NEMOSENSE, bir titreşim veri toplama cihazı, bir veri kaydedici ve düşük gürültülü bir üç eksenli MEMS ivmeölçeri birleştiren özel yapım bir IoT cihazıdır. Rüzgar türbinlerinin ve köprüler, binalar, antenler ve stadyumlar gibi yapıların kalıcı durum izlemesi için ideal bir titreşim izleme çözümüdür. Mükemmel bir fiyat-performans oranı sunar.

Ana Özellikler

NEMOSENSE, gömülü düşük gürültülü üç eksenli MEMS ivmeölçer içeren bir veri kaydedici ve veri toplama cihazıdır. Analogdan dijitale dönüşümü gerçekleştirir ve bir ethernet TCP/IP veri arayüzü sunar.

NEMOSENSE küçük bir mikroişlemci içerir. Bu, FFT, RMS, P-P ve diğer istatistiksel hesaplamalar gibi basit hesaplamaların doğrudan yerleşik olarak ayarlanmasına ve hesaplanmasına olanak tanır.

NEMOSENSE veri kaydedicileri, 2g ölçüm aralığında 25 μg√Hz spektral gürültü yoğunluğu ile çok düşük bir gürültü performansına sahiptir.

NEMOSENSE cihazları 16 GB dahili depolama belleğine sahiptir ve 125 S/s’de 1 aya kadar ölçüm verisi kaydedebilir.

Aynı ağa bağlı NEMOSENSE cihazları NTP senkronizasyonu (Ağ Zaman Protokolü) kullanılarak 10 ms içinde senkronize edilir.

NEMOSENSE iyi bir fiyat ve performans oranı sunar ve bu nedenle sistem entegratörleri ve büyük sürekli izleme kurulumları için mükemmeldir.

IOLITE 2xASI, makine durum izleme için özel olarak tasarlanmış titreşim, sıcaklık ve açı ölçümü için entegre bir dağıtılmış DAQ cihazıdır.

NEMOSENS muhafazası, Harting push-pull RJ45 konnektörü ile tamamen su geçirmezdir. IP67 çevre koruması sunar.

Sektör lideri 7 yıllık garantimizin keyfini çıkarın. Veri toplama sistemlerimiz, yalnızca en yüksek yapı kalitesi standartları kullanılarak Avrupa’da üretilmektedir. Ücretsiz ve müşteri odaklı teknik destek sunuyoruz. Dewesoft çözümlerine yaptığınız yatırım yıllar boyunca korunur.

NEMOSENSE Cihazına Genel Bakış

NEMOSENSE-3xMEMS-ACC, entegre üç eksenli MEMS ivmeölçere sahip düşük güçlü bir IoT cihazıdır. Verileri alır ve dahili bir SD kartta depolar. Veriler CSV dosya formatında saklanır ve bağlantı mevcut olduğunda MQTT protokolü kullanılarak sunucuya iletilir.

Analogdan dijitale dönüştürme, yerleşik ADC dönüştürücü ile cihaz üzerinde yapılır. Bu sayede analog kablolamadan kaynaklanan gürültüler ortadan kaldırılır.

Yerleşik mikroişlemci, FFT ve temel istatistikler (Min, Maks, Ortalama, RMS) gibi basit işleme görevlerini gerçekleştirmek için kullanılır. Bu, pahalı bir harici bilgisayar ihtiyacını ortadan kaldırır.

NEMOSENSE Bağlantısı

NEMOSENSE bir Ethernet TCP/IP cihazı olarak üretilmiştir. Verileri uzun süreli veri depolama için bir zaman serisi veritabanı olan Dewesoft Historian hizmetine göndermek üzere mevcut bir TCP/IP ağına bağlanabilir. Kablolu-ethernet ağı mevcut değilse, veri aktarımı için harici bir 4G/5G modem kullanılabilir.

Web istemcilerine paralel olarak, verilere tipik olarak bir mühendislik ofisinde bir istemci bilgisayarda çalışan ödüllü DewesoftX yazılımının bir örneği tarafından da erişilebilir ve analiz edilebilir. DewesoftX görünüm istemcisi iki modül içerir:

MQTT istemcisi: MQTT istemcisi DewesoftX’in ölçüm modunda çalışır ve ölçüm birimlerinden gelen canlı verileri görüntüleme rolüne sahiptir.

Historian importer: Historian Importer eklentisi DewesoftX Analiz modunda çalışır ve seçilen bir zaman dilimindeki verilerin daha derinlemesine analiz ve raporlama için bir DewesoftX veri dosyasına yüklenmesini sağlar.

