanadın ucuna modal bir sarsıcı yerleştirildi. Yapı ilk olarak yazılım geometri editöründe grafiksel olarak tanımlandı. Daha sonra uyarma ve tepki noktaları seçildi. Modal sarsıcı, kuvvet girişi ve ivme sensörleri, yanıtın ölçümü, ivme çıkışı sağlamaktadır. Yazılım verileri toplarken test noktaları tahrik edildi. Kanat, hızlanma sinyallerinin toplandığı 50 ortalama için burst random ile tahrik edildi.

Frekans yanıt fonksiyonlarının (FRF) tepe noktalarından seçilen ön mod şekilleri Dewesoft X Modal test eklentisinde canlandırılmıştır. Bu, ölçümlerin kalitesi hakkında hızlı bir fikir verdi.

Dewesoft Modal test yazılımı modülü, Dewesoft veri toplama yazılımındaki bir eklentidir. Modal test modülü, belirli bir frekans aralığında transfer karakteristiğini (genlik ve faz) belirlemek için örneğin mekanik yapıların veya elektrik sistemlerinin analizi için tasarlanmıştır.

Modal test modülü, sarsıcıya burst random sinyalleri üretmek için kullanıldı ve ön mod şekilleri, FRF grafiklerinde tepe noktaları seçilerek canlandırıldı. FRF grafikleri, ölçümler sırasında fazın görselleştirilmesine ve ölçüm konumlarının tutarlılığına izin vererek otomatik olarak hesaplanır. Ön mod şekillerinin görselleştirilmesi, ölçümlerin kalitesine olan güveni sağlamıştır. Detaylı analizler daha sonra RMC merkez ofisinde gerçekleştirilmiştir.

Modal test modülü, Order Tracking (Mertebe Analizi) ve Balancing (Dengeleme) gibi bir dizi başka modülle birlikte Dinamik Sinyal Analizi (DSA) paketinin bir parçasıdır.

Modal testler ve analizler, uçak faaliyetleri yürüten şirket, uçağı faydalı yük modifikasyonu ile kullanabileceği sonucuna vardı. Testler sadece iki gün sürdüğü için uçağın operasyonları etkilenmedi.

Bir uçağın kanadının modal testi normalde en az 2 hafta gibi uzun bir hazırlık ve uygulama süresi alır. Ancak, Dewesoft veri toplama sisteminin modal sarsıcıları ile kullanım kolaylığı, bu zorluğu sadece iki günde tamamlamamızı sağladı.