Teknik Bilgiler

Sarsıcı (Shaker) Seçimi

Newton’un İkinci Yasası (F=MA)

 

PM-20

PM-100 PM-250

PM-440

Kuvvet (N) 20 100 250 440
Hızlanma sınırı (g) 40 60 100 100
Armatür ağırlığı (kg) 51.0 169.9 254.8 448.5
Maksimum yük 800.0 1500.0 2000.0 2500.0

Genel olarak, bir titreşim sistemi seçerken Newton’un ikinci yasası uygulanır. Sinüs titreşim ve şok testleri aşağıdaki formüle bağlıdır.

F= ma

F= (m0 +m1+m2+…)a

F = Kuvvet (N)

m = kütle (kg)

a= ivme (m/s2).  İvmenin tepe noktası (değeri).

Maksimum ivme, uygulanan kuvvete ve numunenin ağırlığına bağlıdır. Kütle değeri (m), gerçek test düzeneğinde yer alan tüm hareketli kütleleri içermelidir:

m= sarsıcı armatürü (m0)+ test numunesi (m1) + test fikstürü (m2) + özel adaptörler (kafa genişletici veya kayma tablası) (m3).

– Dikey eksen testi ve yatay eksen testi için doğru bir kütle (m) değeri elde etmek farklı olabilir. Yatay eksen durumunda, sarsıcıya karşı kuvvet uygulanacaktır. Bu nedenle, sarsıcının uygun şekilde sabitlenmesini sağlamak veya yatay bir kayma masası kullanmak gerekir. Her iki durumda da test için gerekli tüm çeşitli bileşenlerin dahil edilmesi çok önemlidir.

– Test koşulunda verilen seviye (g) ile ilgili iki önemli faktör, test için gereken maksimum hız ve maksimum yer değiştirmeyi (strok) içerir.

Bir uygulama için sarsıcı (shaker) nasıl seçilir?

Kalıcı mıknatıslı sarsıcılar (PM shaker) işlevsellik testleri, dayanıklılık testleri ve sensör kalibrasyon testleri için kullanılabilir. Yapı sarsıcı üzerine monte edilir.

Modal ve ataletsel sarsıcılar (MS & IS shaker), dinamik davranış tespiti için yapının uyarılması için kullanılabilir. Modal sarsıcılar (MS)  yapıya takılırken, atalet sarsıcılar (IS) yapıya takılır.

Modal sarsıcılar (shaker) nasıl seçilir?

Küçük yapılar için küçük sarsıcılar, büyük yapılar için büyük sarsıcılar tercih edilir.

Uygulama için ne kadar kuvvete ihtiyaç duyulduğu bilinmelidir. Kuvvet yetersiz ise modal test için daha fazla sarsıcı kullanılabilir. Dayanıklılık testleri için daha büyük sarsıcılar tercih edilmelidir.