Cihaz Mimarisi

NEMOSENSE-3xMEMS-ACC bir Ethernet cihazıdır ve mevcut bir TCP/IP ağına kolayca bağlanabilir. MQTT İstemcisi, verileri sunucu tarafında kurulu bir Dewesoft Historian bileşeni olan MQTT aracısına göndererek çalışır.

Dewesoft Historian, NEMOSENSE cihazlarından, Dewesoft Ölçüm Birimlerinden ve 3. taraf MQTT istemcilerinden gelen verilerin birleştirildiği ve aynı InfluxDB zaman serisi veritabanında depolandığı merkezi bir noktadır.

Veritabanında depolanan verilere bir web tarayıcısı (Grafana) veya DewesoftX yazılımı kullanılarak erişilebilir.

Sismik Gürültü Performansı

Sadece 25 µg/√Hz spektral gürültü yoğunluğu ve 50 Hz bant genişliğinde 100 µg artık gürültü ile NEMOSENSE-3xMEMS-ACC cihazı sismik ölçümler için uygun maliyetli bir çözümdür.

Görüntüdeki FFT kaydedici, 96 dB dinamik aralıkla sonuçlanan 100 S/s örnekleme hızında entegre bir ivmeölçer ile ölçülen üç eksenin artık gürültüsünü göstermektedir.

Ürün Testi Ve Doğrulama

Köprüler gibi yapılarda donanım onarımları veya değişimleri pahalıdır. Bu nedenle NEMOSENSE-3xMEMS-ACC, spesifikasyonları dahilinde güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak için derinlemesine ürün doğrulama testlerine tabi tutulmuştur.

Standart test prosedürleri, dayanıklılığı kontrol etmek ve ölçülen ivmedeki sapmaları belirlemek için titreşim ve sıcaklık döngüsü testlerini içerir.

Historian Veritabanı Depolama

NEMOSENSE dataloggerları uzun süreli veya kalıcı izleme için kurulabilir. Bu tür bir ölçüm verimli veri depolama gerektirir. Bunun için Dewesoft Historian hizmetini sunuyoruz. Historian, Nesnelerin İnterneti (IoT) için MQTT mesajlaşma protokolüne dayalı bir zaman serisi veritabanı hizmetidir.

Historian, açık kaynaklı InfluxDB veritabanını temel alır ve uzun vadeli izleme için mükemmel bir çözümdür. Historian’daki verilere iki şekilde erişilebilir:

Web istemcileri: Historian’da depolanan gerçek zamanlı verilere erişmek için herhangi bir modern web tarayıcısı web istemcisi olarak kullanılabilir. Çözüm, başka bir açık kaynak projesi olan Grafana’ya dayanmaktadır. Tamamen özelleştirilmiş görünümlerin oluşturulmasına olanak tanır ve gerçek zamanlı gösterge tabloları için mükemmel bir çözümdür.

Masaüstü istemcisi: masaüstü istemcisi, ödüllü DewesoftX yazılımımızın bir örneğidir. Derinlemesine analiz için Historian veritabanından geçmiş verileri içe aktarmanıza olanak tanır.

Historian kendi sunucunuza (Windows, Linux, Mac OS) veya tamamen yönetilen bir bulut hizmeti olarak kurulabilir.

Daha fazla bilgi için Dewesoft Historian web sayfasını ziyaret edin.

Kalıcı Dış Mekan Montajı

NEMOSENSE-3xMEMS-ACC cihazları, RJ45 Harting push-pull konnektörlü su geçirmez alüminyum bir muhafaza içinde tedarik edilir. Muhafaza dış mekana monte edilmek üzere tasarlanmıştır ve tamamen su geçirmezdir ve IP67 çevre derecelendirmesine uygundur.

Dış mekan muhafazası, muhafazanın içindeki basıncı dış hava basıncına eşitlemek için havayı otomatik olarak tahliye ederken, muhafazanın içine su geçmesine izin vermez. Bu, contanın ömrünü uzatır ve muhafazanın dayanıklılığını artırır.

Uygulamalar

NEMOSENSE-3xMEMS-ACC cihazları, özel yapısal sağlık izleme çözümleri ve sismik izleme çözümleri için tasarlanmıştır ve bu nedenle aşağıdaki gibi büyük yapılarda kalıcı sağlık durumu izleme için idealdir:

 

  • Rüzgar türbinleri
  • Köprüler
  • Binalar
  • Barajlar
  • Antenler
  • Stadyumlar
  • Madenlerdeki yapılar